Austria relaxează carantina. Magazinele şi grădinile publice se redeschid de marţi

Mii de magazine din Austria se vor redeschide marți când aceasta va deveni una din primele țări europene care relaxează restricțiile impuse ca urmare a pandemiei COVID-19, însă guvernul avertizează că națiunea nu a scăpat încă de pericol, relatează Reuters.
Romania TV
14 apr. 2020, 05:16
Austria relaxează carantina. Magazinele şi grădinile publice se redeschid de marţi

Austria a acționat devreme pentru limitarea răspândirii coronavirusului, închizând școlile, barurile, teatrele, restaurantele, magazinele non-esențiale și alte locuri de întâlnire în urmă cu aproximativ patru săptămâni, rugându-și cetățenii să rămână și să lucreze de acasă, acolo unde este posibil.

Citeşte şi: Numărul de cazuri de coronavirus în România a crescut cu 19 la sută săptămâna trecută. Cele mai multe cazuri, în Suceava – raport INSP

Cu 368 de persoane care și-au pierdut viața din cauza COVID-19 de la izbucnirea pandemiei, bilanțul Austriei este mai mic decât numărul de decese raportat de unele țări europene în fiecare zi. Creșterea zilnică a cazurilor confirmate a scăzut la o singură cifră în termeni procentuali iar numărul spitalizărilor s-a stabilizat.

Vrem să ieșim din această criză pe cât de repede este posibil, inclusiv economic, și să luptăm pentru fiecare loc de muncă din Austria”, a declarat cancelarul Sebastian Kurz într-o scrisoare deschisă adresată națiunii sâmbătă, cu o zi înainte de sărbătorirea Paștelui în țara majoritar catolică.

Săptămâna trecută acesta a prezentat un plan de repornire pas cu pas a economiei, începând cu magazinele cu o suprafață de până în 400 de metri pătrați, precum și a magazinelor de bricolaj și grădinilor publice începând de marți.

Acestora le vor urma centrele comerciale, magazinele mai mari și frizeriile de la 1 mai. Restaurantele și hotelurile s-ar putea redeschide progresiv de la mijlocul lunii mai, potrivit cancelarului Austriac.

Sebastian Kurz a avertizat însă că „pericolul nu a trecut. El este încă printre noi”, îndemnând populația să respecte în continuare măsurile de autoizolare și distanțarea socială.

Cât costă tratamentul pentru o persoană infectată cu COVID-19

Tratamentul unei persoane vindecate de coronavirus se ridică, în medie, la suma de 11.200 de lei, aproximativ 2000 de euro.

Un maxim înregistrat până în prezent a fost în judeţul Cluj, ajungând la 33.800 lei. Este vorba de un tratament de aproximativ 7000 de euro, în cazul unui pacient vindecat. 

Este greu de dat un răspuns punctual pentru că depinde de foarte mulţi factori. O medie la cei vindecați până în prezent ajunge la 11.200 lei/pacient vindecat. Un maxim înregistrat până în prezent e de 33.800 lei, a declarat prefectul judeţului Cluj, Mircea Abrudean.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Tragedie! Un pilot de curse a murit împreună cu întreaga familie într-un accident aviatic
Capital.ro
Doliu în presa din România. O jurnalistă s-a aruncat de la etajul 7 și a murit. Ce mesaj a postat înainte: Dă-mi, Doamne…
Playtech.ro
Truc vechi pentru a încălzi caloriferele mai tare. Nu trebuie să umbli la termostat
Adevarul
Cine erau tinerii morți în accidentul din Bacău. Urmau să anunțe de Crăciun că vor avea un copil
wowbiz.ro
Primele imagini cu Mihaela Rădulescu, la capela unde este depus sicriul mamei sale. A venit de la Monaco cu o zi înainte de înmormântare, după un zbor cu întârziere | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Incredibil! Câți bani a câștigat, de fapt, fostul jucător al FCSB la Survivor: ”Nu a meritat! Am suferit rău de tot”
MediaFlux
Cum îți poate bloca ANAF contul. Când riști poprire sau sechestru
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet