Autobuzele supraetajate se scot pe timpul iernii. Turiştii vor admira Capitala din autobuze clasice

În scopul asigurării condiţiilor optime de călătorie pentru turişti, începând din această săptămână, pe linia turistică Bucharest City Tour vor circula autobuze Mercedes Citaro Euro 4.
Romania TV
22 nov. 2011, 08:51
Autobuzele supraetajate se scot pe timpul iernii. Turiştii vor admira Capitala din autobuze clasice

Turiştii care vizitează Capitală în acestă perioadă pot alege un tur cu autobuzele clasice în loc de autobuzele supraetajate.

Ne-am dorit să continuăm acest proiect şi în sezonul rece, având în vedere rezultatele bune obţinute, dar şi apropiatele sărbători de iarnă, oferindu-le astfel turiştilor posibilitatea să admire oraşul îmbrăcat în haine de sărbătoare„, declară Viorel Popescu, director general RATB.

Proiectul Bucharest City Tour, iniţiat de Regia Autonomă de Transport Bucureşti şi Ministerul Dezvoltării Regionale şi Turismului, la data de 28 iulie 2011, s-a bucurat de un real succes în rândul turiştilor români şi străini. Numărul celor care au călătorit până în prezent cu autobuzele Bucharest City Tour este de aproximativ 27.000.

Obiectivele turistice aflate de-a lungul traseului sunt: Casa Presei, Parcul Herăstrău, Muzeul Satului, Arcul de Triumf, Muzeul Antipa, Muzeul de Geologie, Muzeul Ţăranului Român, Palatul Victoria, Ateneul Român, Muzeul Naţional de Artă, Biserica Creţulescu, Palatul Telefoanelor, Palatul CEC, Muzeul Naţional de Istorie, Palatul Parlamentului, Patriarhia Română, Hanul lui Manuc, Curtea Veche, Universitatea, Spitalul Colţea, Muzeul Municipiului Bucureşti, Teatrul Naţional, Muzeul Literaturii şi Academia de Studii Economice.

Linia funcţionează între orele 10.00-22.00, la intervale de succedare de 15 minute, preţul unui card de transport fiind de 25 lei pentru adulţi şi 10 lei pentru copiii cu vârsta între 7 şi 14 ani.

Autobuzele sunt dotate cu ghid audio în limbile română şi engleză.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Dinamo, aproape de tragedie în Vinerea Mare! „Câinii” au scăpat ca prin minune de un accident aviatic. Video
Capital.ro
Românii ar putea să-și recupereze banii de la bancă. Decizia care se pregătește în România privind dobânzile
Playtech.ro
Cât costă să mergi la Târgul de Paște din Craiova în 2026. Cât ajungi să cheltuiești pentru o zi
Adevarul
Cine a câștigat și cine a pierdut în negocierea pentru șefii parchetelor. Fost consilier prezidențial: „Putem specula că în pachet au intrat și șefii serviciilor”
wowbiz.ro
Mircea Lucescu este condus pe ultimul drum în Vinerea Mare. Semnificația profundă a zilei în care creștinii își plâng Mântuitorul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
Giovanni Becali a dat cărțile pe față în privința morții lui Mircea Lucescu: ”Nu se mai putea vindeca”
MediaFlux
Singurul mall din București deschis de Paște în 2026. Unde mergem când ne plictisim de ouă, drob și pască
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj