Autor al unei caricaturi a profetului Mahomed, mort în Danemarca. Opera sa a provocat revolte în mai multe țări musulmane

Artistul danez Kurt Westergaard, cunoscut pentru o caricatură a profetului Mahomed care a provocat revolte violente în unele ţări musulmane, a încetat din viaţă la vârsta de 86 de ani, a anunţat duminică familia sa citată de presa daneză.
Daniel Spătaru
19 iul. 2021, 08:38
Autor al unei caricaturi a profetului Mahomed, mort în Danemarca. Opera sa a provocat revolte în mai multe țări musulmane

Kurt Westergaard a murit în somn după o suferinţă îndelungată, a declarat familia sa pentru ziarul Berlingske. Ilustratorul se află la originea celui mai faimos dintre cele 12 desene publicate la 30 septembrie 2005 de cotidianul conservator danez Jyllands-Posten sub titlul Chipul lui Mahomed.

Caricaturile au trecut neobservate la început, dar după 15 zile a avut loc o manifestaţie la Copenhaga şi apoi au protestat ambasadorii ţărilor musulmane din Danemarca.

Nemulţumirea a degenerat în proteste anti-daneze în lumea musulmană în februarie 2006, incidentele fiind percepute în Danemarca drept cea mai gravă criză de politică externă a ţării după cel de-al Doilea Război Mondial, după cum scrie Daily Star. Violenţele legate de caricaturi au culminat în 2015 cu atentatul soldat cu 12 morţi asupra birourilor săptămânalului satiric francez Charlie Hebdo din Paris, care retipărise caricaturile în 2012.

Citește și Teroriştii îl ameninţă pe preşedintele francez Macron. Al-Qaida îndeamnă la uciderea oricui îl insultă pe profetul Mahomed

Kurt Westergaard a lucrat la Jyllands-Posten de la mijlocul anilor ’80 ca ilustrator şi, potrivit Berlingske, desenul în cauză fusese tipărit o dată înainte, fără a provoca mari controverse.

În ultimii ani ai vieţii sale, Kurt Westergaard, la fel ca şi alte persoane asociate cu caricaturile, a trebuit să locuiască sub protecţia poliţiei şi la o adresă secretă.

La începutul anului 2010, poliţia daneză a arestat somalez în vârstă de 28 de ani înarmat cu un cuţit în casa lui Kurt Westergaard şi care intenţiona să-l omoare pe acesta.

Citește și Charlie Hebdo republică pozele profetului Mahomed care au dus la atacul jihadist din 2015. Motivul pentru care s-a luat această decizie

Caricatura Profetului Mahomed

DailyBusiness
Sorin Grindeanu: „PNL dă premierul până în 2027. Noi ne ținem de protocol”
Spynews
Gina Chirilă, adevărul dureros despre divorțul de Bogdan Vlădău! Prin ce durere a trecut: "Spartă în bucăți..."
Fanatik.ro
Ce riscă românii care nu vor să renunțe la lemnele de foc. Legea care poate schimba felul în care ne vom încălzi
Capital.ro
UE schimbă legea rutieră în România. Valabilitate diferită la permisul auto. Unii șoferi îl vor schimba la câte 5 ani, alții la 15 ani
Playtech.ro
Cât primește un medic de gardă pe lună în 2025: exemple pentru rezidenți, specialiști și primari
Adevarul
„Ruşii îşi omoară propriii soldaţi”. Cum acționează călăii din armata lui Putin
wowbiz.ro
BREAKING NEWS! Sedativul pe care Ștefania Szabo și l-ar fi injectat înainte să moară ar fi cel care i-a adus sfârșitul și lui Michael Jackson. Ies la iveală NOI detalii absolut ȘOCANTE: „Într-o lună câte 32 de...”
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
kanald.ro
Colegii doctoriței care și-a pierdut viața în camera de gardă fac mărturii sfâșietoare: „Plângea și o simțeam că nu mai poate, a spus că vrea să își dea demisia”
iamsport.ro
Mori de râs! Șumudică e influencer! Vezi cum endorsează un restaurant
MediaFlux
Cresc facturile la încălzire. Cât vor plăti românii de la bloc în noiembrie
stirilekanald.ro
Șocant ce au găsit polițiștii lângă trupul neînsuflețit al doctoriței Ștefania Szabo
substantial.ro
Confidențialitate și profesionalism în activitatea unui detectiv Timișoara