Autorităţile anunţă NOI SCUMPIRI. Preţul GAZELOR ar putea creşte din aprilie

Preţul gazelor naturale pentru populaţie ar putea creşte, de la 1 aprilie, cu 7 procente, spune preşedintele ANRE, Niculae Havrileţ. De asemenea, în următoarea perioadă, creşterile ar putea să fie de câte 5% pe an, astfel încât până în 2018 preţurile să fie liberalizate complet, informează România TV.
Iulian Tudor
18 feb. 2015, 08:14
Autorităţile anunţă NOI SCUMPIRI. Preţul GAZELOR ar putea creşte din aprilie

În loc de mai multe scumpiri într-un an, autorităţile se gândesc să aplice o singură scumpire, într-un an. Astfel, din 1 aprilie 2015, am putea avea parte de o creştere a preţului gazelor pentru populaţie cu circa 7%. Declaraţia îi aparţine preşedintelui ANRE, Niculae Havrileţ.

Citeşte şi VEŞTI TRISTE pentru români. Sunt aşteptate noi SCUMPIRI la electricitate, gaze naturale şi carburanţi

Pentru 2016 şi 2017 sunt prognozate alte scumpiri de circa 5% în fiecare an. Potrivit calendarului de liberalizare a preţului, acesta ar urma să crească de la 53,3 lei megawatt/oră la 83 lei megawatt/oră.

În acest sens va trebui dată o Hotărâre de Guvern şi asta pentru că preţul gazelor este fixat prin act normativ până la 1 iulie.

Fondul Monetar Internaţional (FMI) şi Comisia Europeană (CE) au cerut ca liberalizarea preţului la gaze să fie aplicată din luna aprilie pentru populaţie şi centrale de energie termică (CET-uri), cu o creştere a preţului la gaze catalogată drept „abruptă” de către şeful Guvernului, de la 53,5 lei MWh la 62 lei MWh.

Executivul a respins această solicitare, considerând-o nesustenabilă, cu argumentul că populaţia şi CET-urile nu pot suporta o astfel de creştere din aprilie.

Citeşte şi Guvernul nu a ajuns la un acord cu FMI şi CE. Ponta: Vor creşterea preţului la gaze şi restructurări

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Imaginile care îți sfâșie inima! Tânărul de 19 ani care a murit în accidentul din Brăila, condus pe ultimul drum
Fanatik.ro
Ce cadou de peste 1,3 milioane de dolari i-a făcut Cristi Borcea fiicei sale: ”I-am luat la Hollywood, pe plajă”
Capital.ro
Amenințare directă din Rusia după atacul din Galați! Dmitri Medvedev: „Acest lucru se va întâmpla în continuare”
Playtech.ro
Câţi bani pierd asistenţii medicali după noua lege a salarizării. Exemplu concret de calcul pentru sporuri
Adevarul
Majoritatea ucrainenilor susțin trimiterea de trupe pentru a apăra Polonia, țările baltice și Republica Moldova în cazul unei agresiuni ruse
wowbiz.ro
Primele măsuri după ce o dronă s-a prăbușit în Galați, anunțate de Nicușor Dan: „Consulul Rusiei de la Constanţa a fost declarată persoană non grata, iar consulatul se va închide”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mama criminalului din Târgu Jiu face declarații halucinante! Femeia nu vrea să meargă la morgă și nici la înmormântare: „Ce prostie e asta?”
iamsport.ro
Mihai Stoica a pus mâna pe telefon și i-a chemat pe jucători să semneze cu FCSB: ”Gata, e rezolvat tot!”
MediaFlux
Mariana Bitang, de nerecunoscut! Doamna de Aur a gimnasticii românești, tunsă scurt, alături de Octavian Bellu prin Herăstrău FOTO și VIDEO PAPARAZZI
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți