Autorităţile franceze au destructurat o reţea de trafic cu lucrători români şi bulgari

Autoritățile franceze au destructurat o rețea ce plasa ilegal în Franța lucrători detașați români și bulgari.
Romania TV
25 apr. 2016, 16:41
Autorităţile franceze au destructurat o reţea de trafic cu lucrători români şi bulgari

O vastă rețea ce exploata munca practicată la negru de lucrători români și bulgari, detașați temporar în Franța în societăți din sectorul agroalimentar, a fost destructurată de autoritățile acestei țări la capătul unei investigații ce a durat opt luni, scrie luni presa franceză.

În timpul unor controale efectuate la sfârșitul anului 2013 și în aprilie 2014 în regiunea Bretania la mai multe societăți franceze din sectorul agroalimentar a fost identificată o firmă de consultanță juridică din România ce detașa ilegal lucrători români și bulgari către astfel de societăți din Franța. Potrivit unui procuror francez, acești lucrători au fost puși la dispoziția companiilor franceze cu încălcarea legislației române și franceze ce reglementează activitatea lucrătorilor detașați, potrivit Agerpres.

Citeşte şi Reţea de proxenetism din care făceau parte români, destructurată la Cannes

După opt luni de cercetări s-a confirmat existența unei structuri care a detașat ilegal în Franța 250 de lucrători înregistrați oficial în România. Se estimează că ei au cumulat 450.000 de ore de lucru neînregistrate legal, iar prejudiciul adus prin neplata taxelor depășește 6 milioane de euro.

Pe data de 29 martie, șase membri ai rețelei au fost reținuți și puși sub acuzare pentru trafic de forță de muncă și spălare de bani, iar responsabilul principal a fost arestat preventiv. De asemenea, autoritățile franceze au confiscat un bun imobiliar și șase autoturisme.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
S-a aflat ce face, de fapt, Gabi Tamaș, cu mâncarea de la Survivor România. Fostul fotbalist a șocat pe toată lumea
Capital.ro
Ambasada Rusiei reacționează după explozia dronei în Portul Constanța și critică poziția MApN
Playtech.ro
Poate un avion să aterizeze în siguranță dacă are o defecțiune la trenul de aterizare?
Adevarul
„S-a poziționat într-o antiteză clară față de Germania”. Anunțul lui Siegfried Mureșan despre decizia României în controversa momentului
wowbiz.ro
Scena sfâșietoare cu soția polițistului din Piatra Neamț, ucis de propriul fiu. S-a așezat pe jos, la căpătâiul lui, împietrită de durere
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Valentina Pelinel, în pericol? Cristi Borcea, mărturii fără perdea: ”Le-am înșelat și le-am lăsat. Eu sunt cel mai important”
MediaFlux
Anunț privind pașapoartele pentru această vară. Ministerul de Interne face recomandări românilor
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți