INS: Autorizaţiile pentru construcţia de locuinţe au urcat în luna mai cu 17,1%

Numărul de autorizaţii de construcţii pentru clădiri rezidenţiale a crescut în luna mai cu 17,1% faţă de aceeaşi lună a anului anterior, până la 4.342, după un declin accentuat în aprilie, avansul fiind generat de creşterea cererii în aproape toate marile regiuni ale ţării, arată datele publicate vineri de Institutul Naţional de Statistică (INS).
Alina Costache
30 iun. 2017, 06:53
INS: Autorizaţiile pentru construcţia de locuinţe au urcat în luna mai cu 17,1%

În aprilie, numărul de autorizaţii a scăzut cu 11% faţă de aprilie 2016.

Cumulat, în primele cinci luni din acest an, numărul de autorizaţii de construcţie pentru locuinţe a crescut cu 2,5% faţă de aceeaşi perioadă din 2016, până la 15.086.

Din numărul de autorizaţii eliberate în luna mai 2017, 65,8% au fost în localităţi rurale.

Faţă de a cincea lună din 2016, s-au înregistrat creşteri ale numărului de autorizaţii în toate regiunie, cu excepţia regiunii Bucureşti-Ilfov.

„În luna mai 2017, faţă de aceeaşi lună a anului precedent, se remarcă o creştere a numărului de autorizaţii de construire eliberate pentru clădiri rezidenţiale în majoritatea regiunilor de dezvoltare. Cele mai semnificative creşteri s-au înregistrat în următoarele regiuni de dezvoltare: Nord-Est (+205 autorizaţii), Sud-Muntenia (+136) şi Nord-Vest (+118). Scădere s-a înregistrat în regiunea de dezvoltare Bucureşti-Ilfov (-50 autorizaţii)”, a informat INS.

În 2016, numărul de autorizaţii pentru clădiri rezidenţiale a scăzut cu 1,2% faţă de anul anterior, până la 38.653, declinul fiind generat mai ales de reducerea cererii în zona Capitalei, în Moldova şi în Muntenia.

În 2015, autorităţile au eliberat 39.112 de autorizaţii de construcţie pentru clădiri rezidenţiale, în creştere cu 3,8% faţă de anul precedent.

În perioada 2009-2014, numărul de autorizaţii pentru clădiri de locuinţe – care includ atât locuinţele unifamiliale, cât şi blocurile de apartamente – au scăzut cu 38%, arată statisticile oficiale, pe fondul căderii cererii de locuinţe din partea populaţiei.

Citeşte şi Sectorul construcţiilor a rămas pe minus în aprilie, cu o scădere de 19,6%. Construcţia de locuinţe continuă să crească puternic

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
A fost găsit cuplul din București, dat dispărut pe Transalpină. În ce stare sunt Mihaela și Horațiu
Fanatik.ro
Doliu în fotbalul românesc! Cunoscutul jurnalist sportiv a murit chiar în ziua finalei CM 2026, Spania – Argentina
Capital.ro
România, printre țările cu cele mai mici facturi la energie. Cât plătesc românii comparativ cu restul Europei
Playtech.ro
Greșeli pentru care poți rămâne fără permis de conducere în Grecia. O simplă parcare l-a lăsat pe un român fără dreptul de a conduce timp de două luni
Adevarul
De anul viitor, elevii ar putea fi puși să meargă la biserică pentru a fi evaluați la Religie. Expert: „O sursă generatoare de inechitate”
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lucia și Constantin sunt cei doi soți care și-au pierdut viața în urma accidentului din Grecia, alături de bebelușul lor. Fiica de 8 ani este în stare critică
iamsport.ro
Ofertă de 8 milioane de euro pentru CFR Cluj! Cine vrea să cumpere clubul. Reacția conducerii
MediaFlux
Ce e interzis să faci pe 20 iulie! Sărbătoare mare în calendarul ortodox
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România