Autostrada Ploieşti-Braşov. Au fost scoşi la licitaţie 5 km, la Comarnic

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) a scos marți la licitație pentru proiectare și execuție secțiunea Comarnic (5,2 kilometri) din viitoarea autostradă din Valea Prahovei. Contractul include 12 luni de proiectare și 24 de luni pentru construcția propriu-zisă, după cum scrie ECONIMICA.NET.
Iulian Tudor
25 aug. 2020, 09:04
Autostrada Ploieşti-Braşov. Au fost scoşi la licitaţie 5 km, la Comarnic

Obiectul contractului îl reprezintă proiectarea și execuția lucrărilor pentru construcția Autostrăzii București – Brașov, km 0+000 – km 173+300, sector Comarnic – Predeal, secțiunea Comarnic km. 110+600 – km. 115+800, în lungime de 5,2 km. Valoarea estimată a contractului este între 305,17 milioane de lei și 332,35 milioane de lei. Durata contractului este de 96 luni și cuprinde: 12 luni perioada de proiectare, 24 luni perioada de execuție a lucrărilor și 60 de luni perioada de garanție a lucrărilor.

Ofertele urmează să fie depuse până pe 23 octombrie 2020 și evaluate până pe 20 ianuarie 2021, conform informațiilor din Sistemul Electronic de Achiziții Publice (SEAP). Proiectul va fi cofinanțat din fonduri europene, prin Programul Operațional Infrastructură Mare. Tot în luna august, Compania de Drumuri a mai scos la licitație studii pentru șase pasaje pietonale și rutiere peste DN1, dar și SF + PT pentru nod rutier Comarnic Nord. Valoarea estimată a tuturor contractelor depășește patru milioane de lei.

Citeşte şi Când va fi finalizată Autostrada Unirii! Anunţul oficial al ministrului Transporturilor

Pe lângă cei 5,2 kilometri ai secțiunii Comarnic, scoși la licitație marți, în prezent se mai află în execuție cei 6,3 kilometri de autostradă ai lotului Râșnov – Cristian, pentru care s-a emis ordin de începere în primăvara lui 2018. Pentru restul autostrăzii din Valea Prahovei, CNAIR intenționează să scoată la licitație completarea studiului de fezabilitate și realizarea proiectului tehnic, contract cu o durată de 35 de luni. Amintim că la începutul anului, Guvernul Orban a anulat procedura privind construirea prin parteneriat public privat a Autostrăzii Ploiești – Comarnic- Brașov.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Despărțire șoc în România. O fostă handbalistă a divorțat după 7 ani de căsătorie
Capital.ro
Regulă pentru românii care stau la bloc. Costul nu îl plătește președintele. Îl plătim TOȚI!
Playtech.ro
Pensionarii nu mai primesc ajutorul de la stat înainte de Paşte. Ar fi trebuit să li se ofere 200 de lei în plus
Adevarul
Coșmarul unui cuplu care a plătit 6,5 milioane de euro pentru casa visurilor și a abandonat-o după doar o lună: „Au fost lăsate numeroase capcane”
wowbiz.ro
Codruța Filip, în brațele lui Valentin Sanfira. Imaginile emoționante care au făcut înconjurul internetului. Cum au fost surprinși la Sala Palatului, înainte să anunțe divorțul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat și-a pierdut viața după ce a mâncat cina altcuiva. S-a sufocat și nu a mai putut fi salvat
iamsport.ro
Peste Hagi și Balaci. Colegul care l-a impresionat cel mai mult pe Bumbescu: ”Era extraordinar!”
MediaFlux
Trecerea la ora de vară crește riscul de AVC și infarct! Avertismentul unui doctor începând de duminică, 28 martie
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj