Autostrăzi şi trenuri blocate în Catalonia la apelul separatiştilor. Grevă generală spontană

În Catalonia are loc miercuri o mișcare grevistă, în urma apelului lansat de un sindicat proindependență, susținut de două puternice asociații separatiste, transmite AFP.
Romania TV
08 nov. 2017, 10:37
Autostrăzi şi trenuri blocate în Catalonia la apelul separatiştilor. Grevă generală spontană

Greva afecta miercuri dimineața atât traficul rutier, cât și pe cel feroviar.

Un tren de mare viteză care face legătură între Barcelona și Lyon (Franța), care urma să sosească la destinație la ora 12:26, a fost nevoit să se întoarcă din drum, a comunicat compania feroviară națională Renfe.

Numeroase șosele și autostrăzi erau blocate, cele mai afectate fiind autostrăzile AP-7, de-a lungul coastei Mediteranei, legând Andaluzia de frontiera franceză, și A-2, între Barcelona și Madrid.

Apelul la grevă generală a fost lansat de organizația intersindicală proindependență CSC, în semn de protest față de precaritatea locurilor de muncă și contra unui decret al guvernului de la Madrid care relaxează formalitățile necesare pentru plecarea firmelor din Catalonia.

Mișcarea, susținută de asociațiile separatiste Asociația Națională Catalană și Omnium Cultural, are și un caracter politic, cerându-se eliberarea liderilor catalani arestați.

Greva urma să afecteze și școlile, dat fiind că USTEC, principalul sindicat din sistemul de educație catalan, și-a anunțat participarea.

În schimb, mișcarea de protest nu este susținută de principalele sindicate spaniole, CCOO și UGT.

Grupuri de manifestanți purtând banderole proindependență și pancarte prin care cereau eliberarea politicenilor arestați erau prezente în diferite puncte de blocaj, precum gara din Girona, unde sute de persoane au forțat un baraj al poliției pentru a coborî pe șine și a împiedica circulația trenurilor.

La Barcelona, unde metroul funcționa miercuri la 85% din capacitate, mișcarea grevistă părea să aibă un impact mai mic decât greva generală din 3 octombrie, declanșată împotriva represiunii de poliție în timpul referendumului de autodeterminare. 

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
„După 42 de ani, Știința noastră are iarăși 7 fotbaliști la naționala României!”. Marius Mitran scrie despre dimensiunea națională a Universității Craiova
Capital.ro
Taxă autostradă. Se introduc noi reguli de la 1 iulie 2026. Cine sunt cei care trebuie să monteze obligatoriu dispozitivul TAG
Playtech.ro
Poate un avion să aterizeze în siguranță dacă are o defecțiune la trenul de aterizare?
Adevarul
„S-a poziționat într-o antiteză clară față de Germania”. Anunțul lui Siegfried Mureșan despre decizia României în controversa momentului
wowbiz.ro
Scena sfâșietoare cu soția polițistului din Piatra Neamț, ucis de propriul fiu. S-a așezat pe jos, la căpătâiul lui, împietrită de durere
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Valentina Pelinel, în pericol? Cristi Borcea, mărturii fără perdea: ”Le-am înșelat și le-am lăsat. Eu sunt cel mai important”
MediaFlux
Diana Șoșoacă, dialog incredibil cu Putin. Mesajul președintelui Rusiei pentru români VIDEO
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți