Autoturismele Tesla vor vorbi cu pietonii şi cu ocupanţii maşinii

Miliardarul Elon Musk promite că nu va mai trece chiar foarte mult timp până când maşinile vor „vorbi” folosind sinteza vocală atât cu ocupanţii cât şi cu pietonii din imediata apropiere, informează descopera.ro.
Romania TV
16 ian. 2020, 08:23
Autoturismele Tesla vor vorbi cu pietonii şi cu ocupanţii maşinii

Elon Musk a distribuit pe Twitter un videoclip în care se vede o maşină Tesla care aparent „vorbeşte” cu pietonii. Musk spune că funcţia este reală şi va fi adăugată gamei de maşini electrice în curând.

Vezi video aici:

O posibilă utilitate pentru noua funcţie de interacţiune vocală ar putea fi cea de înlocuitor pentru claxonul tradiţional, avertizând într-un mod civizilat pietonii aflaţi în apropiere. Redarea vocală ar putea îndepărta într-un mod amuzant persoanele care se apropie prea mult de vehicul, sau declanşează funcţia de pre-avertizare a alarmei auto.

De asemenea, nu este clar încă dacă interacţiunea vocală va fi limitată doar la anumite replici predefinite, mesaje generate de AI-ul maşinii, sau utilizatorii vor putea seta replici personalizate, ultima variantă având un potenţial uriaş pentru farse şi hărţuirea trecătorilor care se apropie prea mult de vehiculele Tesla.

Citeşte şi: Bătălia tehnologiilor. Cybertruck-ul lui Elon Musk şi-a încercat forţele cu cea mai populară maşină din SUA VIDEO

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Miliardele pentru Neptun Deep trec prin Bahamas. Statul român pompează 800 de milioane de dolari într-un paradis fiscal pentru gazul din Marea Neagră
Capital.ro
Obligatoriu pentru proprietarii de apartamente. Trebuie să declare la asociația de proprietari în termen de 10 zile
Playtech.ro
Val de concedieri în România. Ce companii au început disponibilizările și care sunt cele mai afectate domenii
Adevarul
Apocalipsa după Donald Trump. Amenințare fără precedent la adresa Iranului: „O întreagă civilizație va muri în această seară”
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de Mircea Lucescu înainte să moară! Ce mărturisire cutremurătoare a făcut „Il Luce”: „Gata, s-a terminat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
„De ce n-ai avut grijă de el?” Ce a ieșit la iveală în cazul copilului de 12 ani care și-a pierdut viața după ce a căzut de la etajul unui bloc. Fratele mai mare ar fi fost martor
iamsport.ro
SURPRIZĂ! Un puternic afacerist ar fi interesat să investească la Steaua: ”Vine să se bage serios, nu să facă figurație!”
MediaFlux
Vești bune pentru pensionari privind plata pensiilor! Miercuri, 8 aprilie, intră banii pe cardurile seniorilor. Anunț oficial
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj