Avarie la Sistemul Informatic al Cazierului Judiciar Român. Problema a fost rezolvată UPDATE

O avarie s-a produs, luni, la Sistemul Informatic al Cazierului Judiciar Român – ROCRIS, motiv pentru care cazierul judiciar nu se poate elibera. În acest moment se lucrează pentru remedierea defecţiunii.
Ionela Marcu
01 oct. 2018, 06:52
Avarie la Sistemul Informatic al Cazierului Judiciar Român. Problema a fost rezolvată UPDATE

UPDATE: Problemele care au dus la imposibilitatea funcţionării Sistemului Informatic al Cazierului Judiciar Român ROCRIS au fost remediate, anunţă Poliţia Română, precizând că de marţi se vor putea obţine certificatele de cazier judiciar.

Potrivit Poliţei Române, au fost remediate problemele care au condus, luni, la nefuncţionarea Sistemului Informatic al Cazierului Judiciar Român ROCRIS.

„În consecinţă, cetăţenii pot obţine, începând de mâine (marţi – n.r.), certificatele de cazier judiciar. De asemenea, tot de mâine, persoanele care au depus astăzi cerere pentru eliberarea cazierului judiciar şi nu au menţiuni care să fie înscrise în acesta, se pot prezenta la ghişee, în vederea eliberării documentului”, arată sursa citată.


UPDATE ora 13.45. Inspectoratul General al Poliţiei Române (IGPR) anunţă că a fost repornit Sistemul Informatic al Cazierului Judiciar Român ROCRIS, astfel că datele de interes operativ pot fi consultate şi, de asemenea, se pot face menţiuni în baza de date, însă cetăţenii nu pot obţine certificate de cazier judiciar. Pe durata defecţiunii se pot depune cereri pentru eliberarea cazierului judiciar, documentele urmând să fie eliberate după rezolvarea avariei, precizează IGPR.

ŞTIREA INIŢIALĂ. Conform unei informări din partea Direcţiei Cazier Judiciar, Statistică şi Evidenţe Operative din cadrul Inspectoratului General al Poliţiei Române, Sistemul Informatic al Cazierului Judiciar Român – ROCRIS a suferit o avarie, în urma unei fluctuaţii de tensiune care a afectat serverele, în prezent fiind nefuncţional.

O echipă de specialişti lucrează pentru repornirea sistemului şi rezolvarea problemei în cel mai scurt timp. Până la remedierea situaţiei, cetăţenii nu pot obţine certificate de cazier judiciar”, au transmis reprezentanţii Poliţiei Române.

De asemenea, pe durata defecţiunii, se pot depune cereri pentru eliberarea cazierului judiciar, documentele urmând a fi eliberate după rezolvarea avariei.  

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Florinel Coman, revenire spectaculoasă la FCSB în vară?! Meme Stoica a început mutările în mercato: “E copilul nostru! Azi am făcut primele oferte”
Capital.ro
Sporurile și beneficiile salariale care se elimină în România prin noua lege a salarizării: „De la 1 ianuarie 2027, se rade tot”
Playtech.ro
Ce influențează cel mai mult valoarea pensiei în România și cum poți obține un punctaj mai mare. Ce perioade de muncă aduc cei mai mulți bani
Adevarul
Forța care e absentă la cele mai importante negocieri din ultimul deceniu. „Irelevanța a trecut de la etapa retorică la cea structurală”
wowbiz.ro
Rezultatele autopsiei lui Robert, elevul de clasa a VIII-a din Bacău, care a murit în curtea școlii. Ce spune mama băiatului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
„Îl striga Teo, Teo!” Filmul tragediei din Buzău, unde un băiețel de aproape 4 ani a fost sfâșiat de un câine. Mama lui a ajuns într-un suflet la locul tragediei
iamsport.ro
”Mâine pleci acasă!”. L-a sfidat în față pe Gică Hagi, iar ”Regele” s-a înfuriat: ”E prima oară în cariera mea!”
MediaFlux
Marte în Taur formează pătrat cu Pluto retrograd în Vărsător pe 25 mai! Cele trei zodii lovite de ghinion
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi