Avertisment: Ce alimentele nu mai trebuie consumate după vârsta de 30 de ani. Riscurile sunt foarte mari, pentru cei care nu țin cont de asta

După vârsta de 30 de ani există alimente care trebuie să dispară din dieta zilnică. Sunt vizate în special alimentele care pot contribui la creșterea riscului de boli cronice. Gogoșile, brioșele, tartele, ciocolata sau sucurile din comerț nu trebuie să apară în alimentația persoanelor de peste 30 de ani.
Irina Dumitrescu
05 iun. 2023, 22:50
Avertisment: Ce alimentele nu mai trebuie consumate după vârsta de 30 de ani. Riscurile sunt foarte mari, pentru cei care nu țin cont de asta

Adulții prezintă o probabilitate mai mare să dezvolte  afecțiuni de sănătate cronice, cum ar fi bolile de inimă, cancerul sau osteoporoza. Din această cauză, adulții care au împlint 30 de ani trebuie să țină cont de faptul că există alimente care nu mai trebuie consumate, pentru a evita riscurile.  Adulții au nevoie de mai puține calorii în alimentație, dar  organismul le cere adulților mai mulți nutrienți în comparație cu tinerii. În acest caz, experții au stabilit alimentele care trebuie eliminate din dietă după vârsta de 30 ani.

Citește și  Inima articifială care rezistă 100 de ani, creată de studenți români. Este făcută din titan și poate fi folosită și pentru copii

Printre cele mai periculoase alimente se numără tartele, brioșele, gogoșile, adică produsele de panificație în general, trebuie evitate în mod deosebit tartele, brioșele, gogoșile, adică produsele de panificație în general. Din cauza conținutului ridicat de zahăr alb, rafinat, aceste alimente vor conduce la depășirea dozei zilnice recomandate și, în cele din urmă, la creșterea insulinei și la dezvoltarea de diabet.

Aceeași situație este valabilă și la sucurile din comerț. Din cauza zaharurilor, acestea pot fi factori de risc pentru cancer, o boală care ”se hrănește” exact cu aceste zaharuri și cu mulți dintre conservanții pe care îi conțin sucurile.

Citește și  Vești bune pentru bolnavii de cancer! Nicolae Ciucă anunță un pachet de noi servicii de sănătate împotriva afecțiunilor maligne

Specialiștii spun că și alimentele congelate trebuie evitate de persoanele care au împlinit 30 de ani. Acestea sunt bogate în conservanți, coloranți, sodiu, sare procesată, uleiuri hidrogenate și alte substanțe nocive.  Mai ales atunci când sunt introduse la microunde, unde se gătesc de obicei, devin și mai periculoase pentru sănătate.

DailyBusiness
Lavrov acuză declarații „inexacte” ale lui Rubio și cere clarificări privind rolul SUA în soluționarea conflictului din Ucraina
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Ousmane Dembele, hat-trick în 25 de minute în Norvegia – Franța! Balonul de Aur a scris istorie la Campionatul Mondial
Capital.ro
Se renunță la ora de vară. Schimbarea care îi vizează pe toți locuitorii țării. Unde se aplică
Playtech.ro
Cod roșu de caniculă și restricții de trafic în România. Județele unde se vor depăși 40 de grade
Adevarul
Infractor prins după o urmărire spectaculoasă. Un șofer și-a oferit mașina polițistului: „Urcați în spate!”
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Victor Pițurcă, făcut praf de fostul apropiat al lui Gigi Becali: ”E pervers. Nu are principii și caracter!”
MediaFlux
Rusia tună și fulgeră la adresa României. Gestul lui Emil Boc a enervat oamenii lui Putin: ”Este scandalos”
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?