Avertisment: Ce alimentele nu mai trebuie consumate după vârsta de 30 de ani. Riscurile sunt foarte mari, pentru cei care nu țin cont de asta

După vârsta de 30 de ani există alimente care trebuie să dispară din dieta zilnică. Sunt vizate în special alimentele care pot contribui la creșterea riscului de boli cronice. Gogoșile, brioșele, tartele, ciocolata sau sucurile din comerț nu trebuie să apară în alimentația persoanelor de peste 30 de ani.
Irina Dumitrescu
05 iun. 2023, 22:50
Avertisment: Ce alimentele nu mai trebuie consumate după vârsta de 30 de ani. Riscurile sunt foarte mari, pentru cei care nu țin cont de asta

Adulții prezintă o probabilitate mai mare să dezvolte  afecțiuni de sănătate cronice, cum ar fi bolile de inimă, cancerul sau osteoporoza. Din această cauză, adulții care au împlint 30 de ani trebuie să țină cont de faptul că există alimente care nu mai trebuie consumate, pentru a evita riscurile.  Adulții au nevoie de mai puține calorii în alimentație, dar  organismul le cere adulților mai mulți nutrienți în comparație cu tinerii. În acest caz, experții au stabilit alimentele care trebuie eliminate din dietă după vârsta de 30 ani.

Citește și  Inima articifială care rezistă 100 de ani, creată de studenți români. Este făcută din titan și poate fi folosită și pentru copii

Printre cele mai periculoase alimente se numără tartele, brioșele, gogoșile, adică produsele de panificație în general, trebuie evitate în mod deosebit tartele, brioșele, gogoșile, adică produsele de panificație în general. Din cauza conținutului ridicat de zahăr alb, rafinat, aceste alimente vor conduce la depășirea dozei zilnice recomandate și, în cele din urmă, la creșterea insulinei și la dezvoltarea de diabet.

Aceeași situație este valabilă și la sucurile din comerț. Din cauza zaharurilor, acestea pot fi factori de risc pentru cancer, o boală care ”se hrănește” exact cu aceste zaharuri și cu mulți dintre conservanții pe care îi conțin sucurile.

Citește și  Vești bune pentru bolnavii de cancer! Nicolae Ciucă anunță un pachet de noi servicii de sănătate împotriva afecțiunilor maligne

Specialiștii spun că și alimentele congelate trebuie evitate de persoanele care au împlinit 30 de ani. Acestea sunt bogate în conservanți, coloranți, sodiu, sare procesată, uleiuri hidrogenate și alte substanțe nocive.  Mai ales atunci când sunt introduse la microunde, unde se gătesc de obicei, devin și mai periculoase pentru sănătate.

DailyBusiness
Petrișor Peiu: Criza politică va continua până în 2028 sau până la alegeri anticipate. „Majoritățile nu mai pot fi construite în culise”
Spynews
Scandal la Evaluarea Națională. Ce s-a întâmplat după ce lucrările au fost predate. Dezvăluirile făcute de un profesor
Fanatik.ro
Clubul din România a intrat în insolvență, dar transferă jucători de la Steaua! Exclusiv
Capital.ro
Retragere sau depunere bani la bancomat. Se aplică pentru toți cei care folosesc numerar. Pragul de la care banca anunță Fiscul
Playtech.ro
La ce vârstă se pensionează militarii în România vs cei din statele NATO. Diferențe majore între sistemele de pensii. Cum le sunt calculate pensiile
Adevarul
Miza controlului în Donbas: Rusia își concentrează forțele în jurul unui nod strategic
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cod portocaliu și galben de vijelii și furtuni cu grindină! Județele vizate de avertizarea meteo imediată
iamsport.ro
Viorel Păunescu și Victor Pițurcă ar fi vrut să-l țepuiască pe Gigi Becali: ”Hai să-l ardem pe gâscanul din Pipera!”
MediaFlux
Sânzienele sau Drăgaica 2026. Obiceiuri și tradiții populare care trebuie respectate
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?