Avertisment pentru companiile aeriene: Sunt posibile atacuri cu rachete în Siria în următoarele 72 de ore

Agenţia de control al traficului aerian din Europa, Eurocontrol, a avertizat marţi companiile aeriene să fie prudente în zona est-mediterană din cauza posibilităţii lansării unor atacuri cu rachete având ca ţintă Siria în următoarele 72 de ore.
Romania TV
11 apr. 2018, 06:59
Avertisment pentru companiile aeriene: Sunt posibile atacuri cu rachete în Siria în următoarele 72 de ore

Eurocontrol a precizat că ar putea fi vorba atât de rachete lansate de la sol dar şi de cele de croazieră şi că există posibilitatea întreruperii repetate a semnalului radio de navigare.

„Din cauza posibilităţii lansării unor atacuri aeriene înspre Siria prin lansări de la sol sau rachete de croazieră în următoarele 72 de ore şi posibilitatea întreruperii repetate a semnalului de navigaţie radio, trebuie acţionat cu prudenţă în planificarea zborurilor în zona est-mediterană/Nicosia FIR”, se arată în comunicatul Eurocontrol, care nu precizează originea atacurilor menţionate, scrie News.ro

Citeşte şi Siria, situaţia devine tot mai explozivă. Avioane militare ruse s-au apropiat la mică distanţă de un distrugător american

Singurele zboruri comerciale care treceau deasupra Siriei începând cu ora 01:15 miercuri dimineaţa, erau cele ale Syrian Air şi Middle East Earlines din Libia, conform site-ului de monitorizare a zborurilor, FlightRadar24.

Preşedintele american Donald Trump şi aliaţii SUA discută despre posibilitatea unor acţiuni militare împotriva regimului preşedintelui sirian Bashar al-Assad drept răspuns la un atac cu arme chimice asupra unui oraş aflat sub controlul rebelilor.

Trump a anulat o vizită în America Latină pentru a se putea concentra asupra situaţiei din Siria.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Cine sunt Remi și Bianca, cel de-al doilea cuplu care își testează relația la Insula Iubirii, sezonul X! Au o diferență de vârstă de peste 10 ani
Fanatik.ro
Marcel Pușcaș îi ia apărarea lui Radu Drăgușin după 0-4 la debut: „Malen și Dybala nu sunt Bîrligea și Boutoutaou!”
Capital.ro
Statul dă 500 de lei pentru rechizite în anul școlar 2026-2027. Cine sunt cei care vor primi banii și când se depun cererile
Playtech.ro
Analizele medicale gratuite s-ar putea face fără goana de la începutul lunii. Ce vrea să schimbe CNAS
Adevarul
Jaf ca în filme la Londra: Trei români au săpat un tunel spre un magazin de bijuterii
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Klaus-Michael Kühne, miliardarul german cu o avere de 44 de miliarde de dolari, a încetat din viață la 89 de ani
iamsport.ro
”Noua Nadia”, dezvăluiri despre momentul care i-a schimbat cariera: ”A fost mai dificil emoțional”
MediaFlux
Rusia pregătește un posibil atac asupra NATO! Directorul CIA, vizită secretă la Moscova pentru a-l avertiza pe Putin
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat