Avertismentul dur al medicului Beatrice Mahler despre mortalitatea din cauza COVID-19. „Decembrie va fi o lună în care vom plânge mult”

Un avertisment dur a fost lansat de medicul Beatrice Mahler despre mortalitatea din cauza COVID-19. Directorul Institutului Marius Nasta susţine că mortalitatea va creşte foarte mult în următoarea perioadă dacă nu va scade numărul de infectări cu noul coronavirus.
Razvan Mihalascu
24 nov. 2020, 22:30
Avertismentul dur al medicului Beatrice Mahler despre mortalitatea din cauza COVID-19.

Medicul Beatrice Mahler susţine că „decembrie va fi o lună în care vom plânge mult”. Directorul Institutului Marius Nasta a explicat faptul că unitatea medicală pe care o conduce este sufocată de numărul în creştere al pacienţilor infectaţi cu noul coronavirus.

„Locurile din Secţia Covid sunt ocupate în primele minute după externarea pacientului. Practic, acceptăm pacienţi care ştim că vor veni, solicitaţi de către DSP pentru internare cu stare gravă, pe locurile celor care urmează să fie externaţi.

Este o situaţie care parcă ne sufocă de la o zi la alta, este un corset în care am intrat şi nu mai găsim soluţii. În Secţia COVD lucrurile sunt extrem de delicate, noi am mărit capacitatea şi cu toate acestea nu ştim de unde o să găsim locuri pentru pacienţi care vin peste noapte”, a declarat Beatrice Mahler, directorul Institutului Marius Nasta, la Digi24.

Citeşte şi: Bilanţ coronavirus 24 noiembrie: 7.753 cazuri noi, 196 de morți şi plin până la refuz la ATI

Beatrice Mahler despre mortalitatea din cauza COVID-19. „Suntem loviţi din multe direcţii şi este un moment greu”

Dr. Beatrice Mahler a avertizat că în decembrie vor fi numeroase probleme din cauza epidemiei.

„Este o transmitere comunitare intensă. Suntem loviţi din multe direcţii şi este un moment greu, dificil, în acest moment nu văd să meargă într-o direcţie pozitivă, favorabilă pentru pacienţii noştri.

Vom avea nişte cifre de mortalitate extrem de mari pentru această lună şi, dacă lucrurile continuă în această direcţie, decembrie va fi o lună în care vom plânge mult”, a menţionat Beatrice Mahler, conform sursei citate.

Directorul Institutului Marius Nasta mai spune că despre o revenire la normalitate se poate vorbi la jumătatea anului viitor, în condiţiile în care campania de vaccinare a populaţiei ar începe peste câteva luni.

Citeşte şi: Medicul Vasile Astărăstoae are reticenţe privind vaccinul anti-COVID. „A fost făcut printr-o inginerie genetică. Aceste firme nu au niciun fel de experienţă în ceea ce priveşte vaccinurile”

DailyBusiness
George Simion, între tortul Groenlandei și fursecurile României. Ce a declarat liderul AUR
Spynews
Răsturnare șocantă în cazul crimei din Timiș! Un adult ar fi fost implicat în uciderea lui Mario. Ce declarații a făcut unchiul victimei
Fanatik.ro
Mitică Dragomir nu l-a menajat nici pe Gigi Becali: „Haos! Zero! Fiecare face ce vrea la FCSB! Fără el nu intră în play-off”. Exclusiv
Capital.ro
Vârsta de pensionare se majorează. Ilie Bolojan a anunțat: Pentru toate categoriile. Nu mai au cu cine să fie înlocuiți
Playtech.ro
Anul școlar 2026-2027 ar putea începe mai devreme: proiectul Ministerului Educației schimbă vacanțele și examenele
Adevarul
„Dă-ți pantalonii jos, acum!”. Momentul șocant în care un consilier local bate și umilește un elev în curtea unei școli din județul Galați
wowbiz.ro
Mario, adolescentul ucis în Cenei, și-a presimțit moartea?! Mesajele cutremurătoare pe care le-a postat pe internet înainte de tragedie: „Prietenul de azi, criminalul de mâine”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Unchiul lui Mario a DEZVĂLUIT cum și-a recunoscut unul dintre adolescenți fapta: „L-a omo... Vezi mai mult
iamsport.ro
Gigi Becali, reacție dură după declarațiile lui Radu Naum: ”Nebunia lumii! Ne batem amândoi”
MediaFlux
Vortex Polar în Europa. Schimbare de vreme în luna februarie în România
stirilekanald.ro
VIDEO Detalii terifiante ies la iveală după moartea lui Mario. Oamenii legii au descoperit că trupul neînsuflețit a fost mușcat
Fotbal de Crăciun în Premier League: City poate urca pe 1 după etapa de Boxing Day