Avertismentul dur al medicului Beatrice Mahler despre mortalitatea din cauza COVID-19. „Decembrie va fi o lună în care vom plânge mult”

Un avertisment dur a fost lansat de medicul Beatrice Mahler despre mortalitatea din cauza COVID-19. Directorul Institutului Marius Nasta susţine că mortalitatea va creşte foarte mult în următoarea perioadă dacă nu va scade numărul de infectări cu noul coronavirus.
Razvan Mihalascu
24 nov. 2020, 22:30
Avertismentul dur al medicului Beatrice Mahler despre mortalitatea din cauza COVID-19.

Medicul Beatrice Mahler susţine că „decembrie va fi o lună în care vom plânge mult”. Directorul Institutului Marius Nasta a explicat faptul că unitatea medicală pe care o conduce este sufocată de numărul în creştere al pacienţilor infectaţi cu noul coronavirus.

„Locurile din Secţia Covid sunt ocupate în primele minute după externarea pacientului. Practic, acceptăm pacienţi care ştim că vor veni, solicitaţi de către DSP pentru internare cu stare gravă, pe locurile celor care urmează să fie externaţi.

Este o situaţie care parcă ne sufocă de la o zi la alta, este un corset în care am intrat şi nu mai găsim soluţii. În Secţia COVD lucrurile sunt extrem de delicate, noi am mărit capacitatea şi cu toate acestea nu ştim de unde o să găsim locuri pentru pacienţi care vin peste noapte”, a declarat Beatrice Mahler, directorul Institutului Marius Nasta, la Digi24.

Citeşte şi: Bilanţ coronavirus 24 noiembrie: 7.753 cazuri noi, 196 de morți şi plin până la refuz la ATI

Beatrice Mahler despre mortalitatea din cauza COVID-19. „Suntem loviţi din multe direcţii şi este un moment greu”

Dr. Beatrice Mahler a avertizat că în decembrie vor fi numeroase probleme din cauza epidemiei.

„Este o transmitere comunitare intensă. Suntem loviţi din multe direcţii şi este un moment greu, dificil, în acest moment nu văd să meargă într-o direcţie pozitivă, favorabilă pentru pacienţii noştri.

Vom avea nişte cifre de mortalitate extrem de mari pentru această lună şi, dacă lucrurile continuă în această direcţie, decembrie va fi o lună în care vom plânge mult”, a menţionat Beatrice Mahler, conform sursei citate.

Directorul Institutului Marius Nasta mai spune că despre o revenire la normalitate se poate vorbi la jumătatea anului viitor, în condiţiile în care campania de vaccinare a populaţiei ar începe peste câteva luni.

Citeşte şi: Medicul Vasile Astărăstoae are reticenţe privind vaccinul anti-COVID. „A fost făcut printr-o inginerie genetică. Aceste firme nu au niciun fel de experienţă în ceea ce priveşte vaccinurile”

DailyBusiness
PSD îl propune pe Sorin Grindeanu premier și cere control total asupra programului de guvernare
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Dinamo, transfer din Spania. Fundașul central de 26 de ani a ajuns în cantonamentul din Polonia! Exclusiv
Capital.ro
Va putea România să adopte moneda euro? Anunț direct venit de la BCE: Manifestă reziliență economică
Playtech.ro
Prima schimbare la buletinul electronic după valul de reclamații. Ce documente nu vor mai fi cerute cetățenilor
Adevarul
SUA intră în era cuantică. Trump vrea să aibă super-computerul care poate sparge codurile lumii până în 2028
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Magicianul Daniel, tânărul de 26 de ani dat dispărut în urmă cu aproape două săptămâni, a fost găsit fără suflare
iamsport.ro
Bölöni, dezamăgit de Generația de Aur: ”M-a surprins negativ asta”
MediaFlux
Se pregătește unirea României cu Republica Moldova! Propunere legislativă depusă de S.O.S România, adoptată tacit de Camera Deputaţilor. Senatul, forul decizional
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?