Avion militar rusesc doborât în Siria: Bashar al-Assad nu l-a sunat pe Putin

Preşedintele rus Vladimir Putin nu a avut niciun contact (telefonic) cu omologul său sirian Bashar al-Assad după incidentul legat de avionul de recunoaştere rusesc de tipul Il-20, care a fost doborât accidental în noaptea de luni spre marţi de apărarea antiaeriană siriană, a declarat miercuri purtătorul de cuvânt al Kremlinului Dmitri Peskov, citat de RIA Novosti şi Interfax.
Romania TV
19 sept. 2018, 12:58
Avion militar rusesc doborât în Siria: Bashar al-Assad nu l-a sunat pe Putin

„Nu”, a răspuns Peskov, întrebat dacă Bashar al-Assad l-a sunat pe Putin după acest incident, în care şi-au pierdut viaţa toate cele 15 persoane aflate la bordul Il-20.

Kremlinul nu ştie dacă armata siriană a furnizat părţii ruse date despre avionul doborât, a mai spus Peskov, adăugând că acest aspect l-ar putea elucida responsabili de la Ministerul Apărării rus.

În cazul incidentului legat de Il-20, preşedintele rus se ghidează – potrivit acestuia – după informaţiile pe care le primeşte de la Ministerul Apărării şi Statul Major al armatei ruse, informează TASS.

Armata rusă a dat vina mai întâi pe Israel pentru doborârea accidentală a avionului de recunoaştere Il-20 de către antiaeriana siriană, susţinând că aparatul a fost lovit în timpul unui raid efectuat de patru avioane de vânătoare F-16 israeliene asupra unor poziţii în Latakia, în nord-vestul Siriei. Mai mult, potrivit armatei ruse, piloţii israelieni, acoperindu-se cu Il-20, l-au plasat sub focul apărării antiaeriene siriene.

Premierul israelian Benjamin Netanyahu şi-a exprimat regretul marţi seara într-o convorbire telefonică cu preşedintele rus Vladimir Putin şi a promis asistenţă din partea Israelului în derularea anchetei cu privire la tragica întâmplare.

Pe un ton mult mai conciliant faţă de Israel, preşedintele rus a evocat marţi după-amiază un „concurs de circumstanţe accidentale tragice”, dar a avertizat că Rusia va lua măsuri pentru consolidarea securităţii militarilor săi care staţionează în Siria, fără să ofere detalii.

De asemenea, preşedintele SUA, Donald Trump, i-a transmis condoleanţe şefului statului rus pentru moartea celor 15 militari la bordul avionului Il-20.

Din partea Siriei, doar reprezentantul permanent al Damascului la ONU, Bashar Jaafari, şi-a exprimat regretul şi a atribuit Israelului responsabilitatea pentru acest incident.

Rusia, considerată un aliat ferm al regimului Bashar al-Assad, intervine de la sfârşitul anului 2015 în Siria, în favoarea forţelor proguvernamentale. 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
A fost găsită moartă femeia dată dispărută după o operație estetică. Unde a fost abandonat trupul ei
Fanatik.ro
Ultimele detalii despre starea de sănătate a lui Dan Petrescu: ”Am vorbit cu el”
Capital.ro
Lege nouă pentru românii care fac țuică acasă. Parlamentul a majorat limita. Pentru câți litri nu plătești nimic la stat
Playtech.ro
România are din ce în ce mai puține locuri de muncă. Ocupațiile care încă se caută
Adevarul
Cum este văzută reforma AEP care presupune concedieri masive, noi legi pentru partide și reguli dure pentru publicitatea politică
wowbiz.ro
S-a aflat abia acum! Cine a venit la înmormântarea Alisiei, tânăra ucisă fără milă în Bihor! Tatăl vitreg al fetei în vârstă de 18 ani a spus totul: „Nu i-am interzis să vorbească cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Turcia a fost zguduită în această dimineață! Cutremurul de 5,6 grade a stârnit panică printre locuitori
iamsport.ro
Șocant! Un fost jucător argentinian al Rapidului distruge România: 'Sunt toți țigani! O țară groaznică'
MediaFlux
Acuze fără precedent lansate de Traian Băsescu. „Se pregătesc să saboteze România”
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi