Cel puțin patru oameni au murit în Puebla, Mexic, după ce avionul în care se aflau s-a prăbușit la câteva minute de la decolare, relatează Financial Express. Imaginile de la fața locului arată prăbușirea aeronavei și momentul impactului devastator, care a transformat aparatul de zbor într-un morman de fiare și praf.
Potrivit postului local Cinco Radio, Agenția Federală de Aviație Civilă a deschis o investigație privind prăbușirea avionului. Autoritățile au anunțat într-un comunicat că aparatul de zbor de tip Cessna 172 a pierdut legătura cu controlul traficului aerian la doar câteva minute după decolare.
Vezi și Accident pe A1, două microbuze s-au ciocnit. Cinci persoane au ajuns de urgență la spital
S-au activat urgent operațiunile de căutare și salvare, în urma cărora a fost localizat aparatul de zbor prăbușit. În avion se aflau trei persoane decedate— doi membri ai echipajului și un pasager — și o a patra persoană în stare gravă, dar care, din păcate, a murit în timp ce era transportat la spital pentru îngrijiri medicale.
Avionul monomotor s-a prăbușit la câteva minute după decolarea de pe Aeroportul Internațional Hermanos Serdán. Agenția de Protecție Civilă din Puebla a transmis că aeronava a căzut într-un parc industrial din zona Santa Ana Xalmimilulco, în jurul orei locale 12:00.
!!PRECAUCIÓN IMAGEN SENSIBLE!!
Así fue captado el momento en que la aeronave desplomó en terrenos de cultivo, junto al Parque Industrial San Miguel Quetzalcóatl, Puebla tras despegar del Aeropuerto Hermanos Serdán con destino a Poza Rica.
Autoridades confirmaron el fallecimiento… pic.twitter.com/97EkObIQhL— hermes (@vialhermes) April 2, 2026
Martorii au precizat pentru agenția Xinhua că avionul a pierdut rapid altitudine în apropierea unei autostrăzi din zonă, înainte de a se prăbuși pe un teren agricol.
Vicente Hernandez, un localnic, a spus că pilotul a încercat să redreseze avionul, însă acesta „zbuura deja foarte jos”. Aeronava nu a mai putut fi recuperată și, din păcate, s-a prăbușit. Autoritățile au explicat că aparatul de zbor avea ca destinație orașul Poza Rica din statul Veracruz, situat în estul țării.
Ministerul de Interne a mai transmis că decesul a trei persoane a fost constatat la fața locului, a patra victimă pierzându-și viața în drum spre unitatea medicală. Primele informații din presa locală indică faptul că avionul ar putea proveni de la o școală de pilotaj. Autoritățile nu au dezvăluit încă identitatea victimelor, în timp ce ancheta pentru stabilirea cauzelor accidentului este în plină desfășurare.