Avion prăbuşit în Serbia. Cei doi piloţi au murit

Ministerul Apărării de la Belgrad a anunţat vineri după-amiază că doi piloţi sârbi şi-au pierdut viaţa după ce un avion militar s-a prăbuşit în apropierea satului Slatina, situat în partea vestică a Serbiei, transmite Associated Press.
Alina Costache
07 apr. 2017, 13:02
Avion prăbuşit în Serbia. Cei doi piloţi au murit

Reprezentanţii ministerului au precizat că avionul de antrenament G-4 s-a prăbuşit în timpul unui zbor de rutină în apropiere de Slatina.

Avionul G-4 Super Galeb (Seagull) este o producţie autohtonă, fiind fabricat în anii ’80 într-o fabrică din localitatea Mostar, care face parte acum din Bosnia şi Herţegovina.

Martorii susţin că avionul zbura la o altitudine mică înainte de prăbuşire, iar casele din apropiere s-au zguduit puternic în urma incidentului.

O anchetă a fost declanşată în vederea stabilirii cauzei prăbuşirii.

Iniţial, autorităţile au anunţat că cei doi piloţi sârbi sunt dispăruţi în urma prăbuşirii avionului militar din Slatina.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Ce mesaj i-a transmis Cristiano Ronaldo fiului său, direct de la CM 2026. Cristiano Ronaldo Jr. a sărbătorit împlinirea a 16 ani
Capital.ro
Traian Băsescu avertizează asupra economiei României. Fostul președinte: „Dobânzile la care România se împrumută sunt mai mari decât” cele ale unor state din categoria „junk”
Playtech.ro
Elevii se întorc la școală cu reguli noi. Cum vor arăta testele și evaluările din toamnă. Profesorii care nu respectă noile reguli riscă sancțiuni
Topul destinațiilor de vacanță din Europa în care verile sunt răcoroase, iar peisajele, uluitoare
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
A ascultat de frică și a scăpat cu viață. Femeia care trebuia să sară înaintea Mariei Eduarda s-a retras în ultimul moment
iamsport.ro
Nicu Ceaușescu i-a lăsat ”mască” pe toți cei din jur: ”A luat un arătător de lemn și s-a dus...”
MediaFlux
Val de aer tropical peste toată Europa. Ce temperaturi se vor înregistra în România
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?