Avion prăbuşit, nu există supravieţuitori. Se pare că a fost lovit de o rachetă

Avionul s-a prăbuşit într-o zonă de conflict, iar coaliţia conduce o operaţiune specială pentru a reuşi să găsească rămăşiţele aeronavei
Filip Stan
08 ian. 2018, 05:07
Avion prăbuşit, nu există supravieţuitori. Se pare că a fost lovit de o rachetă

Un avion de vânătoare deţinut de coaliţia condusă de Arabia Saudită, care efectua operaţiuni militare împotriva rebelilor huthi, s-a prăbuşit, duminică, în Yemen, din cauza unei defecţiuni tehnice, informează site-ul Ynetnews.com.

Postul de televiziune deţinut de rebelii huthi, Al-Massirah, a relatat iniţial că insurgenţii au doborât aeronava în provincia Saada, adăugând că este vorba de un avion Tornado, de origine britanică.

Arabia Saudită a declarat că avionul s-a prăbuşit într-o zonă de conflict, iar coaliţia conduce o operaţiune specială pentru a reuşi să îi salveze pe cei doi piloţi care se aflau la bord şi care au supravieţuit prăbuşirii.

Războiul civil din Yemen a început în 2015, iar o coaliţie internaţională coordonată de Arabia Saudită şi susţinută de SUA efectuează bombardamente împotriva insurgenţilor huthi, care la rândul lor sunt susţinuţi de Iran.

Provincia Idlib este aflată sub controlul rebelilor din Siria şi este situată la graniţa cu Turcia.

Armata siriană şi aliaţii au lansat o ofensivă, în luna octombrie, de a recupera provinciile Idlib şi Hama.

Forţa dominantă din Idlib este Hayat Tahrir al Sham, o grupare militantă, anterior afiliată la reţeaua teroristă al-Qaida.

Siria se confruntă, începând din martie 2011, cu revolte reprimate violent şi cu un conflict militar între serviciile de securitate subordonate regimului Bashar al-Assad, forţele opoziţiei şi grupuri teroriste, inclusiv organizaţia sunnită Stat Islamic (Stat Islamic în Irak şi Siria / Stat Islamic în Irak şi Levant). Bilanţul conflictului depăşeşte 270.000 de morţi.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Cristiano Ronaldo și-a luat mașină în valoare de peste 1 milion de euro. Ce preferințe a avut fotbalistul
Capital.ro
Se pune poprire pe conturi și salariu. Banca transmite notificări și dă termen de 30 de zile. Românii care trebuie să achite banii de urgență
Playtech.ro
Ce reprezintă stelele unui hotel. Diferenţele clare între o cazare de trei şi patru stele
Adevarul
Cât de mare a riscul ca europenii să intre în război cu Iran: „Trebuie acoperire aeriană, portavioanele vor fi cele ale francezilor și britanicilor”
wowbiz.ro
Tatăl fetei de 18 ani ucise în Bihor, primele declarații după ce presupusul criminal a fost prins. Bărbatul îi acuză pe polițiști: „M-am rugat în genunchi”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS A fost prins bărbatul suspectat că i-a luat viața fetei de 18 ani găsită pe un câmp din Bihor. Acesta se ascundea într-un lan de rapiță
iamsport.ro
Cristi Chivu, sfătuit să plece de la Inter Milano: ”Eu așa aș face!”. Ce echipă ar fi ideală pentru antrenorul român
MediaFlux
Documente secrete despre OZN-uri. Departamentul de Război al SUA a făcut publice imagini și relatări spectaculoase FOTO
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi