Avocatul lui Gheorghe Dincă: nu doreşte să iasă din arest şi regretă că fetele nu sunt în viaţă

Gheorghe Dincă va fi reaudiat de procurorii DIICOT în cazul crimelor de la Caracal. Potrivit avocatului său, bărbatul nu vrea să fie eliberat din arest şi regretă că fetele nu sunt în viaţă.
Romania TV
07 ian. 2020, 10:28
Avocatul lui Gheorghe Dincă: nu doreşte să iasă din arest şi regretă că fetele nu sunt în viaţă

„Gheorghe Dincă consideră că nu ar putea fi pus în libertate. El se declară de acord cu prelungirea măsurii arestării preventive. El urmăreşte o pedeapsă mai mică (…) Până la momentul în care va fi condamnat, nu se pune problema să iasă din arest. Nu doreşte aşa ceva şi nu a dorit niciodată. Nu ştiu dacă se teme de reacţia societăţii, însă asumându-şi ceea ce a făcut, conştientizând acum că este foarte grav, fiind supărat chiar şi pe el pentru ceea ce a făcut şi regretă, pentru că el ar fi vrut ca fetele să fie în viaţă, din câte am observat eu (…) Regretă că fetele nu sunt în viaţă, de fapt acesta este regretul lui (…) El aşteaptă de vreo două luni să fie trimis în judecată.”, a spus avocatul Claudiu Lascoschi.

La sediul DIICOT au venit şi mama Luizei Melencu, dar şi Alexandru Cumpănaşu, ambii însoţiţi de avocaţi.

Gheorghe Dincă a recunoscut că a ucis-o pe Alexandra Măceşanu, în vârstă de 15 ani, pe data de 25 iulie şi, ulterior, i-a incinerat corpul într-un butoi din curtea casei sale.

De asemenea, el a susţinut că a ucis-o şi pe Luiza Melencu, de 18 ani, dispărută în luna aprilie, iar resturile corpului le-ar fi aruncat la marginea unei păduri de lângă Caracal.

În urma unei expertize ADN efectuate de INML s-a stabilit că fragmentele osoase găsite în cenuşa din butoiul metalic de la domiciliul lui Gheorghe Dincă aparţin Alexandrei Măceşanu, cu o probabilitate de 99,93%.

Potrivit unor surse România TV, acum Gheorghe Dincă s-a răzgândit şi ar fi cerut să fie reaudiat, el susţinând în sesizare că nu ar fi ucis-o pe Luiza. 

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Meko, acuzat că a furat mașina pe care i-o vânduse unui băiat! Declarații halucinante
Fanatik.ro
Cât de aproape suntem de un dezastru la CET Vest. Cum s-a ajuns la avaria care a lăsat zeci de mii de bucureșteni fără apă caldă: „Există mai multe cauze”
Capital.ro
Doliu în televiziune. A murit unul dintre cei mai cunoscuți oameni din televiziune. S-ar fi sinucis
Playtech.ro
Unde se află și cât costă apartamentele lui Marian Vanghelie pe care statul le scoate la licitație. Sunt încadrate la bunuri de lux
Adevarul
Cifrele lui Gherasimov privind câștigurile teritoriale în Ucraina, contrazise de datele din teren
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de designerul Eugen Olteanu. Ce se ascunde în spatele morții fulgerătoare la doar 42 de ani: „Ai zis că o să învingi și asta”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O femeie s-a aruncat de la etaj împreună cu cei trei copii ai săi! Atât ea, cât și doi dintre minori și-au pierdut viața
iamsport.ro
Gică Hagi, desființat de fostul conducător din fotbalul românesc: ”El crede că suntem imbecili. Chiar avem față de papagali?”
MediaFlux
PSD ia decizia momentului pe scena politică din România. Demisiile din Guvern se amână
stirilekanald.ro
Doliu în rândul medicilor. Doctorița care a salvat mii de copii a murit
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara