Avocatul lui Sorin Oprescu: „Îi este TEAMĂ să nu moară în închisoare”

Avocatul lui Sorin Oprescu, Viorel Mocanu, a făcut o declaraţie şocantă, în exclusivitate, la România TV. Acesta a spus că fostului edil îi este teamă să nu moară în închisoare, din cauza numeroaselor afecţiuni de care suferă. Sorin Oprescu a fost transferat din nou cu cătuşe de la Fundeni la Paulescu, o unitate medicală specializată în diabetologie. Între timp, Oprescu a mai primit o veste proastă, aceea că rămâne în arest preventiv. Judecătorii au respins contestaţia făcută de avocaţi şi au decis să menţină măsura preventivă.
Filip Stan
09 oct. 2015, 19:59
Avocatul lui Sorin Oprescu:

Avocatul lui Sorin Oprescu, Viorel Mocanu, a declarat că primarului suspendat îi este teamă să nu moară în închisoare. Oprescu suferă de mai multe afecţiuni, pe care de ceva timp nu mai poate să le ţină sub control.

Sorin Oprescu a transmis un mesaj cutremurător din închisoare. „Starea de sănătate nu este bună. E adevărat că doctorii l-au stabilizat, i-au schimbat dozajul şi tipul de insulină. Urmează să îi fie administrate patru doze pe zi. Este internat la Institutul de Diabetologie. O parte dintre afecţiuni le are de mai bine de 10 ani. El era monitorizat şi anterior încarcerării. Se afla într-o anemie cronică. A reuşit să le ţină sub control. Ceea ce se întâmplă de 25 de zile, aceste boli nu mai sunt ţinute sub control. Îşi pierde echilibrul în momentul în care are mâinile legate fie la spate, fie în faţă. Un lucrător de poliţie stă în interiorul camerei unde se află (Sorin Oprescu n.r.) şi unul stă la uşă. Când vin doctorii, atunci părăseşte rezerva. La prima intervenţie, escorta stătea la 20 de centimetri în momentul consultului. Sorin Oprescu e în continuare arestat preventiv.  Îi este teamă să nu decedeze acolo, morbid vorbind„, a declarat, la România TV, Viorel Mocanu, avocatul lui Sorin Oprescu.

Sorin Oprescu, din nou cu cătuşe şi cu poliţist în salonul de spital

Mai mult, avocatul lui Oprescu a precizat că fostul edil a fost din nou dus în cătuşe de la o instituţie medicală la alta, deşi ei ceruseră să „nu se mai aplice imobilizarea cu cătuşe”, şi chiar se renunţase la transportul său cu mâinile legate.

„Cei de la Arestul Central au revenit asupra acestei dispoziţii de a nu purta cătuşe pe perioada escortei, fără să ne motiveze de ce. În momentul în care a fost externat de la Spitalul Universitar când avea acea intervenţie chirurgicală la încheietura mâinii drepte, moment în care adjunctul Arestului Capitalei i-a spus că trebuie să îi pună cătuşele că aşa trebuie să fie filmat. Am purtat o discuţie, am reiterat o cerere pentru că aceste cătuşe se aplică precum şi sistem de imobilizare doar în anumite condiţii, în momentul în care cel escortat prezintă semne de autovătămare sau să pună în pericol siguranţa celor din jur sau că doreşte să evadeze. Noi am solicitat acest lucru de a nu se mai aplica imobilizarea cu cătuşe. Ulterior acestui scandal i s-au înlăturat cătuşele, dar acum când a fost din nou transportat la Institutul Oncologic i s-au reaplicat cătuşele fără ni se dea o explicaţie de ce s-a revenit asupra acestei dispoziţii de către acelaşi ofiţer, domnul Căpraru, adjunct al Arestului Capitalei. Nu am primit nicio explicaţie. Ni s-a răspuns ironic că vom primi un răspuns în termenul legal„, a precizat avocatul Viorel Mocanu.

Medicii de la Spitalul Fundeni au decis ca Sorin Oprescu să fie transferat la Institutul de Diabet, Nutriție și Boli Metabolice pentru că deşi ar fi vrut să-i facă un computer tomograf şi totodată să-i injecteze substanţă de contrast, specialiştii au hotărât că din cauza diabetului avansat, o astfel de investigaţie, ar putea să-i pună viaţa în pericol.

Pe de altă parte, primarul suspendat are un termen limită admis de Arestul Capitalei pentru investigaţii medicale.

Avocaţii lui Sorin Oprescu nu exclud varianta în care să fie nevoie de o prelungire a termenului având în vedere că medicii nu au reuşit să afle dacă Oprescu are sau nu cancer la plămâni, aşa cum suspectează. Până la o eventuală prelungire a termenului pentru investigaţii lui Oprescu i s-a prelungit perioada de arest.

În plus, Oprescu a făcut o plângere la Ministerul Sănătăţii împotriva doctoriţei de la arest. El reclamă faptul ca doctoriţa nu a ţinut cont de raportul întocmit de medicii de la Spitalul Universitar.

Ministerul Sănătăţii, însă, nu poate face mai nimic în acest caz pentru că medicul de la Arestul Central nu se află în subordinea Ministerului Sănătăţii. Aşadar, cei care pot avea un punct de vedere referitor la plângerea edilului, în care spune că i s-a pus viaţa în pericol, sunt fie cei de la Ministerul de Interne, fie cei de la Colegiul Medicilor.

Citeşte şi ULTIMELE INFORMAŢII despre starea de sănătate a lui Sorin Oprescu. Edilul, MUTAT la alt spital UPDATE

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Ion Iliescu a fost supus unei noi intervenții! Anunț de ultimă oră despre starea de sănătate a fostului președinte
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Singurele zodii cărora Dumnezeu le pune mâna-n cap de pe 17 iunie de la ora 7.00. Schimbări, regăsiri și noroc din plin pentru acești nativi
Capital.ro
Șoferii trebuie să se prezinte obligatoriu la RAR. Mașinile care nu mai trec ITP-ul. Circulația pe drumurile publice, interzisă
Playtech.ro
Ce înseamnă crucea de la semafor pe care o găseşti prin unele oraşe europene. Cui trebuie să dai prioritate, de fapt
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Coreea de Nord a pierdut peste jumătate din trupele trimise Rusiei. Ar putea trupele nord-coreene să fie desfășurate la granița cu Ucraina?
wowbiz.ro
Imagini de infarct cu Ioana Tufaru în costum de baie la plajă în Eforie! Vacanță pe buget de criză: 40 lei/zi
Spynews
Discuții aprinse pe ponton la Snagov. Laurențiu Reghecampf a venit să ia barca! A venit poliția
Spynews
Când a aflat Dan Alexa de presupusa infidelitate a soției sale! Susține că el a filmat imaginile cu ea ieșind din casa altui bărbat: ”Mi-a luat nevasta”
Evz.ro
Cum să supraviețuiești verii toride fără aer condiționat. Metode simple
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
 O fetiță de doar doi ani s-a prăbușit de la etajul unui bloc din cartierul Bucureștii Noi
Cancan.ro
DOLIU în lumea fotbalului! Fostul internațional a murit la doar 33 de ani 😢
Playsport.ro
Câți bani poți scoate de la bancomat fie că e Banca Transilvania, BRD, ING sau oricare alta, dacă ai card de...
Capital.ro
Doliu în lumea sportului. Un cunoscut fotbalist al Naționalei s-a stins. I-a fost fatal un stop cardiac
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Iulia a murit lovită de tren, în timp ce asculta muzică în căști. Fata nici nu împlinise 18 ani
Asta mai lipsea. Grevă generală
MediaFlux
Vestea momentului despre pensii! Anunț pentru aproape cinci milioane de pensionari din România de la INS
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cine achită nota de plată a crizei politice românești: durează prea mult și… aparatul taxează!