Avocatul Poporului, autosesizare după lipsa apei calde şi căldurii din Bucureşti

Avocatul Poporului a declarat că s-a autosesizat cu privire la furnizarea apei calde şi căldurii în Capitală. De asemenea, a cerut primăriilor de sector şi Primăriei Municipiului Bucureşti să comunice măsurile imediate dispuse pentru rezolvarea problemelor
Alina Costache
15 dec. 2020, 14:00
Avocatul Poporului, autosesizare după lipsa apei calde şi căldurii din Bucureşti

Avocatul Poporului, autosesizare după lipsa apei calde şi căldurii din Bucureşti. Instituţia precizează că a luat cunoştinţă din numeroase articole de presă despre lipsa apei calde şi a căldurii în toate sectoarele din Bucureşti.

Avocatul Poporului, autosesizare după lipsa apei calde şi căldurii din Bucureşti. Ce a cerut primarului general al Capitalei

”Având în vedere că problema lipsei apei calde şi a căldurii reprezintă o chestiune de sănătate publică, mai ales că România se confruntă cu lupta împotriva virusului COVID-19, Avocatul Poporului s-a sesizat din oficiu încă din data de 9 decembrie 2020. Astfel, au fost efectuate demersuri la toate, în vederea asigurării condiţiilor de trai normale, în case în această iarnă, întrucât anotimpul rece s-a instalat deja”, anunţă marţi instituţia.

Nicuşor Dan a declarat la sfârşitul săptămânii trecute că actuala administraţie va putea fi evaluată „punctual şi în timp” în ceea ce priveşte îmbunătăţirile aduse după „dezastrul” făcut de fostul edil, Gabriela Firea, şi că va face tot ce este posibil pentru a rezolva problema termoficării. „Ca să fie foarte clar, Gabriela Firea este sursa frigului din apartamentele dumneavoastră. (…) Nu am promis miracole, ci administraţie onestă şi eficientă”, afirmă Dan.

Gabriela Firea, atac dur la Nicuşor Dan, în problema apei calde şi căldurii din Capitală

Gabriela Firea a catalogat drept „o declaraţie făcută la disperare” postarea lui Nicuşor Dan, despre care afirmă că este numit de bucureşteni ”Friguşor”.

Ea susţine că motivul pentru care nu se livrează agent termic şi apă caldă în aproximativ 4.000 de blocuri din Bucureşti este defectarea unei turbine la un CET la care Guvernul ar fi trebuit să realizeze reviziile în vară.

„Dumnealui vrea să apere Guvernul şi se înfundă, până la urmă, chiar pe domnia sa”, spune Firea despre actualul primar general. De asemenea, premierul interimar Nicolae Ciucă a declarat că va fi alocată o sumă Primăriei municipiului Bucureşti pentru a spori capacitatea echipelor de mentenanţă şi reparaţii la reţeaua de termoficare, iar în acest fel să fie scurtat timpul în care locuitorii Capitalei nu au apă caldă şi căldură.

Citeşte şi: Avocatul Poporului intervine în scandalul gunoaielor din Sectorul 1. „Serviciile de salubrizare au ca obiectiv principal protecţia sănătăţii populaţiei”

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Meko, acuzat că a furat mașina pe care i-o vânduse unui băiat! Declarații halucinante
Fanatik.ro
Gest fără precedent al lui Ion Țiriac. Ce cadou a pregătit pentru Nadia Comăneci, la 50 de ani de la Montreal: ”Pe 18 iulie îi dau cheile”
Capital.ro
Călin Georgescu a fost exclus! AUR exclude un guvern de reconciliere națională cu PSD și PNL
Playtech.ro
De ce fiecare serviciu online al statului român pare blocat în 2007 și cum de încă acceptăm asta
Adevarul
Acuzații grave la un liceu din Scornicești. Inspectoratul Școlar și Poliția desfășoară anchete. Sesizarea, de la „Justițiarul de Berceni”
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de designerul Eugen Olteanu. Ce se ascunde în spatele morții fulgerătoare la doar 42 de ani: „Ai zis că o să învingi și asta”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Doctorița Cristina Lăpușneanu s-a stins din viață. O boală nemiloasă i-a adus sfârșitul
iamsport.ro
Antrenorul român, distrus în direct: ”Dacă eram patronul echipei, îl dădeam afară imediat, mă face de râs!”
MediaFlux
Sfântul Gheorghe 2026. Ce este interzis să faci joi, 23 aprilie. Tradiții și obiceiuri la români
stirilekanald.ro
Doliu în rândul medicilor. Doctorița care a salvat mii de copii a murit
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara