BAC 2018. Examenul din februarie, boicotat de profesori. Examenul ar fi ilegal

Profesorii ameninţă cu boicotarea probelor orale de la bac 2018, programate să înceapă luni. Ordinul de ministru prin care s-a decis mutarea datelor pentru probele de competenţe ar putea fi atacat administrativ pentru că legea educaţiei cere ca la examene să fie înscrişi doar elevii care au promovat liceul.
Filip Stan
10 feb. 2018, 08:10
BAC 2018. Examenul din februarie, boicotat de profesori. Examenul ar fi ilegal

BACALAUREAT 2018. Nou experiment în școala românească. Aproape 150.000 de liceeni dau pentru prima dată în istorie primele probe ale Bacalaureatului în luna februarie. 

BACALAUREAT 2018. Chiar luni, 12 februarie, adolescenții ar urma să intre în sălile de examen, dar nu știu dacă vor veni și profesorii. 

BACALAUREAT 2018. Supărați din cauza noilor salarii, sindicaliștii amenință cu boicotarea bacalaureatului.

Pe de altă parte, probele de Bac susţinute în februarie ar putea fi ilegale! Ordinul de ministru prin care s-a decis mutarea datelor pentru probele de competenţe ar putea fi atacat administrativ pentru că legea educaţiei cere ca la examene să fie înscrişi doar elevii care au promovat liceul. Potrivit noii structuri, elevii susţin probele în timpul anului şcolar, ceea ce înseamnă, potrivit fostului secretar de stat in Ministerul Educatiei oana Badea, încălcarea legii. „Nu te poţi inscrie la examenul de Bacalaureat daca nu ai promovat inclusiv clasa a XII-a sau a XIII-a de liceu. Mutand competentele in februarie, se bat cap in cap aceste doua optiuni: optiunea de a sustine in februarie probele de competente cu optiunea de a sustine Bacalaureatul de catre cei promovati. Probele de competente fac parte integranta din examenul de Bacalaureat”, a scis fostul secretar dde stat pe pagina de Facebook.

Proba orală la română de la examenul de Bac 2018 la română se desfăşoară pe 12-13 februarie, iar examinatorii nu dau note, ci calificative. Dar ce se întâmplă când profesorii îţi dau calificative diferite?

Calificativele la proba orală la română de la Bacalaureat 2018, dar şi la proba de limba maternă, sunt numite numite niveluri de competenţă lingvistică.

Calificativele pentru Proba orală la limba română de la Bac 2018

La finalul probei orale la limba română, candidaţii pot primi trei calificative (niveluri de competenţă lingvistică):

  • utilizator mediu
  • utilizator avansat
  • utilizator experimentat

Conform procedurii publicate de Ministerul Educaţiei pe edu.ro, în situaţia în care cei doi profesori examinatori acordă acelaşi calificativ, acesta devine nivelul de competenţă lingvistică de comunicare orală în limba română care se înscrie în diploma de Bacalaureat şi în certificatul care atestă nivelul de competenţă lingvistică de comunicare orală în limba română.

Ce se întâmplă când profesorii dau calificative diferite

În cazul în care cei doi examinatori acordă calificative diferite, nivelul de competenţă lingvistică de comunicare orală în limba română se stabileşte astfel

  • dacă un profesor dă calificativul utilizator mediu, iar celălalt acordă calificativul utilizator avansat, nivelul de competenţă lingvistică primit de candidat va fi utilizator avansat.
  • dacă un profesor dă calificativul utilizator mediu, iar al doilea examinator acordă calificativul utilizator experimentat, nivelul de competenţă lingvistică primit de candidat va fi utilizator avansat.
  • dacă unul dintre examinatori acordă calificativul utilizator avansat, iar celălalt dă calificativul utilizator experimentat, nivelul de competenţă lingvistică primit de candidat va fi utilizator experimentat.

Nivelul de competenţă lingvistică de comunicare orală în limba română acordat candidatului se înscrie în borderoul final al probei de Bac 2018.

DailyBusiness
Marcel Ciolacu: „Am ales ordinea și nu haosul. România trebuie să aibă un președinte care are deja o majoritate parlamentară”
Spynews
În ciuda imaginilor fierbinți cu ei doi, Bogdan Mocanu se dezice de Iasmina: „Eu sunt un băiat serios”
Bzi.ro
Dezvăluiri emoționante făcute de Andra Măruță: ”M-a luat panica, i-am transmis că sunt însărcinată!”
Fanatik.ro
Rezultate oficiale finale vot diasporă, alegeri prezidențiale 2025, turul 1. Nicuşor Dan peste George Simion!? Surprize la votul din străinătate
Capital.ro
Exit-poll alegeri prezidențiale 2025. Primele rezultate ale alegerilor prezidențiale, turul întâi. Simion și Antonescu intră în turul 2
Playtech.ro
Moneda românească din 2025, noua comoară a colecționarilor. Poți obține pe ea cel puțin 450 de lei, cum o descrie BNR
DailyBusiness
Litoralul pentru toţi 2025. Ce prețuri sunt la cazări și care sunt stațiunile în care pot pleca românii
Adevarul
Cum a evoluat apetența românilor pentru vot în 35 ani de democrație. În 2025, cel mai mare număr de secții în diaspora
wowbiz.ro
Doliu în familia Mariei Ciobanu! Mesajul sfâeșietor al interpretei de muzică populară
Spynews
Andreea Bălan a răbufnit după discursul lui Claudiu Bleonț la adresa fiicei lui de la Premiile Gopo: „Vă dați seama ce face în privat cu familia sa”
Spynews
Imagini rare cu Laura Cosoi și Adela Popescu. Cum arătau cele două în urmă cu 15 ani / FOTO
Evz.ro
Pacoste pe cei care țin banii „la saltea”. Riscă să fie luați în vizor de Fisc
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Cine este ultima persoană cu care a vorbit Răzvan înainte să se înece în lacul Colibița! Ies la iveală detalii cutremurătoare: „Mi-a mulțumit că i-am trimis bani”
Cancan.ro
ȘOC TOTAL! Nicușor Dan a câștigat în Diaspora, după numărarea primelor voturi
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Decizie pentru pensionarii care așteaptă mărirea pensiei. Zero lei în luna mai. Când vor primi banii
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
VIDEO Diana Șoșoacă i-a votat pe Corneliu Zelea Codreanu și Nicolae Ceaușescu la prezidențiale: „Puteți să îmi dați amendă cât vreți”
Meteorologii anunță o lună Mai cum nu a mai fost de mult în România
MediaFlux
S-a decis cine va fi președintele României! Rezultatele alegerilor prezidențiale
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Alegeri 2025: confuzie generală – România votează, dar nu prea știe de ce