BAC 2018. Proba la limba maternă, susţinută marţi de absolvenţii de liceu aparţinând minorităţilor naţionale

Absolvenţii de liceu aparţinând minorităţilor naţionale au susţinut, marţi, proba la Limba şi literatura maternă a examenului de bacalaureat, sesiunea august-septembrie. Această probă a fost susţinută la maghiară, germană, sârbă, slovacă, croată, turcă, ucraineană şi italiană.
Alina Costache
21 aug. 2018, 05:18
BAC 2018. Proba la limba maternă, susţinută marţi de absolvenţii de liceu aparţinând minorităţilor naţionale

Cea de-a doua sesiune a examenului naţional de Bacalaureat 2018, la care s-au înscris 45.000 de candidaţi, a început luni.

Potrivit datelor transmise de inspectoratele şcolare judeţene, din totalul celor înscrişi, 28.488 de candidaţi sunt din promoţia 2017 – 2018, iar 16.564 provin din promoţiile anterioare.

Sesiunea august – septembrie a examenului va continua pe 22 august cu proba obligatorie a profilului şi pe 23 august – proba la alegere a profilului şi specializării.

În zilele de 24 şi 27 august se desfăşoară evaluarea competenţelor lingvistice de comunicare orală în limba română, urmată de evaluarea competenţelor în limba maternă în 28 august.

Totodată, în intervalul 29 – 30 august are loc evaluarea competenţelor digitale, iar evaluarea competenţelor lingvistice într-o limbă de circulaţie internaţională este programată în zilele de 30 şi 31 august.

Afişarea primelor rezultate, în centrele de examen şi pe site-ul bacalaureat.edu.ro, este prevăzută pentru data de 1 septembrie, până la ora 12,00. În aceeaşi zi, vor putea fi depuse contestaţiile, între orele 12,00 şi 16,00.

Rezultatele finale vor fi făcute publice în data de 6 septembrie.

Potrivit MEN, accesul candidaţilor în centrele de examen la probele scrise se face în intervalul 7,30 – 8,30, pe baza unui act de identitate valid, cu fotografie. Timpul destinat redactării unei lucrări scrise este de trei ore, calculat din momentul în care s-a încheiat distribuirea subiectelor fotocopiate pentru fiecare candidat. Pentru rezolvarea subiectelor, candidaţii vor folosi numai cerneală sau pastă de culoare albastră, iar pentru executarea schemelor şi a desenelor vor utiliza numai creion negru.

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Mihai Stoica a găsit un nou vârf pentru FCSB: „Am vorbit cu Gigi să îl încercăm! Raportul calitate-preţ e cel mai bun!”. Reacţie şoc când Botoşani a egalat în minutul 90
Capital.ro
Anunț pentru clienții Raiffeisen Bank. Se schimbă regulile în mobile banking. Control complet asupra plăților
Playtech.ro
O insulă spectaculoasă din Grecia, numită „perla coroanei”, costă acum cât un apartament de lux. Cu cât a fost scoasă la vânzare
Adevarul
Japonia testează un avion de pasageri de cel puțin două ori mai rapid decât legendarul Concorde. Două ore de la Tokyo în SUA
wowbiz.ro
Rezultatele autopsiei lui Robert, elevul de clasa a VIII-a din Bacău, care a murit în curtea școlii. Ce spune mama băiatului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un craniu uman, un picior și două telefoane au fost găsite pe un câmp proaspăt arat, din Maramureș
iamsport.ro
”Mâine pleci acasă!”. L-a sfidat în față pe Gică Hagi, iar ”Regele” s-a înfuriat: ”E prima oară în cariera mea!”
MediaFlux
Marte în Taur formează pătrat cu Pluto retrograd în Vărsător pe 25 mai! Cele trei zodii lovite de ghinion
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi