BACALAUREAT: Cum scapi de taxă la Bac 2014

BACALAUREAT: În metodologia examenului se menționează negru pe alb că fiecare candidat are dreptul să dea Bac-ul de maximum două ori fără taxă, urmând ca de la a treia încercare încolo să scoată bani din buzunar suma de 230 de lei
Alina Costache
27 mai 2014, 10:11
BACALAUREAT: Cum scapi de taxă la Bac 2014
BACALAUREAT: Elevii aflați în ultima clasă de liceu, dar și absolvenții din promoțiile anterioare pot să se înscrie până vineri pentru a participa la Bacalaureat 2014. Înscrierea propriu-zisă la Bac este o nimica toată: elevii trebuie să depună la secretariatele liceelor, în intervalul 26-30 mai, o fişă-tip informatizată. În metodologia examenului se menționează negru pe alb că fiecare candidat are dreptul să dea Bac-ul de maximum două ori fără taxă, urmând ca de la a treia încercare încolo să scoată bani din buzunar suma de 230 de lei. Candidații aflați în această situație, dar care solicită recunoaşterea unor probe promovate în sesiunile anterioare, vor plăti sume variate, în funcţie de numărul probelor pe care le susţine candidatul, luându-se în calcul toate cheltuielile necesare examinării fiecarui candidat. În cazul elevilor care au studiat în afara țării, dar vor să dea Bac-ul în România, o pot face numai după după echivalarea studiilor şi promovarea examenelor de diferenţă.
 
Mihnea Costoiu, ministrul delegat pentru Învățământul Superior, crede însă că nici anul acesta nu va fi mare aglomerație la înscrieri, din cauza natalității scăzute din anii 90′:  „În ultimii trei ani am avut ăpromoții reduse, dar din 2015 ar trebui să avem mai mulți absolvenți de liceu și implicit mai mulți candidați la Bac”.
 
BACALAUREAT: Grad de dificultate mediu-plus
Remus Pricopie, ministrul Educației, a anunțat că subiectele de la Bacalaureat nu le vor pune mari probleme candidaților de anul acesta. Potrivit acestuia, subiectele de la bacalaureat trebuie să continue linia „mediu-plus”, fără exerciţii cu dificultate de olimpiade, la fel ca în anul precedent.

Examenul de BACALAUREAT se va desfăşura după următorul CALENDAR:

BACalaureat 2014, Sesiunea iunie-iulie 2014:

  •     26 – 30 mai 2014, Înscrierea candidaţilor la prima sesiune de examen
  •     30 mai 2014, Încheierea cursurilor pentru clasa a XII-a/a XIII-a
  •     10 – 12 iunie 2014, Evaluarea competenţelor lingvistice de comunicare orală în limba română – proba A
  •     11 – 13 iunie 2014, Evaluarea competenţelor lingvistice de comunicare orală în limba maternă – proba B
  •     16 – 20 iunie 2014, Evaluarea competenţelor digitale – proba D
  •     23 – 27 iunie 2014, Evaluarea competenţelor lingvistice într-o limbă de circulaţie internaţională – proba C
  •     30 iunie 2014, Limba şi literatura română – proba E) a) – proba scrisă
  •     1 iulie 2014, Limba şi literatura maternă proba E) b) – proba scrisă
  •     2 iulie 2014, Proba obligatorie a profilului – proba E) c) – proba scrisă
  •     4 iulie 2014, Proba la alegere a profilului şi specializării – proba E) d) – proba scrisă
  •     7 iulie 2014, Afişarea rezultatelor (până la ora 12:00)
  •     7 iulie 2014, Depunerea contestaţiilor (orele 12:00 – 16:00)
  •     8 -10 iulie 2014, Rezolvarea contestaţiilor
  •     11 iulie 2014, Afişarea rezultatelor finale

BACALAUREAT, Sesiunea august-septembrie 2014:

  •     14 – 18 iulie 2014, Înscrierea candidaţilor la a doua sesiune de examen
  •     18 – 19 august 2014, Evaluarea competenţelor lingvistice de comunicare orală înlimba română – proba A
  •     18 – 19 august 2014, Evaluarea competenţelor lingvistice de comunicare orală înlimba maternă – proba B
  •     19 – 20 august 2014, Evaluarea competenţelor lingvistice într-o limbă de circulație internațională – proba C
  •     21 – 22 august 2014, Evaluarea competenţelor digitale – proba D
  •     25 august 2014, Limba şi literatura română – proba E) a) – proba scrisă
  •     26 august 2014, Limba şi literatura maternă – proba E) b) – probă scrisă
  •     27 august 2014, Proba obligatorie a profilului – proba E) c) – probă scrisă
  •     29 august 2014, Proba la alegere a profilului şi specializării – proba E) d) – probă scrisă
  •     1 septembrie 2014, Afişarea rezultatelor (până la ora 12:00) şi depunerea contestaţiilor (orele 12:00 –  16:00)
  •     2 – 3 septembrie 2014, Rezolvarea contestaţiilor
  •     4 septembrie 2014, Afişarea rezultatelor finale
 

DailyBusiness
Încă un trend ucigaş ia amploare în mediul online. „Mukbang”, fascinaţia pentru cantităţile uriaşe de mâncare
Spynews
Schimbare de ultimă oră la Teatrul Național de Operetă! Ce a decis ministrul Culturii | SURSE
Fanatik.ro
Arbitra de top care a fost acuzată că atrage prea mult atenția pentru cât de bine arată: ”Eram pe punctul de a renunța”
Capital.ro
Proprietarul de locuințe suportă toate obligațiile. Codul Civil spune clar. Răspunde legal pentru aceste abateri
Playtech.ro
Start up diaspora. Condiţii şi acte necesare pentru deschiderea unei afaceri
Adevarul
Comuna cu datorii de 1,5 milioane de euro și 48 de angajați: primarul și-a mărit salariul cu 2.300 de lei în doar un an
wowbiz.ro
BREAKING NEWS! A fost ucis pe loc! Autocar plin cu suporteri, atacat pe autostradă
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
Prosport.ro
FOTO. Vedeta lui Dan Șucu se iubește cu cumnata unui celebru manelist
kanald.ro
O tânără de 26 de ani, influenceriță pe TikTok, a fost înjunghiată mortal în timpul unui jaf. Tragedia a avut loc sub privirile neputincioase ale iubitului ei
Cancan.ro
Ce s-a găsit în apartamentul Vasilicăi Enache, avocata moartă în explozia din Rahova. OBIECTUL care dă ancheta peste cap!
iamsport.ro
Wow! Bernadette Szocs a explicat motivul pentru care nu vrea să-și facă un iubit
MediaFlux
Pensii majorate, prin Poșta Română. Începe trimiterea plicurilor cu deciziile
stirilekanald.ro
VIDEO De ce s-a anulat întâlnirea dintre Trump și Putin de la Budapesta. Duș rece pentru președintele SUA
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi