Bacalaureatul olimpicilor: 20 de elevi au fost ELIMINAŢI, după ce au fost prinşi copiind

Nu mai puţin de 20 de elevi au fost eliminaţi la prima probă a Bacalaureatului olimpicilor, ce se desfăşoară la Bacău, după ce au fost prinşi de profesorii supraveghetori în timp ce copiau.
Romania TV
28 mai 2012, 13:38
Bacalaureatul olimpicilor: 20 de elevi au fost ELIMINAŢI, după ce au fost prinşi copiind

Potrivit conducerii Inspectoratului Şcolar Judeţean (ISJ) Bacău, 15 candidaţi au fost prinşi, luni, când copiau de pe fiţuici, iar cinci aveau asupra lor telefoane mobile.

„În toate cele 20 de cazuri candidaţii au fost prinşi de către profesorii supraveghetori pe timpul derulării examenului. Evident, funcţionează şi sistemele integrate de supraveghere video în ambele centre, astfel încât această sesiune specială a Bacalaureatului să se desfăşoare în condiţii optime, înlăturând astfel orice suspiciune de fraudare”, a declarat, luni, inspectorul general interimar al ISJ Bacău, Teodora Craus, citat de Mediafax.

Tot de la prima probă scrisă a sesiunii speciale a Bacalaureatului destinată elevilor olimpici au absentat doi liceeni.

Cei 20 de elevi erau olimpici la discipline sportive, a declarat Isabela Adam, Inspectoratul Şcolar Judeţean Bacău, pentru România TV.

Sesiunea specială a Bacalaureatului se desfăşoară la Colegiul Naţional Pedagogic „Ştefan cel Mare” şi Colegiul Tehnic de Comunicaţii „Nicolae Vasilescu-Karpen” Bacău, iar la examen s-au înscris 921 liceeni aflaţi în proceduri de selecţie sau de pregătire pentru alcătuirea echipelor care vor reprezenta România atât la olimpiadele internaţionale pe discipline, cât şi la competiţii sportive, cum ar fi campionatele europene sau mondiale de juniori.

Probele scrise în această sesiune specială au loc după următorul calendar:

  • 28 mai – limba şi literatura română
  • 29 mai – proba obligatorie a profilului
  • 30 mai – proba la alegere a profilului şi specializării
  • 31 mai – limba şi literatura matern.

Afişarea primelor rezultate este prevăzută pentru data de 31 mai (până la ora 18.00), iar depunerea contestaţiilor va avea loc în cursul aceleiaşi zile, în intervalul orar 18.00 – 22.00. Vineri, 1 iunie, vor fi soluţionate contestaţiile şi vor fi afişate rezultatele finale.

Probele examentului de Bacalaureat susţinut de absolvenţii din 2012 vor începe pe 11 iunie. Bacalaureatul se va desfăşura după următorul calendar:

  • 11 – 13 iunie 2012: Evaluarea competenţelor lingvistice de comunicare orală în limba română – proba A
  • 13 – 15 iunie 2012: Evaluarea competenţelor lingvistice de comunicare orală în limba maternă – proba B18 22 iunie 2012: Evaluarea competenţelor digitale – proba D
  • 25 – 27 iunie 2012: Evaluarea competenţelor lingvistice într-o limbă de circulație internațională – proba C
  • 2 iulie 2012: Limba şi literatura română – proba E)a) – probă scrisă
  • 3 iulie 2012: Limba şi literatura maternă – proba E)b) – probă scrisă
  • 4 iulie 2012: Proba obligatorie a profilului – proba E)c) – probă scrisă
  • 6 iulie 2012: Proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă
  • 8 iulie 2012: Afişarea rezultatelor
  • 9 iulie 2012: Depunerea contestaţiilor (orele 08:00 – 12:00)
  • 10 -12 iulie 2012: Rezolvarea contestaţiilor
  • 13 iulie 2012: Afişarea rezultatelor finale

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Una dintre cele mai așteptate nunți din showbiz a avut loc înainte de Crăciun! Două vedete s-au căsătorit în mare secret
Fanatik.ro
Universitatea Craiova, campioană de toamnă după 35 de ani! Oltenii au câștigat ultimul titlu după ce au încheiat anul 1990 pe locul 1
Capital.ro
O legendă a muzicii rock a plecat să colinde îngerii de Crăciun. Era cunoscut și iubit de toată lumea. Succesul său nu a cunoscut limite
Playtech.ro
În ce zile se merge la colindat. Ce se face din 24 decembrie până la Anul Nou
Adevarul
Gastroenterolog: „Aceasta este gustarea pe care aș vrea s-o evite toată lumea”. Alternative sănătoase
wowbiz.ro
Ce a apărut în locul in care Mălina Guler și-a dat ultima suflare. Ipoteze șocante circulă pe internet: „Ar fi căzut 15-20 de persoane din acel bloc… au mai murit 3”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
EXCLUSIV Denise Rifai, pregătită pentru viața în doi! Vedeta Kanal D ne-a dezvăluit planurile sale pentru 2026: „A venit momentul”
iamsport.ro
Discuțiile din culise dintre Gino Iorgulescu și Mugur Isărescu pentru un proiect uluitor în fotbalul românesc, la un mare club
MediaFlux
Cu cât va crește prețul RCA în 2026. Anunțul și explicațiile ASF
stirilekanald.ro
Rusia anulează acordul militar cu România. Schimbare majoră care declanșează alerta în NATO
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet