Băiatul care face 12 ani pe 12 decembrie, la ora 12 şi 12 minute

Kiam Moriya, un băiat din Alabama, SUA, va aniversa 12 ani pe 12 decembrie 2012, la ora 12:12, momentul exact al naşterii sale.
Romania TV
11 dec. 2012, 20:16
Băiatul care face 12 ani pe 12 decembrie, la ora 12 şi 12 minute

Băiatul s-a născut prematur, cu 7-8 săptămâni înainte de termen, în anul 2000. „I s-a rupt apa brusc. Doctorii nu ne-au putut spune de ce s-a născut aşa devreme”, a declarat tatăl lui Kiam, Kazua Moriya.

Elevul din clasa a 6-a spune că aşteaptă ziua de miercuri dintotdeauna. „Este un minut în toată viaţa. Totul este format din cifra 12 atunci”, a spus Kiam.

Copilul a precizat că anul acesta nu va primi un tort, pentru că a cerut să aibă mai multe gogoşi care să formeze numărul 12. „Gogoşile sunt nemaipomenite (…) Câdn voi face 12 ani, totul va fi plin de 12„, a exclamat Kiam.

Tatăl băiatului, care s-a născut în Tokyo, lucrează la o fabrică de componente pentru maşini şi este şi un preot presbiteranian.

Tatăl a subliniat importanţa religioasă a numărului 12: el spune că în Biblie numărul 12 este important încă din Vechiul Testament, pentru că existau 12 triburi ale Israelului. În Noul Testament erau 12 discipoli ai lui Iisus. Bărbatul a precizat că numărul 12 este important şi în cultura japoneză.

DailyBusiness
Bolojan promite sprijin pentru peste 400 de persoane afectate de explozia din Rahova: 45 de locuințe sunt asigurate
Spynews
Bianca Censori, soția rapperului Kanye West, o altă apariție șocantă! Bruneta, aproape dezbrăcată, la o sesiune de shopping
Fanatik.ro
Ce s-a întâmplat, de fapt, la vestiare, după Dinamo – Rapid 0-2! Andrei Nicolescu rupe tăcerea
Capital.ro
Călin Georgescu, demascat. Mihai Tatulici a aflat ce e în spatele fațadei: Milioane de tembeli abia așteaptă să se îndrăgostească!
Playtech.ro
Diferența dintre verificare și revizie tehnică periodică a instalației de gaze: ce spune legea și cât de des trebuie făcute ca să nu iei amendă
Adevarul
România putea fi printre primele cele mai influente 15 țări din lume. Cum am ratat o șansă uriașă: „A fost opțiunea statului român”
wowbiz.ro
Durere fără margini la Curtea de Argeș. Femeia ucisă pe trecerea de pietoni din Berceni a fost înmormântată. Imaginile cu băiatul cel mare sunt sfâșietoare: „O aștepta să vină la școală…”
Economica.net
Noi reguli pentru români - Cum vom folosi telefoanele, tabletele și laptopurile
Prosport.ro
Imaginile cu legendara femeie din ring, considerate „prea hot pentru internet”
kanald.ro
A murit un mare campion de kickboxing! Sportivul a murit în somn
Cancan.ro
Crimă în Dolj: un bărbat de 45 de ani și-a ucis soția de 39 de ani. Cui i-a spus planul macabru, înainte de tragedie
iamsport.ro
FOTO | Apariție extrem de rară a soției lui Boloni. Doamna Klara a strălucit la premiera filmului documentar
MediaFlux
Apare noul euro! Când vom putea folosi moneda digitală
stirilekanald.ro
Vacanță de 19 zile pentru elevii din România! Important de știut
substantial.ro
Când sunt Moșii de toamnă în 2025