Băncile au pierdut 1.000 de procese în trei luni. Vezi topul perdanţilor

În trei luni, băncile au pierdut circa 1.000 de procese intentate de proprii clienţi. Aceştia au reclamat în instanţă fie plata unor comisioane abuzive, fie schimbarea tipului de dobândă fără notificare.
Romania TV
23 mart. 2012, 09:57
Băncile au pierdut 1.000 de procese în trei luni. Vezi topul perdanţilor

În medie, sunt cam 100 de procese câştigate împotriva fiecărei bănci.

Pe primul loc, cu cele mai multe procese câştigate sunt clienţii Volsksbank, pe locul doi clienţii OTP, iar pe locul trei, cele mai multe procese pierdute le-a înregistrat banca BCR.

Multe procese au pierdut şi băncile Unicredit şi Piraeus Bank, acestea figurând pe locul patru şi cinci în topul băncilor care au pierdut cele mai multe procese în instanţă.

În principal, majoritatea plângerilor din instanţă care au fost câştigate de clienţi se referă la comisionul de risc care a fost considerat unul abuziv.

Totodată, clienţii au mai câştigat în instanţă dobânzi mai mici pentru că bancile au modificat dobânzile chiar contractul stipula că acestea sunt fixe.

DailyBusiness
Republica Moldova avansează spre aderarea la UE. Au fost deschise noi capitole de negociere
Spynews
Cel mai mare regret al cântăreței Nico! Are legătură cu trupa B.U.G. Mafia
Fanatik.ro
Denis Drăguș renunță la o avere pentru a semna cu FCSB! Câți bani vrea de la Trabzonspor
Capital.ro
Se introduce portofelul digital. Schimbare majoră pentru români și restul europenilor începând din 2027. Documentele care vor putea fi folosite direct pe telefon
Playtech.ro
Ce ar însemna pentru România intrarea în „junk”. Cum ar putea fi afectați direct românii, de la rate la taxe
Adevarul
Atac spectaculos în Marea Neagră. Ucrainenii au scufundat nava rusă „Izumrud”, implicată în incidentul din strâmtoarea Kerci
wowbiz.ro
Cum arată fiul Mădălinei Manole la 17 ani! Fratele regretatei artiste a publicat o fotografie în premieră cu Petru Mircea Jr.
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cine sunt cei doi alpiniști români găsiți morți în Alpii italieni. Emil și Cornel au căzut într-o crevasă la aproximativ 3.700 de metri altitudine
iamsport.ro
Mitică Dragomir șterge pe jos cu finanțatorul din SuperLiga: ”Vai de mine, am ținut cu el, dar nu îmi place! Ce să facă antrenorul?!”
MediaFlux
Când Bulgaria a încetat să fie gluma noastră și noi am devenit gluma Europei
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?