Bani de la Guvern pentru legumicultori. Marcel Ciolacu promite 125 de milioane de lei producătorilor agricoli care cultivă în sere și solarii

Marcel Ciolacu a anunțat că Guvernul va aloca 125 de milioane de lei pentru producătorii agricoli din domeniul vegetal care cultivă legume în sere.
Alina Costache
30 oct. 2024, 12:30
Bani de la Guvern pentru legumicultori. Marcel Ciolacu promite 125 de milioane de lei producătorilor agricoli care cultivă în sere și solarii
Marcel Ciolacu anuță un nou sprijin financiar pentru producătorii agricoli

Marcel Ciolacu a anunțat, miercuri, 30 octombrie, că Guvernul va aloca 125 de milioane de lei pentru producătorii agricoli care cultivă legume în sere și solarii. Sprijinul financiar este de 1.000 de euro pentru 1.000 de metri pătrați per beneficiar.

„Sprijinim în continuare producătorii agricoli din domeniul vegetal să cultive legume româneşti în sere şi solarii. Sprijinul de 1.000 de euro pentru 1.000 de metri pătraţi per beneficiar va fi acordat pentru firmele ce desfăşoară activităţi de producţie. Susţinem astfel producţia de legume cultivate în spaţii protejate şi alocăm aproape 125 de milioane de lei pentru acest proiect”, a declarat Marcel Ciolacu, la începutul şedinţei de Guvern.

Citește și: Marcel Ciolacu, despre prioritățile din programul de guvernare al PSD: Vrem să continuăm să creştem veniturile românilor în următorii 4 ani, să ducem câştigul salarial mediu brut la peste 2.600 euro pe lună, iar salariul minim brut la 1.300 euro pe lună

Hotărârea de guvern aflară pe ordinea de zi a ședinței prevede aprobarea schemei de ajutor de minimis pentru aplicarea Programului de susținere a produciei de legume cultivate în spații protejate pentru perioada 2024 – 2025.

„Schema de ajutor de minimis se aplică pe întreg teritoriul României, în perioada 2024 – 2025, pentru susţinerea producţiei de legume cultivate în spaţii protejate, respectiv tomate, ardei gras şi/sau lung şi/sau gogoşar, castraveţi, fasole păstăi, salată, spanac, ceapă verde. Schema de ajutor de minimis se acordă întreprinderilor/întreprinderilor unice care îşi desfăşoară activitatea în domeniul producţiei primare de produse agricole, pentru susţinerea producţiei de legume cultivate în spaţii protejate.

Autorităţile competente responsabile cu implementarea schemei sunt direcţiile pentru agricultură judeţene, centrele locale/judeţene şi respectiv ale municipiului Bucureşti ale Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură şi oficiile fitosanitare din cadrul Autorităţii Naţionale Fitosanitare”, se arată în nota de fundamentare a proiectului.

Citește și: Marcel Ciolacu, avertisment important: „Mă tatuez pe mână, nu se mărește TVA-ul. Nu va crește nicio cotă unică.”

DailyBusiness
Tupeul nu are limite! Se dă spor de gen la stat. Bărbații sunt plătiți în plus doar pentru că au o femeie în conducere
Spynews
Un cioban a fost atacat de urs, într-o comună din Argeș. Un incident asemănător a avut loc în aceeași zonă în urmă trei zile
Bzi.ro
Mădălina Ghenea, devastatoare la Paris! A făcut furori cu rochia aleasă – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Ce trebuie să pui în ghiveciul cu aloe vera pentru ca planta să nu se usuce. Așa va fi sănătoasă tot anul
Capital.ro
Mașinile mai vechi de 12 ani vor avea interzis! Noi reguli pentru românii cu mașini pe benzină sau motorină
Playtech.ro
Urgie în România! Toţi aşteptau să revină canicula, dar vremea rea pune stăpânire peste ţară
DailyBusiness
Motivul pentru care Gina Pistol îi ascunde chipul fetiței, pe rețelele sociale: „Uneori și nouă ne este greu”
Adevarul
Moartea suspectă a ministrului Transportului din Rusia, fisura care zguduie sistemul de putere de la Kremlin
wowbiz.ro
Mama tinerei ucisă în Mureș face declarații tulburătoare! Modul înfiorător în care Anda a fost lăsată fără viață de bărbatul de care încerca să scape de luni întregi: „L-am implorat să se oprească”. Criminalul, dat în urmărire națională
Spynews
Iubita lui Iustin Petrescu, dezvăluiri exclusive la Un Show Păcătos! Hara a spus cum era influencerul când l-a cunoscut și a vorbit și despre Marilu Dobrescu: "A dat în el"
Spynews
Iustin Petrescu a ajuns la tribunal, alături de iubita lui. Astăzi are loc primul termen din procesul cu Marilu Dobrescu
Evz.ro
Veste mare pentru șoferi. Se reduce aglomerația pe Valea Prahovei
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
L-a părăsit când el era plecat de acasă. N-a avut nicio remușcare
kanald.ro
Ultima oră! Cutremur în România, în această dimineață. Cât de puternic a fost
Cancan.ro
Piedone a intrat într-un hotel de 2 stele din Costinești. Ireal cum arătau camerele și ce a găsit șeful ANPC în baie
Playsport.ro
Interzicerea virajelor la stânga ar putea reduce accidentele și ambuteiajele. Măsura, testată deja în tot mai multe orașe...
Capital.ro
Zi de doliu! Am pierdut cel mai iubit actor. Nu se va mai naște cineva ca el: Un geniu blând, frumos și jucăuș
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Nici că-i pasă de gura lumii. Georgina a postat imagini din vacanța cu Cristiano Ronaldo, la câteva zile după scandalul absenței de la funeraliile lui Diogo Jota
stirilekanald.ro
De ce a omorât-o Robert Lupu pe Teodora, de fapt! Răsturnare de situație: NU o voia înapoi, ci altul era motivul
Atenție, posesori de carduri bancare: riscuri majore pentru conturile voastre!
MediaFlux
Anunț privind recalcularea pensiilor! Ministrul Muncii, Florin Manole, a confirmat! Se iau în considerare noi venituri
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Spor de femeie și de nesimțire: cum a devenit SAPE exemplul perfect al imposturii bugetare