Bani mai mulţi pentru bolnavii de cancer. Guvernul a suplimentat cu peste 207 milioane lei bugetul pentru spitalul „Bagdasar Arseni”

Guvernul suplimentează cu peste 207 milioane lei bugetul pentru Centrul de Oncologie şi Radiochirurgie Stereotactică în cadrul Spitalului Clinic de Urgenţă Bagdasar Arseni.
Filip Stan
12 dec. 2024, 23:13
Bani mai mulţi pentru bolnavii de cancer. Guvernul a suplimentat cu peste 207 milioane lei bugetul pentru spitalul

Guvernul a suplimentat, joi, cu peste 207 milioane lei bugetul pentru Centrul de Oncologie şi Radiochirurgie Stereotactică în cadrul Spitalului Clinic de Urgenţă Bagdasar Arseni, valoarea totală pentru construirea şi dotarea acestui centru ajungând astfel la 486 milioane lei.

”Guvernul continuă finanţarea proiectelor de investiţii. Prin hotărârea aprobată astăzi se suplimentează cu peste 207 milioane lei bugetul pentru Centrul de Oncologie şi Radiochirurgie Stereotactică în cadrul Spitalului Clinic de Urgenţă Bagdasar Arseni, Bucureşti, investiţie aprobată iniţial în 2022”, a spus purtătorul de cuvânt al Guvernului.

Alimente interzise la vânzare în școli! Ministerul Sănătății a publicat ”lista neagră” și ”lista sănătoasă”

Mihai Constantin a arătat că valoarea totală pentru construirea şi dotarea acestui centru ajunge astfel la 486 milioane lei.

”Noul Centru de Oncologie şi Radiochirurgie Stereotactică va oferi tratamente inovative pacienţilor cu afecţiune oncologice. Spitalul Clinic de Urgenţă Bagdasar Arseni, Bucureşti este cea mai mare clinică de neurologie din România ce abordează întreaga patologie traumatică, tumorală, vasculară, malformativă, craniană, degenerativă şi spinal”, a completat Constantin.

Reprezentantul Guvernului a mai spus că, prin edificarea unei clădiri noi în extensia serviciilor oferite de spital va creşte substanţial calitatea actului medical.

Beatrice Mahler, avertisment despre Boala X: Nu este un joc şi nici o glumă, 71 de decese din mai puţin de 500 de cazuri

DailyBusiness
Donald Trump și Friedrich Merz au discutat în Biroul Oval despre Iran, tarife și Ucraina
Spynews
Gabriela Cristea rupe topurile chiar și în pijamale! Prezentatoarea TV a făcut din nou furori
Fanatik.ro
Câți bani câștigă echipele care s-au calificat în semifinalele Cupei României Betano. FRF, fond total de 1,2 milioane de euro
Capital.ro
Adevărul despre etnia Elenei Udrea. A fost pusă să răspundă direct: Ești țigancă sau nu?
Playtech.ro
Câţi bani primeşte un consilier local în 2026. Sumele obţinute pentru participarea la şedinţe
Adevarul
„Prost pentru că e fricos și fricos pentru că e prost”: CTP explodează după declarațiile lui Nicuşor Dan privind umbrela nucleară a Franței
wowbiz.ro
Donald Trump cere sprijinul Europei în conflictul cu Iranul: „Toți aliații să colaboreze în această misiune”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un român a fost condamnat la 15 ani de închisoare în Rusia! Acesta este acuzat de culegere de informații secrete în favoarea Ucrainei
iamsport.ro
Decesul surorii i-a marcat viața fostului antrenor de la Universitatea Craiova: ”Avea 19 ani, părinții au fost devastați, o tragedie fără margini”
MediaFlux
Nicușor Dan se implică în scandalul legat de fiica lui Victor Ponta. Ce spune despre demiterea Oanei Țoiu VIDEO
stirilekanald.ro
Bărbat ucis de propriul frate și aruncat în...
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj