Bani mai puţini la Preşedinţie, dar mai mulţi la Servicii

Administraţia Prezidenţială nu va primi mai mulţi bani în 2012, aşa cum prevedea iniţial proiectul de buget pe anul viitor. Dimpotrivă, Guvernul a tăiat din bugetul Preşedinţiei 1, 6 milioane de lei, dar a dat în plus la alte instituţii. Printre ele SRI, SIE, SPP, ANI, chiar şi Curtea Constituţională.
Romania TV
27 nov. 2011, 00:09
Bani mai puţini la Preşedinţie, dar mai mulţi la Servicii

Datele sunt oferite de consilierul premierului, Andreea Paul Vass, pe blogul personal.

Potrivit acestora, în şedinţa de vineri în care Guvernul a adoptat proiectul de buget pe 2012, Preşedinţiei i-au fost alocate fonduri în valoare de 27,26 milioane de lei pentru anul viitor.

Aceasta înseamnă o scădere a bugetului Administraţiei Prezidenţiale cu 1,6 milioane de lei faţă de bugetul primit în 2011.

Iniţial, Ministerul Finanţelor propuse o majorare a fondurilor Administraţiei Prezidenţiale cu aproape un milion de lei.

Acelaşi consilier Andreea Paul Vass explica, la acel moment, că suplimentarea bugetului Preşedinţiei de la 28,8 milioane de lei la 29,6 milioane de lei  se face pentru medalii şi pentru Muzeul Cotroceni.

Dacă în cazul Preşedinţiei, Guvernul a decis diminuare, pentru alte instituţii, a aprobat majorări substanţiale ale bugetului din 2012 faţă de 2011.

Pe listă se regăsesc Serviciile. SRI a primit o suplimentare a fondurilor cu 17,9 milioane de lei, ajungând la un buget de 989,4 milioane de lei, SIE a obţinut o creştere de 6,4 milioane de lei (193,9 milioane de lei), iar SPP, o suplimentare cu 3,3 milioane de lei (132,3 mil. lei).

A fost majorat şi bugetul ANI  cu 29,2 milioane de lei (buget de 42,9 milioane de lei), dar şi cel al Curţii Constituţionale, cu 1,5 milioane de lei (13,9 milioane de lei).

Bugete mai mari au mai primit Ministerul Transporturilor, 14,8 miliarde de lei (+0,5 miliarde de lei), Ministerul Educaţiei, 8,7 mld. lei (+ 0,245 mld. lei), Ministerul Sănătăţii, 5,5 mld. lei (+ 0,65 mld. lei), MApN, 5,1 mld. lei (+ 0,1 mld. lei), Ministerul Dezvoltării Regionale şi Turismului, 3,45 mld. lei (+ 9,6 mil. lei), Ministerul Finanţelor, 3 mld. lei (+ 0,15 mld. lei), Ministerul Mediului, 2,9 mld. lei (+ 0,7 mld. lei), MAE, 646,3 mil. lei (+105,6 mil. lei), Ministerul Public, 597,4 mil. lei (+ 24,5 mil. lei),  Ministerul Comunicaţiilor, 266,4 mil. lei (+ 51,5 mil. lei) şi Academia Română, 354,3 mil. lei (+18,8 mil. lei).

Consiliul Superior al Magistraturii a primit de asemenea un buget majorat cu 7,4 milioane de lei (79,1 mil. lei), dar şi Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, 62,7 mil. lei (+1,8 mil. lei).

Guvernul a decis în schimb diminuarea bugetului pentru Ministerul Muncii cu 1,3 miliarde de lei, fondurile alocate fiind de  31,9 miliarde de lei.

Pe lista tăierilor se mai află Ministerul Agriculturii, 14,9 mld. lei (- 1 mld. lei), Ministerul Administraţiei şi Internelor, 8,1 mld. lei (-1,05 mld. lei), Ministerul Justiţiei, 2,1 mld. lei (-0,1 mld. lei), Ministerul Economiei, 1,44 mld. lei, (- 0,17 mld. lei), SGG, 712,3 milioane lei (- 252,5 milioane de lei) şi Ministerul Culturii, 713,4 milioane de lei (- 89,5 mil. lei).

Bugete mai mici vor avea şi Senatul României, 85,3 mil. lei (-5,4 mil. lei) şi Camera Deputaţilor, 209,7 mil. lei (- 0,3 mil. lei),  dar şi Autoritatea Electorală Permanentă, 15,4 mil. lei (-6 mil. lei).

Proiectul de buget pe 2012, aprobat în această variantă de Guvern, merge în Parlament pentru dezbatere şi adoptare.

 Executivul a aprobat, vineri, proiectul de buget pentru anul viitor.

DailyBusiness
George Simion, între tortul Groenlandei și fursecurile României. Ce a declarat liderul AUR
Spynews
Răsturnare șocantă în cazul crimei din Timiș! Un adult ar fi fost implicat în uciderea lui Mario. Ce declarații a făcut unchiul victimei
Fanatik.ro
Cum a câștigat Gigi Becali 2 milioane de dolari în seara în care a vândut unul dintre cei mai tari jucători de la FCSB: „Am pus la ruletă câte 20.000 de dolari pe 4 numere!”
Capital.ro
Călin Georgescu, mesaj din Parcul Carol I cu ocazia Micii Uniri: Unirea se face prin unire. Fără trecut nu există prezent şi nici viitor
Playtech.ro
Amenzile rutiere se transformă în permis suspendat în România, dacă nu le achiți la timp. Cât de repede trebuie să ajungi la Poliție
Adevarul
Echipajele ucrainene de drone „afumă” tancurile rusești în ascunzătorile lor
wowbiz.ro
Mario, adolescentul ucis în Cenei, și-a presimțit moartea?! Mesajele cutremurătoare pe care le-a postat pe internet înainte de tragedie: „Prietenul de azi, criminalul de mâine”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce substanțe ar fi consumat minorul de 13 ani înainte de a-i lua viața lui Mario, împreună cu ceilalți prieteni. Anunțul făcut de autorități
iamsport.ro
Gigi Becali l-a înjurat pe jurnalistul Silviu Tudor Samuilă: ”Era ceva cu Nuțu Cămătaru...”
MediaFlux
Negocierile Rusia–Ucraina–SUA continuă. Principalul motiv de blocaj în negocierile de pace de la Abu Dhabi
stirilekanald.ro
VIDEO Detalii terifiante ies la iveală după moartea lui Mario. Oamenii legii au descoperit că trupul neînsuflețit a fost mușcat
Top 5 sloturi Yggdrasil