Bărbat cercetat penal în alt dosar, reţinut în cazul furtului din sediul Poliţiei din Cornu

Un bărbat cercetat penal într-un alt dosar a fost reţinut în cazul furtului mai multor obiecte care constituie corpuri delicte, furt produs săptămâna aceasta din sediul secţiei de Poliţie din comuna prahoveană Cornu. Anchetatorii cer arestarea bărbatului, potrivit news.ro.
Romania TV
22 aug. 2019, 11:48
Bărbat cercetat penal în alt dosar, reţinut în cazul furtului din sediul Poliţiei din Cornu

Procurorii şi poliţiştii prahoveni au reţinut un bărbat care este principalul suspect în cazul furtului produs săptămâna aceasta din sediul Poliţiei comunei Cornu, de unde au fost sustrase componente IT care constituie probe în dosare penale.

Conform unei informări a Parchetului de pe lângă Judecătoria Câmpina, care instrumentează acest dosar, bunurile sustrase fuseseră ridicate în urma unor percheziţii domiciliare făcute într-un alt dosar penal.

Suspectul a fost prins miercuri seară, în oraşul Vălenii de Munte din judeţul Prahova, au declarat pentru News.ro surse judiciare. Anchetatorii au emis propunere de arestare preventivă pe numele acestuia, pentru furt calificat.
Potrivit unei informări oficiale a Poliţiei Judeţene Prahova, poliţiştii s-au sesizat din oficiu marţi, despre faptul că „din sediul postului au fost sustrase anumite componente IT ce se aflau depozitate si sigilate ca obiecte corp delict”.

Surse judiciare declarau pentru News.ro că ancheta este desfăşurată de către poliţiştii de la Investigaţii Criminale şi condusă de un procuror de la Parchetul de pe lângă Judecatoria Câmpina.

În paralel cu investigaţia penală pentru furt, la nivelul Poliţiei Prahova se va desfăşura şi o anchetă internă, pentru a stabili cum a fost posibil ca obiectele ridicate ca probe să fie sustrase din sediul poliţiei. Sursele citate au declarat că acestea erau depozitate chiar în incinta Poliţiei Cornu, nu în vreon anexă a clădirii, şi că deocamdată nu se ştie dacă în momentul furtului în sediul Poliţiei se afla vreun angajat al MAI sau dacă aceştia se aflau la intervenţii.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Mihai Pintilii, la mare căutare după despărțirea de FCSB! Ce club îl dorește pe fostul secund al roș-albaștrilor
Capital.ro
Mașinile electrice ar putea deveni obligatorii în Europa. UE pregătește o măsură care va afecta milioane de șoferi
Playtech.ro
Cât primești pe un gram de aur vechi în Istanbul. Unde ieși mai bine la bani, ce spun cei care au încercat în România şi în Turcia
Adevarul
Conflict de culise la Kremlin: Alina Kabaeva, amanta lui Putin, ar fi înlăturat-o pe „țarina” gimnasticii ruse
wowbiz.ro
Ce se întâmpla în viața medicului rezident găsit mort la Spitalul Floreasca! Lovitura pe care o primise cu două săptămâni înainte de moarte
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Susține că unul dintre marile partide politice din România ar urma să se desființeze: ”Asta o să se întâmple!”
MediaFlux
O nouă facilitate de la ANAF pentru toți românii. Cum va funcționa noul sistem
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți