Bărbat din Caracal, reţinut pentru ultraj, după ce a reacţionat violent împotriva unor poliţişti VIDEO

Un bărbat din Caracal a fost reținut pentru 24 de ore, vineri, după ce ar fi amenințat mai mulți polițiștii aflați în exercitarea atribuțiilor de serviciu, anunţă Olt-alert.ro.
Romania TV
10 apr. 2020, 12:56
Bărbat din Caracal, reţinut pentru ultraj, după ce a reacţionat violent împotriva unor poliţişti VIDEO

La data de 9 aprilie, o patrulă din cadrul Poliției municipiului Caracal, în timp ce acționa pentru a verifica respectarea măsurii restricționării circulației, impusă de ordonanțele militare pe timpul stării de urgență, a observat un grup de patru persoane. Polițiștii le-au solicitat acestora să se legitimeze și să prezinte declarația pe propria răspundere, pentru a justifica motivul prezenței în acea locație.

La cererea polițiștilor, un bărbat, de 42 de ani, din oraș, s-a opus și a reacționat violent verbal, amenințând polițiștii.

„Având în vedere faptul că măsurile impuse de ordonanțele militare trebuie imperios respectate, iar prezența oamenilor legii în stradă este pentru aplicarea legislației, cetățenii trebuie să se conformeze solicitărilor legale ale polițiștilor”, a declarat purtătorul de cuvânt al Poliției Olt, inspectorul principal Alexandra Dicu.

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Caracal au dispus vineri măsura reținerii pentru 24 de ore, bărbatul fiind cercetat sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ultraj, urmând ca în cursul zilei de sâmbătă să fie prezentat instanței de judecată, cu propunere de arestare preventivă pentru 30 de zile.

Citeşte şi: Un bărbat din Oradea a fost arestat pentru că a încercat să vândă o tânără pentru practicarea prostituţiei

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Copil român, torturat până la moarte de mamă și iubit în Belgia! Trupul lui Raul a fost găsit într-o geantă
Fanatik.ro
România, la un pas de un nou ”Roșia Montană”? Bătălie pentru aurul de 40 de miliarde de la Rovina: pentru a ajunge la zăcăminte, o companie vrea să exproprieze un ONG
Capital.ro
Lege la bloc pentru lista de întreținere. Locatarii pot fi puși să plătească după estimări. Cum se face regularizarea
Playtech.ro
Ce înseamnă „fraudă autorizată” și de ce băncile pierd miliarde când clientul confirmă plata
Adevarul
Succesul lui Chivu, clădit pe o tragedie și pe alegeri bine făcute. Cristi a transformat în combustibil durerea care i-a marcat tinerețea
wowbiz.ro
Nașa lui Armin Nicoară, implicată într-un accident în drum spre filmări: „Sunt lovită din spate!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Trafic blocat pe Autostrada A3, după o ciocnire în lanț cu 7 mașini
iamsport.ro
Nicu Ceaușescu a izbucnit și i-a amenințat pe jucători sub privirile lui Gino Iorgulescu: ”Vă bateți joc! Dacă nu jucați, pun Internele pe voi!”
MediaFlux
Cristi Chivu, primele declarații după ce a câștigat campionatul din Italia: Staff-ul meu merită multe laude
stirilekanald.ro
Știrea momentului: Nicușor Dan și Maia Sandu...
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR