Bărbat încătuşat chiar în ziua în care a părăsit penitenciarul

Un bărbat fost eliberat condiționat pe 15 mai, numai că a fost "săltat" de oamenii legii în aceeași zi, iar la data de 16 mai a fost arestat preventiv. Acuzatul a stat în închisoare pentru trafic internațional de droguri, dar în perioada de detenție s-a apucat de "afaceri". Astfel, alături de mai multe persoane, a înșelat prin metoda Accidentul. 
Romania TV
17 mai 2018, 09:15
Bărbat încătuşat chiar în ziua în care a părăsit penitenciarul

În urma cercetărilor în cazul comiterii unor infracțiuni de înșelăciune prin metoda Accidentul, polițiștii din cadrul Secției 4 Poliție, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanţa, au pus în aplicare un mandat de aducere pe numele unui bărbat, de 35 de ani, din Năvodari, fiind vorba de Marian Tibel, bănuit de comiterea faptelor. Astfel, bărbatul în cauză este cercetat împreună cu alţi 5 inculpaţi sub aspectul săvârşirii a 12 infracţiuni de înşelăciune prin metoda accidentul, pe raza municipiului Constanţa, în perioada lunii septembrie 2017.

Precizăm că individul coordona „afacerea” din Penitenciarul Tulcea, acolo unde se afla pentru a ispăți o pedeapsă de 10 ani, pentru trafic internațional de droguri, condamnat fiind în 2011, decizie rămasă definitivă în 2012. Pe toată perioada cât a fost judecat, Tibel se afla în Spania, iar când a revenit în țară a cerut revizuirea. Pe 14.01.2015, magistrații Tribunalului Constanța i-au respins, ca tardivă, cererea. Și se pare că nu a înțeles nimic din perioada de detenție, în sensul de a se reabilita. Din contră, s-a apucat să acționeze prin metoda Accidentul. Numai că anchetatorii au fost pe urmele lui și, imediat după ce a ieșit din penitenciar, a fost luat de anchetatori, reținut inițial pe o perioadă de 24 de ore, iar la data de 16 mai a.c. Judecătoria Constanța a emis pe numele acesteia mandat de arestare preventivă pe o perioadă de 30 de zile. „Admite propunerea Ministerului Public – Parchetul de pe lângă Judecătoria Constanţa, formulată în dosarul nr. 10525/P/2017 la data de 16.05.2018, şi ca atare: În baza art. 226 alin. 2 c.proc.pen. raportat la art. 223 alin. 2 c.proc.pen. dispune arestarea preventivă a inculpatului Tibel Marian, (..) pe o durată de 30 de zile, de la data de 16.05.2018 la data de 14.06.2018 inclusiv”, potrivit minutei judecătorești.

DailyBusiness
Lavrov acuză declarații „inexacte” ale lui Rubio și cere clarificări privind rolul SUA în soluționarea conflictului din Ucraina
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Ousmane Dembele, hat-trick în 25 de minute în Norvegia – Franța! Balonul de Aur a scris istorie la Campionatul Mondial
Capital.ro
Se renunță la ora de vară. Schimbarea care îi vizează pe toți locuitorii țării. Unde se aplică
Playtech.ro
Cod roșu de caniculă și restricții de trafic în România. Județele unde se vor depăși 40 de grade
Adevarul
Infractor prins după o urmărire spectaculoasă. Un șofer și-a oferit mașina polițistului: „Urcați în spate!”
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Victor Pițurcă, făcut praf de fostul apropiat al lui Gigi Becali: ”E pervers. Nu are principii și caracter!”
MediaFlux
Rusia tună și fulgeră la adresa României. Gestul lui Emil Boc a enervat oamenii lui Putin: ”Este scandalos”
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?