Bărbat ucis în balconul casei sale. Acesta amenințase agenții de poliție cu o replică a unei arme

Un bărbat a fost ucis azi-noapte în timpul unei operațiuni majore a poliției. El amenințase autoritățile cu o replică a unei arme.
Alina Costache
21 iun. 2024, 21:40
Bărbat ucis în balconul casei sale. Acesta amenințase agenții de poliție cu o replică a unei arme

Un bărbat din Viena, Austria, a fost împușcat mortal de autorități în noaptea de miercuri spre joi, pe 20 iunie. Acesta îi amenințase pe polițiști cu o replică a unei mitraliere Kalashnikov. Victima avea vârsta de 39 de ani, potrivit informațiilor oferite de poliție, iar arma cu care i-a amenințat pe agenți a fost recuperată.

Bărbat ucis în balcon, după ce a amenințat poliția cu o replică a unei arme

Arma cu care bărbatul în vârstă de 39 de ani îi amenințase pe polițiști ar fi fost deținută în mod legal, potrivit ORF.

Toată povestea tragică a început la ora 21:30, când autoritățile au primit un apel despre un bărbat înarmat cu un cuțit, în aer liber. Imediat după sosirea polițiștilor, acesta s-a retras în apartament, iar autoritățile s-au deplasat în fața ușii și în curtea balconului. Ulterior, bărbatul a ieșit pe balconul de la etajul 3 cu o armă, moment în care autoritățile au cerut întăriri, iar accesul trecătorilor a fost interzis preț de zeci de minute.

Văzând echipajele mobilizate, bărbatul s-a retras, dar nu pentru mult timp. Acesta a ieșit din nou pe balcon și a amenințat polițiștii, așa că oamenii legii au luat decizia de a-l împușca. Bărbatul în vârstă de 39 de ani a fost împușcat mortal de un lunetist iar ulterior, trupele au spart ușa apartamentului în care se afla.

În urma investigațiilor făcute de oamenii legii, în locuință au fost găsite mai multe obiecte care păreau a fi explozibile, dar suspiciunea nu a fost confirmată imediat.

Citește și: Un grup de motocicliști înarmați au ucis peste 50 de persoane: „Aproape fiecare casă din sat a căzut victimă acestui atac”

Oficiul de Stat al Poliției Criminale din Viena continuă ancheta, iar medicii urmează să sătabilească în urma autopsiei dacă victima consumase droguri sau băuturi alcoolice.

Citește și: El este românul ucis în Congo. Petru avea 23 de ani și era din Iași. Plecase să strângă bani, pentru a-și cumpăra un apartament

DailyBusiness
Laureatul Nobel Joseph Stiglitz spune că inteligența artificială nu doar că îți poate lua locul de muncă, dar va face clasa „tech bro” și mai bogată
Spynews
Halucinant! Oana Ciocan nu știa că e despărțită de Jador! A aflat din presă. Declarații exclusive de la fosta cântărețului
Fanatik.ro
Porecla neștiută a lui Gică Mihali: „Mă tachina încontinuu!”
Capital.ro
Pensia pe card și prin Poștă în aprilie 2026. Ziua în care se plătesc pensiile. CNPP ar putea trimite banii mai devreme
Playtech.ro
Ce taxe trebuie să plătești dacă vinzi o mașină în 2026. Ce obligații fiscale apar după tranzacție
Adevarul
Israelul a distrus avionul privat al lui Khamenei. Informații contradictorii despre locația și starea noului lider suprem
wowbiz.ro
Vești bune pentru pensionari! Primesc tichete sociale în valoare de 200 de lei. Condițiile pe care trebuie să le îndeplinească
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Durere fără margini în Constanța. O fetiță de 5 ani și-a pierdut viața după ce casa în care se afla a fost cuprinsă de foc. Mama și fratele ei sunt în stare gravă
iamsport.ro
”Dacă afla Valentin Ceaușescu, ne spărgea în două”. Loți Bölöni a făcut lumină după 40 de ani
MediaFlux
Mai mulți bani pentru 2,8 milioane de pensionari şi 300.000 de copii. Ministrul Muncii anunță ajutoarele cuprinse în buget
stirilekanald.ro
Se taie pensiile! Bolojan a făcut anunțul
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj