Bărbatul care a anunţat prăbuşirea unui avion în Iaşi a fost amendat. El e acuzat de alertă falsă

Ieșeanul care a sunat, joi seara, la serviciul de urgențe 112 pentru a anunța că a văzut un avion care se prăbușea a fost amendat cu 1.000 de lei, după ce mai multe echipaje ISU și SMURD s-au deplasat în teren și au efectuat cercetări timp de circa trei ore pe o suprafață de zeci de kilometri pătrați.
Filip Stan
14 iul. 2017, 07:41
Bărbatul care a anunţat prăbuşirea unui avion în Iaşi a fost amendat. El e acuzat de alertă falsă

Anca Vâjiac, purtătorul de cuvânt al IPJ Iași, a declarat, pentru Agerpres, că bărbatul respectiv are 60 de ani, este din localitatea Măcărești, el fiind amendat cu 1.000 de lei pentru alertă falsă.

La nivelul județului Iași a fost activat, joi seara, planul roșu de intervenție în urma unui apel primit, în jurul orei 22,45, la serviciul 112, de la un cetățean care a semnalat că a văzut „un avion la joasă înălțime, cu zgomot și lumini”. La scurt timp după primirea apelului, 12 echipaje ISU cu 53 de persoane au plecat în teren pentru a verifica informația primită și a interveni în ajutorul unor eventuale victime.

Citeşte şi Un avion s-ar fi PRĂBUŞIT în Iaşi. PLANUL ROŞU de intervenţie a încetat după ore de căutări VIDEO

Alte șase autoutilitare SMURD, plus mașina de medic șef au plecat spre zona indicată de apelant. Două autospeciale de transport victime multiple și personal din Unitățile de Primire Urgențe au stat în așteptare. Lor li s-au adăugat zeci de efective de polițiști din cadrul IPJ și Poliției de Frontieră.

Reprezentanții Aeroportului Iași, cei ai ROMATSA și cei ai autorităților de peste Prut au transmis reprezentanților ISU Iași că nu au nicio informație privind dispariția unei aeronave de pe radare. La circa trei ore de la primirea apelului prin Sistemul Unic de Urgență 112 și de la declanșarea codului roșu de intervenție, reprezentanții ISU și ai celorlalte forțe de intervenție au decis își retragă echipajele în dispozitiv.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Câți bani plătește Nuno Campos pentru a o antrena pe Dinamo. Ungurii de la Zalaegerszeg i-au făcut o favoare la clauza de reziliere
Capital.ro
Anunț pentru toți cei care plătesc cu numerar. Ce sunt obligați să accepte comercianții
Playtech.ro
Cât vei plăti pentru aerul condiționat în vara lui 2026 dacă îl folosești 8 ore pe zi. Estimarea costurilor pentru o lună de caniculă
Adevarul
Haos în lanțul de comandă. Cine răspunde pentru securitatea Portului Constanța în caz de criză?
wowbiz.ro
Valentin Sanfira, mesaj dur despre oamenii care l-au dezamăgit: „Nu mai am încredere nici în cei care merită”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Mutu, negocieri cu un club uriaș din Serie A: ”Ar putea să ajungă acolo”
MediaFlux
Se renunță complet la numerar. Țara care își ia adio de la banii cash începând cu 2027
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți