Bărbatul care a încercat să deturneze un avion spre Soci voia să-l „salveze” pe Ianukovici

Ucraineanul care a încercat, vineri seara, să deturneze un avion de pasageri spre Soci (Rusia), afirmase în ajun că vrea să-l "salveze" pe preşedintele ucrainean Viktor Ianukovici care, în opinia lui, este "ostaticul" lui Vladimir Putin, a anunţat un oficial regional din Harkiv, potrivit Mediafax.
Romania TV
08 feb. 2014, 21:16
Bărbatul care a încercat să deturneze un avion spre Soci voia să-l

Suspectul, identificat sub numele de Artiom Kozlov, „ar trebui să fie examinat de un psihiatru”, a apreciat Ivan Vartcenko, consilier regional din Harkiv şi membru al partidului de opoziţie Batkivşina (Patria).

Recunoscând că îl cunoaşte pe Kozlov, Vartcenko a povestit că acesta a studiat la Universitatea Aerospaţială din Harkiv şi se ocupa de grafica paginilor de internet, însă în ultima perioadă Kozlov avea un „comportament deviant”.

În ajunul tentativei sale de deturnare a unui avion turc, Kozlov le-a spus mai multor persoane, inclusiv lui Vartcenko, că Ianukovici este „ţinut ostatic” de către preşedintele rus Vladimir Putin şi trebuie să fie salvat.

„Nu am reuşit să-l calmăm, dar nimeni nu se aştepta că el va fi capabil să încerce să deturneze un avion”, a adăugat acest oficial.

Potrivit serviciilor speciale turce şi ucrainene, suspectul a afirmat, la bordul avionului, că „Putin şi Ianukovici au mâinile pătate cu sânge” şi a cerut „eliberarea (manifestanţilor) deţinuţi în Ucraina”.

Kozlov a fost reţinut de forţele speciale turce la câteva ore după aterizarea avionului Boeing 737 al companiei turce Pegasus pe aeroportul Sabiha Gökçen, pe malul asiatic al Istanbulului.

Un purtător de cuvânt al serviciilor de securitate din Ucraina a anunţat că acest bărbat era „în stare de ebrietate avansată” şi că a încercat să intre în cabina piloţilor strigând „Să mergem la Soci”.

Cei 110 pasageri care se aflau la bordul acestui avion ce se deplasa între Harkiv (Ucraina) şi Istanbul, au fost evacuaţi fără probleme, la patru ore după tentativa eşuată de deturnare.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Pod prăbușit la Techirghiol! S-a rupt în două. Imagini de coșmar
Fanatik.ro
El este omul pe care Gică Hagi l-a nășit imediat după Mondialul din 94. A ajuns printre cei mai bogați din România, e plin de bani și pământuri și deține cea mai iubită echipă
Capital.ro
Regulă clară pentru toți românii de la bloc. Se achită banii obligatoriu. Asociația poate solicita executarea silită a bunurilor sau veniturilor
Playtech.ro
Ce datorii te pot pune pe lista rușinii. Informațiile despre datornici care vor fi publicate în Monitorul Oficial
Adevarul
Bancherul putred de bogat care a devenit arhitectul Europei moderne. Era un geniu al diplomației și a schimbat destinul cultural al continentului
wowbiz.ro
Dinu Iancu-Sălăjanu a fost plasat sub control judiciar! Primele imagini cu politicianul, după perchezițiile DNA
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mircea Mihail, băiatul de 11 ani care a dispărut din Sectorul 3, a fost găsit
iamsport.ro
A fost antrenat de Lucescu și recunoaște că l-a trădat pe fostul selecționer: ”M-a ajutat, dar eu am făcut o greșeală!”
MediaFlux
Putin se pregătește să atace NATO! Avertisment cu privire la Rusia de la vârful unei țări europene
stirilekanald.ro
Doliu în rândul medicilor. Doctorița care a salvat mii de copii a murit
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara