Bărbatul care a omorât un bătrân pentru că traversa strada prea încet, eliberat condiţionat VIDEO

Bărbatul care a omorât în bătaie un bătrân pentru că traversa strada prea încet, în Craiova, a fost eliberat condiţionat. Magistraţii au decis ca şoferul să iasă mai repede din puşcărie.
Iulian Tudor
31 iul. 2015, 05:51
Bărbatul care a omorât un bătrân pentru că traversa strada prea încet, eliberat condiţionat VIDEO

Cosmin Gigi Drăgan se afla, în 2010, la volanul unui BMW, în zona Consul, când s-a oprit la trecerea de pietoni pentru a acorda prioritate trecătorilor. Faptul că un bărbat, Pavel Rentea, de 62 de ani, se mișca mult prea încet l-a scos din sărite. Pe imaginile surprinse de camerele de supraveghere din zonă se vedea cum șoferul coboară și îl ia la pumni pe bătrân, totul de față cu nepoțica acestuia, potrivit craiovaforum.ro. Deși victima e căzută la pământ, șoferul pleacă, dar revine după câteva clipe, nu pentru a-l ajuta pe bătrân, ci pentru a-și recupera o brățară pierdută la fața locului. Câteva ore mai târziu, bărbatul de 62 de ani a decedat în urma unui stop cardio-respirator.

Inițial, Cosmin Gigi Drăgan a fost reţinut pentru săvârşirea infracţiunii de ultraj contra bunelor moravuri şi tulburarea liniştii publice. Abia la câteva zile a fost acuzat şi de lovituri cauzatoare de moarte. În 2011 a fost condamnat la şapte ani de închisoare cu executare. În faţa instanţei acesta a declarat un singur lucru: „Am primit prea mult pentru un pumn„.

Cosmin Gigi Drăgan a cerut să fie eliberat din penitenciar, iar magistraţii Judecătoriei Ploieşti i-au admis cererea.

Bărbatul este recidivist. În 2009 a fost condamnat la închisoare cu suspendare pentru complicitate la furt calificat.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Transferul anului în televiziune! Denise Rifai a semnat cu Antena 1! Ce emisiune va prezenta
Fanatik.ro
Mircea Lucescu, internat de urgenţă la Spitalul Universitar! Ce s-a întâmplat cu selecţionerul. Exclusiv
Capital.ro
Doliu în lumea televiziunii. Un cunoscut actor a murit. A dus o luptă aprigă cu cancerul: A căutat mereu să aducă lumină
Playtech.ro
Motivul pentru care ar trebui să-ți agăți cheile vechi pe balcon. Din ce în ce mai mulţi europeni apelează la acest truc
Adevarul
Cu cât se scumpesc gazele de la 1 aprilie. Furnizorii au început să afișeze ofertele
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
Becali, suspectat că transferă un jucător doar pentru a obține ajutorul rivalei la play-off: ”Îl cunosc de 26 de ani, știu cum face! O sumă mare pentru o echipă strategică”
MediaFlux
Denise Rifai pleacă de la Kanal D! Surpriză uriașă în televiziune după anunț: A venit vremea pentru o schimbare
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil