Barcelona sau Bayern Munchen? Posibilele adversare ale Stelei în grupele Ligii Campionilor

Steaua va fi în urna a patra la tragerea la sorţi a grupelor Ligii Campionilor, care va avea loc joi seara
Daniel Spătaru
28 aug. 2013, 07:47
Barcelona sau Bayern Munchen? Posibilele adversare ale Stelei în grupele Ligii Campionilor

Tragerea la sorţi a grupelor Ligii Campionilor va avea loc joi seara, la Nyon, de la ora 18.45, iar în urne se va afla şi Steaua Bucureşti, care marţi seara a eliminat-o pe Legia Varşovia în play-off-ul competiţiei.

Campioana României va fi repartizată în cea de-a patra urnă valorică, indiferent de rezultatele ce se vor consemna în partidele de miercuri din Champions League, când se va definitiva tabloul celor 32 de participante în grupele competiţiei. Dealtfel, roş-albaştrii sunt siguri că nu se vor întâlni în această toamnă  cu Napoli, Anderlecht şi Austria Viena, formaţii ce aşteaptă de asemenea adversari care sunt teoretic mai puternici.

Citeşte şi Stanciu îşi doreşte să joace cu Real Madrid şi Borussia Dortmund în grupele Ligii Campionilor

Scenariul cel mai dificil de imaginat înaintea tragerii la sorţi ar include-o pe Steaua într-o grupă cu FC Barcelona, Juventus şi Borussia Dortmund, în timp ce o grupă mai uşoară, care i-ar da speranţe pentru calificarea în primăvara europeană, le-ar include ca adversare pe Benfica Lisabona, ŢSKA Moscova şi Olympiacos Pireu.

Componenţa urnelor
Capi de serie: Bayern Munchen, FC Barcelona, Chelsea, Real Madrid, Manchester United, Arsenal, FC Porto, Benfica.

Urna a 2-a: Atletico Madrid, Şahtior Doneţk, Schalke 04, Olympique Marseille, ŢSKA Moscova, PSG.

Urna a 2-a sau a 3-a (în funcţie de rezultatele de miercuri): Juventus, Manchester City.

Urna a 3-a: Ajax Amsterdam, Borussia Dortmund, FC Basel, Olympiacos Pireu, Galatasaray.

Urna a 3-a sau a 4-a (în funcţie de rezultatele de miercuri): Bayer Leverkusen, FC Copenhaga.

Urna a 4-a: Napoli, Anderlecht, Steaua Bucureşti, Austria Viena.

Acestor 27 de formaţii li se vor adăuga altele cinci, după jocurile de miercuri seara.

Meciurile programate miercuri în play-off-ul Ligii Campionilor:

Zenit St. Petersburg – Pacos Ferreira (în tur 4-1)

AC Milan – PSV (1-1)

Celtic Glasgow – Şahtior Karaganda (0-2)

Maribor – Viktoria Plzen (1-3)

Real Sociedad – Olympique Lyon (2-0)

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
„Fratele” lui Mircea Lucescu a dezvăluit singurul lucru pe care lumea trebuie să îl știe despre regretatul antrenor
Capital.ro
Bani după deces în România. Cum se împarte averea în lipsa unui testament. Reguli pentru moștenire
Playtech.ro
Val de concedieri în România. Ce companii au început disponibilizările și care sunt cele mai afectate domenii
Adevarul
Apocalipsa după Donald Trump. Amenințare fără precedent la adresa Iranului: „O întreagă civilizație va muri în această seară”
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de Mircea Lucescu înainte să moară! Ce mărturisire cutremurătoare a făcut „Il Luce”: „Gata, s-a terminat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
„De ce n-ai avut grijă de el?” Ce a ieșit la iveală în cazul copilului de 12 ani care și-a pierdut viața după ce a căzut de la etajul unui bloc. Fratele mai mare ar fi fost martor
iamsport.ro
SURPRIZĂ! Un puternic afacerist ar fi interesat să investească la Steaua: ”Vine să se bage serios, nu să facă figurație!”
MediaFlux
Vești bune pentru pensionari privind plata pensiilor! Miercuri, 8 aprilie, intră banii pe cardurile seniorilor. Anunț oficial
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj