Băsescu: Biserica Ortodoxă s-a implicat în campanie alături de PSD. Ponta nu a lăsat o icoană nepupată

ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014. Preşedintele Traian Băsescu a declarat, la Realitatea TV, că Biserica Ortodoxă s-a implicat în campanie alături de PSD din interese financiare.
Filip Stan
31 oct. 2014, 21:18
Băsescu: Biserica Ortodoxă s-a implicat în campanie alături de PSD. Ponta nu a lăsat o icoană nepupată

ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014. „Biserica Ortodoxă evident este implicată. Nu o critic, că-i greu de criticat fiind atât de populară, dar este evident că s-a implicat în campanie alături de PSD. Dincolo de interesele financiare, nu văd alte interese. Am înţeles că lui Liviu Dragnea i se cântă ‘Vrednic este’ pe unde se duce”, a declarat Traian Băsescu.

Acesta susţine că este cea mai puternică implicare a bisericii într-o campanie prezidenţială. „După mine, a exagerat biserica ortodoxă. Ar trebuie să se uite cum îi este populaţiei şi României cu PSD (…) S-a mers puţin prea departe. Este adevărat că nici Ponta nu a lăsat o icoană nepupată în România”, a spus preşedintele arătând că a ajutat Biserica ortodoxă în „probleme mari”, precum reconcilierea cu Biserica de la Ierusalim.

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Florin Ștefan, dezamăgit total după plecarea de la Universitatea Craiova: „Am negociat trei săptămâni să îmi spună că nu mai au nevoie de mine”. Ce oferte are
Capital.ro
Nici nu s-a terminat anul școlar, dar un nou trend prinde contur: ce se întâmplă cu cumpărăturile pentru școală
Playtech.ro
Cât costă o vacanță în Bulgaria în 2026. În unele stațiuni mănânci cu 6 euro, în altele plătești 27 de euro pentru o cafea și o prăjitură
Adevarul
Naționala de fotbal a României la Mondialul jucat sub semnul fascismului. Dramatism și ghinion pentru ticolori în Italia 1934
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Claude Guillemot, cofondator Ubisoft, și-a pierdut viața în urma prăbușirii unui avion de mici dimensiuni, în Franța
iamsport.ro
Fără dubii! Pancu a recunoscut că ar fi refuzat-o pe Rapid dacă primea cealaltă ofertă la care spera: ”O dată în viață!”
MediaFlux
Solstiţiul de vară 2026. Urmează cea mai lungă zi din an
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?