Traian Băsescu: În 2019 suma pierdută de fiecare pensionar este de 564 lei

Fostul preşedinte Traian Băsescu arată cu cifre cât au pierdut pensionarii din cauza guvernării PSD. "Nicio clipă nu le-a trecut pensionarilor prin cap că ţeparii Dragnea şi Budăi îi vor lipsi de indexarea ce trebuia să fie 7 la sută de la 1 ianuarie 2018 şi 9 la sută de la 01 ianuarie 2019", spune Traian Băsescu, candidatul PMP la alegerile europarlamentare.
Romania TV
08 apr. 2019, 08:09
Traian Băsescu: În 2019 suma pierdută de fiecare pensionar este de 564 lei

Propaganda şi minciuna nu plătesc factura la încălzire, spune Traian Băsescu într-un post pe pagina de Facebook. Fostul preşedinte demontează propaganda PSD cu privire la pensii.

„De mai bine de un an, liderii PSD rostesc formula magică aducătoare de voturi sigure: „Cresc pensiile”.

Tot omul a aflat cum punctul de pensie va creşte în 2018 la 01 Iulie de la 1000 la 1100 RON şi a crescut, iar în 2019 va creşte la 1 Septembrie de la 1100 la 1265 RON şi foarte probabil va creşte.

Nicio clipă nu le-a trecut pensionarilor prin cap că ţeparii Dragnea şi Budăi îi vor lipsi de indexarea ce trebuia să fie 7 la sută de la 1 ianuarie 2018 şi 9 la sută de la 01 ianuarie 2019.

Raportat la pensia medie anuală, creşterea punctului de pensie nu a acoperit valoric indexarea. Astfel, în 2018 fiecare pensionar a pierdut 258 RON, iar în 2019 suma pierdută de fiecare pensionar este de 564 RON.

Prin neacordarea indexării, statul a economisit 1,21 miliarde RON în 2018 şi 2,64 miliarde RON în 2019, bani care au fost pur şi simplu furaţi din banii pensionarilor. În total, în 2018 şi 2019 pensionarii au fost văduviţi de 3,84 miliarde RON.

Prin „grija” PSD, punctul de pensie reprezintă azi 21 la sută din salariul mediu brut pe economie. Este cel mai scăzut nivel din ultimii 18 ani. În timpul crizei economice din anii 2009 – 2011, punctul de pensie reprezenta între 36 şi 43 la sută din salariul mediu brut.

La adăpostul unei formidabile campanii de dezinformare legată de creşterea pensiilor, pensionarii au pierdut, cumulat în 2017 şi 2018, 16 la sută la fiecare pensie. În acest timp, preţurile cresc galopant la gaze, energie electrică, alimente, încălzire, benzină, moneda naţională se depreciază, dobânzile la credite cresc exploziv, Iar Dragnea şi ai lui nu recunosc încă eşecul şi falimentul politicilor economice şi sociale pe care le-au impus populaţiei.

În 2010, când ţara trecea printr-o criză economică puternică, eu am avut curajul de a-mi asuma public intenţia de a reduce cu 10 la sută pensiile, lucru care nu s-a întâmplat datorită deciziei CCR. Azi, când ţara este pe creştere economică, Dragnea şi clica lui pur şi simplu îi fură pe tăcute, prin propagandă şi înşelăciune pe pensionari pentru a-şi crea surse de finanţare destinate clientelei politice în an electoral.

Având în vedere afirmaţia guvernului că anul acesta vom înregistra o creştere economică de 5.5 la sută dar şi creşterea explozivă a preţurilor, guvernul are obligaţia să acorde imediat indexarea cu 9 la sută a pensiilor din sistemul asigurărilor sociale de stat pentru anul 2019, în conformitate cu art.102, alin.2 din Legea 263/2010.

Altfel, Dragnea şi clica lui îşi consolidează imaginea de mincinoşi şi hoţi.

PS
1. Pentru detalii cu privire la calcului furtului la pensii rog vedeţi postarea din 03.04.2019.
2. Pentru că ceva tot trebuia indexat, Dragnea şi clica lui au indexat vârtos subvenţia pentru partidele politice parlamentare, făcând ca PSD-ul să încaseze lunar 7,5 mil. RON. Asta da indexare”.

Citeşte şi: Traian Băsescu: Prin noua lege a pensiilor PSD a văduvit pensionarii cu 3,8 miliarde de lei

DailyBusiness
Încă un trend ucigaş ia amploare în mediul online. „Mukbang”, fascinaţia pentru cantităţile uriaşe de mâncare
Spynews
Schimbare de ultimă oră la Teatrul Național de Operetă! Ce a decis ministrul Culturii | SURSE
Fanatik.ro
Afacerea cu care un celebru fotbalist dă o lovitură financiară uriașă. Cu ce a ajuns să se ocupe
Capital.ro
România a pierdut o legendă. Teatrul Naţional a anunțat decesul. A fost o stea de nivel internațional
Playtech.ro
Start up diaspora. Condiţii şi acte necesare pentru deschiderea unei afaceri
Adevarul
Comuna cu datorii de 1,5 milioane de euro și 48 de angajați: primarul și-a mărit salariul cu 2.300 de lei în doar un an
wowbiz.ro
BREAKING NEWS! A fost ucis pe loc! Autocar plin cu suporteri, atacat pe autostradă
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
Prosport.ro
FOTO. Vedeta lui Dan Șucu se iubește cu cumnata unui celebru manelist
kanald.ro
O tânără de 26 de ani, influenceriță pe TikTok, a fost înjunghiată mortal în timpul unui jaf. Tragedia a avut loc sub privirile neputincioase ale iubitului ei
Cancan.ro
Ce s-a găsit în apartamentul Vasilicăi Enache, avocata moartă în explozia din Rahova. OBIECTUL care dă ancheta peste cap!
iamsport.ro
Wow! Bernadette Szocs a explicat motivul pentru care nu vrea să-și facă un iubit
MediaFlux
Schemă de ajutor pentru Energie. S-a publicat Ghidul solicitantului pentru accesarea banilor
stirilekanald.ro
VIDEO De ce s-a anulat întâlnirea dintre Trump și Putin de la Budapesta. Duș rece pentru președintele SUA
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi