Băsescu, despre vizita lui Schulz în Gorj: Îi mulţumesc, altfel nu ar fi spus corect „Brâncuşi”

Traian Băsescu şi Martin Schulz au tratat în ton relaxat vizita pe care preşedintele Parlamentului European a făcut-o în judeţul Gorj. După ce Schulz a afirmat că marţi a învăţat cum se pronunţă corect numele celui mai important sculptor român, preşedintele Băsescu a folosit respectiva declaraţie a invitatului său pentru a răspunde la o întrebare referitoare la acuzaţiile pe care PDL le-a adus oficialului european.
Romania TV
31 oct. 2012, 10:56
Băsescu, despre vizita lui Schulz în Gorj: Îi mulţumesc, altfel nu ar fi spus corect

Preşedintele Parlamentului European, Martin Schulz, a fost primit, miercuri la Palatul Cotroceni de către preşedintele Traian Băsescu. Vizita lui Schulz la sediul preşedinţiei vine în contextul în care PDL l-a acuzat pe înalt oficialul UE că face campanie electorală pentru Victor Ponta, prin deplasarea pe care acesta a efectuat-o în colegiul din Gorj în care va candida premierul român.

La finalul întrevederii oficiale, Schulz a precizat că a fost impresionat de locurile pe care le-a vizitat.

„Am fost fascinat ieri când am vizitat locul de naştere al lui Brâncuşi. Abia am învăţat cum se pronunţă. În Paris dacă întrebi oamenii întrebi despre „Brancusi”, data viitoare o să-i întreb de „Brâncuşi”. Am fost fascinat de Masa Tăcerii, acest loc minunat şi susţin ideea de a pune acest obiectiv pe harta patrimoniului mondial UNESCO. Am fost primit de un grup de 20 de tineri îmbrăcaţi în costume naţionale cu un dans tradiţional. Am fost emoţionat şi vreau să mulţumesc contribuţiei culturale pe care România o aduce Europei”, a declarat preşedintele Parlamentului European.

Întrebat despre zvonurile privind posibilitatea anulării vizitei pe care o face în România din cauza acuzaţiilor adresate de Opoziţie, Martin Schulz a negat că ar fi luat în calcul această variantă.

Traian Băsescu nu a ratat ocazia de a glumi pe tema mesajelor neprietenoase transmise de PDL.

„Vreau să-i mulţumesc domnului preşedinte Schulz pentru faptul că a călătorit în teritoriu. Altfel n-ar fi ştiut să spună corect Brâncuşi”, a precizat Preşedintele României, spre amuzamentul oaspetelui său.

De altfel, Băsescu a glumit şi după declaraţia de presă susţinută de către Schulz.

„Acceptaţi întrebări? Nicio problemă, suntem într-o democraţie”, i-a spus şeful statului preşedintelui PE.

 

 

 

 

DailyBusiness
România atinge pragul critic de 60% datorie publică. Guvernul promite măsuri drastice: „Facem curățenie în sinecuri și cheltuieli discreționare”
Spynews
Legătura între coșmaruri și riscul de deces precoce. Sfaturi pentru gestionarea stresului
Bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
Fanatik.ro
Filmul de pe Disney care este pe prima poziție. E o poveste captivantă la care se pot uita copiii, dar și adulții
Capital.ro
Schimbare pentru românii cu buletin! Se aplică în toată UE începând de anul viitor
Playtech.ro
Schimbare importantă pentru locatarii de blocuri: Cum vor fi convocați de acum proprietarii la ședințele asociației
DailyBusiness
RAR publică date oficiale privind consumul și emisiile de CO2 ale autoturismelor înmatriculate în România. Ce trebuie să știe șoferii
Adevarul
Mărturia unui mercenar cubanez care a dezertat din armata rusă: „Ne loveau pentru a scoate frica din noi”
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Scene dureroase la înmormântarea lui Mihai Leu. Soția lui, Anna, a plâns în hohote lângă sicriul marelui sportiv | FOTO
Spynews
Ultima postare a motociclistului italian, înainte să moară! Bărbatul era fascinat de urșii din România | FOTO
Evz.ro
Când râsul provoacă haos. Gluma care a declanșat criza hârtiei igienice
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
kanald.ro
Accident naval în Tulcea, pe brațul Sulina! Cinci persoane au ajuns la spital, după ce o barcă a intrat în mal
Cancan.ro
BREAKING! Ilie Bolojan taie pensiile speciale: Vor fi ATACATE! A făcut anunțul bombă în urmă cu puțin timp
Playsport.ro
Piedone a ajuns la Costinești și a găsit mizerie și alimente stricate. „Aici cred că e vopseaua lui Ceaușescu”
Capital.ro
Marea actriță ne-a părăsit. Era cea mai frumoasă: A devenit o stea pe cer
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
stirilekanald.ro
O fetiță de 9 ani a îndurat șase ore de chin până când a murit. Propria mamă a lăsat-o în mașină, în soare, cât ea era la muncă
Primul semn neobișnuit de cancer de colon, potrivit medicilor
MediaFlux
A crescut vârsta de pensionare din iulie 2025! Lovitură dură pentru seniori
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Pion într-un joc diplomatic controversat. Ce s-a întâmplat cu femeia vândută de Nicolae Ceușescu unui canibal african