Băsescu: Ne încălzim acum cu gazele din Rusia. Sperăm să găsim altă soluţie

Gazele importate din Rusia sunt folosite pentru încălzire pe vremea friguroasă de acum, însă se speră în găsirea unei alte soluţii în perioada următoare, a declarat, vineri, preşedintele Traian Băsescu.
Romania TV
03 feb. 2012, 09:57
Băsescu: Ne încălzim acum cu gazele din Rusia. Sperăm să găsim altă soluţie

„Încercăm să supravieţuim vremii foarte friguroase cu gazele din Rusia, dar sper să găsim altă soluţie în perioada următoare”, a spus şeful statului la începutul întrevederii cu Ian Fisher, director general al sucursalei ExxonMobil Explorare şi Producţie România, şi a Mariana Gheorghe, director general executiv al Petrom.

ExxonMobil Exploration and Production Romania Limited (EEPRL), o filială a companiei Exxon Mobil, împreună cu Petrom, au început forajul de explorare la sonda Domino1, prima sondă de explorare în ape de mare adâncime din sectorul românesc al Mării Negre, potrivit unui comunicat al Petrom.

Preşedintele Băsescu a subliniat, la începutul întrevederii cu reprezentanţii respectivelor companii petroliere, că blocul Neptun în care forează acum ExxonMobil şi Petrom este situat pe teritoriul recuperat acum doi ani de la Ucraina, de la sud-est de Insula Şerpilor.

„Sonda Domino 1 este situată în blocul Neptun, la 170 kilometri de ţărm, în ape cu adâncimea de aproximativ 1000 de metri şi va fi forată cu tehnologie de ultimă generaţie. Forajul va fi executat de către vasul ultramodern de clasă mondială Deepwater Champion, care a sosit recent în apele româneşti după finalizarea programului de foraj offshore din Turcia. Se estimează că operaţiunile de foraj vor dura aproximativ 90 de zile”, se arată în comunicatul Petrom.

Consumul naţional de gaze naturale se menţine la valori record, de peste 70 milioane metri cubi pe zi, însă alimentarea se desfăşoară fără probleme deosebite, a anunţat, joi, Ministerul Economiei.

Într-un comunicat transmis joi, instituţia precizează că „toţi consumatorii au fost alimentaţi corespunzător”, iar pentru zilele următoare sunt asigurate sursele necesare de gaze, astfel încât furnizarea să se deruleze „fără sincope”.

Statul controlează unul dintre cei mai mari producători de gaze din România, Romgaz Mediaş. Celălalt mare producător de gaze este OMV Petrom (SNP), companie deţinută de grupul austriac OMV.

România importă gaze prin companii intermediare de la grupul rus Gazprom, şi de la companii din vestul Europei, prin conducta Arad-Szeged (Ungaria).

DailyBusiness
Propaganda comunistă prinde pe TikTok. 130 de milioane de vizualizări din doar 200 de postări
Spynews
Un nou femicid, în România! O femeie ar fi fost ucisă de concubinul beat
Fanatik.ro
Prietenul lui Michael Schumacher, mărturisire sfâșietoare! Lovitură cruntă pentru fanii fostului pilot de Formula 1
Capital.ro
Doliu în fotbal. Legenda lui AC Milan a murit: Mâinile sale ca niște „clești” au făcut din Milan un protagonist al numeroaselor victorii
Playtech.ro
Celofan, ciolofan sau ceolofan: cea mai comună greșeală pe care o fac românii. Puțini știu varianta corectă
Adevarul
Aleksandr Dughin, ideologul Kremlinului, reacționează la planul de pace al SUA: „Ucraina va fi a noastră complet în maximum doi ani”
Andreea Bălan a dat vestea bombă! Este știrea momentului în showbiz. Ea și Victor Cornea sunt în culmea fericirii
Economica.net
Cât va creşte euro, ce se va întâmpla cu preţurile, în decembrie şi în 2026
kanald.ro
BURSELE copiilor se vor plăti mai DEVREME în decembrie. Când intră BANII pe card
iamsport.ro
Ion Țiriac acuză că României i-a fost ”furată” o medalie la Jocurile Olimpice: ”Vă demonstrez că a fost manipulată treaba!”
MediaFlux
Drona apărută pe radare de dimineață în Tulcea și Galați, găsită căzută în Vaslui, anunță ministrul Apărării. Ionuț Moșteanu: Nu avea încărcătură explozivă FOTO
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
Cum facem diferența între stres, burnout și sindromul de oboseală cronică