Băsescu: Preşedintele Ianukovici şi-a ţinut cuvântul în privinţa drepturilor românilor din Ucraina

Preşedintele Traian Băsescu a declarat sâmbătă, la Sulina, că îi este recunoscător preşedintelui Ucrainei, Viktor Ianukovici, pentru că nu a obstrucţionat dreptul etnicilor români din ţara vecină să înveţe în limba maternă.
Romania TV
03 aug. 2013, 08:39
Băsescu: Preşedintele Ianukovici şi-a ţinut cuvântul în privinţa drepturilor românilor din Ucraina

„Indiferent de opţiunile politice pe care le aveţi în Ucraina, vreau să ştiţi că din punctul meu de vedere, preşedintele Ianukovici a fost un preşedinte care şi-a ţinut cuvântul în ceea ce priveşte neobstrucţionarea dreptului românilor de a învăţa în limba română”, a afirmat Băsescu, discutând cu o profesoară venită din Ucraina la tabăra de la Sulina, pentru tinerii români din afara graniţelor ţării.

Băsescu a adus aminte că înainte de venirea la putere a preşedintelui Ianukovici au fost probleme cu celelalte conduceri de la Kiev în respectarea acestui drept.

„Este un lucru pe care îl apreciez foarte mult pentru că ne-am chinuit mulţi ani cu alte conduceri ale Ucrainei şi erau numai vorbe. Spuneau da şi nu ne dădeau voie să trimitem o carte în limba română să treacă frontier Ucrainei. Pentru acest lucru, indiferent care sunt problemele pe care le are domnul preşedinte Ianukovici, vreau să ştiţi că îi sunt recunoscător”, a mai spus Băsescu.

Viktor Ianukovici a fost ales preşedinte al Ucrainei în ianuarie 2011, el fiind liderul Partidului Regiunilor, care a avut în programul electoral respectarea drepturilor lingvistice ale minorităţilor din Ucraina. Pe lista acestui partid a fost ales în Rada de la Kiev şi singurul parlamentar de etnie română din Ucraina, Ion Popescu.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Femeie, moartă în frig după ce a fost bătută și dată afară din casă de concubin. Avea 36 de ani
Fanatik.ro
Fotbalistul celebru care s-ar fi îndrăgostit de o dansatoare! Tânăra a renunțat la facultate pentru a-și urma visul
Capital.ro
Regulă privind întreținerea la bloc. Asociația de proprietari are obligația de a respecta prevederile legale! Toți proprietarii trebuie să achite
Playtech.ro
Calculul stagiului de cotizare la pensie: cum sunt transformate zilele lucrătoare în zile calendaristice
Adevarul
Afacerea Ceaușescu - Caldera: petrol venezuelean contra produse românești. Ce l-au întrebat jurnaliștii pe dictatorul român
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
De necrezut cu cine s-a afișat Dorobanțu după ce a câștigat Marea Finală a sezonului 4 „Casa Iubirii”! Nimeni nu se aștepta să-i vadă împreună
iamsport.ro
Jose Mourinho, omenit cu ”folcloriste” la București. ”Crăciunescu deschidea porțile peste tot”
MediaFlux
Cum să îți folosești energia Venus–Pluto pentru conexiuni mai profunde în 2026
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend