Băsescu: Sunt sigur că PPE va câștiga alegerile pentru Parlamentul European

Prima misiune a Partidului Popular European (PPE) este să se asigure că va câștiga alegerile din luna mai pentru Parlamentul European și sunt sigur că acest lucru se va întâmpla, a declarat vineri președintele României, Traian Băsescu, în discursul său din cadrul Congresului PPE de la Dublin.
Romania TV
07 mart. 2014, 13:38
Băsescu: Sunt sigur că PPE va câștiga alegerile pentru Parlamentul European

Traian Băsescu a subliniat că un element esențial este aplicarea politicilor de integrare lansate în 2008 și, din acest punct de vedere, cel care va fi desemnat vineri candidatul PPE pentru președinția viitoarei Comisii Europene va trebui să își asume ca obiectiv continuarea mai puternică a acestor politici.

„PPE a fost cel care și-a asumat criza, cel care a avut forța, inteligența și determinarea să treacă Europa pe malul celălalt al crizei. Toate semnele ne arată că o creștere economică sustenabilă a început, dar ea nu se regăsește în situația cetățenilor noștri”, a spus președintele român, citat de Agerpres.

Potrivit acestuia, alegerile europene nu vor fi doar un moment al confirmării că populația UE a înțeles ce a făcut PPE în timpul crizei, ci și un moment decisiv de a spune NU xenofobilor, euroscepticilor și ultranaționaliștilor.

„Riscul ca solidaritatea noastră să fie afectată constă în pătrunderea în PE a unui mare număr de eurosceptici. De aceea, cred că prima misiune a PPE este să se asigure că va câștiga din nou alegerile pentru PE. Eu nu văd altă formațiune europeană capabilă să asigure o creștere durabilă, să creeze locuri de muncă și, mai ales, să iubească Europa unită așa cum o iubesc popularii”, a afirmat Băsescu.

Pe de altă parte, Traian Băsescu a mulțumit președintelui Comisiei Europene, Jose Manuel Barroso, pentru asistența acordată României în timpul crizei. România a fost una dintre țările în situație dificilă, dar cu asistența executivului european a reușit să depășească acea perioadă și să fie una din țările cu cea mai mare creștere a PIB, potrivit președintelui român.

Delegații PPE, reuniți într-un congres la Dublin, urmează să aleagă vineri candidatul din partea acestei formațiuni paneuropene la președinția viitoarei Comisii Europene, dintre luxemburghezul Jean-Claude Juncker, fost lider al Eurogrupului, și francezul Michel Barnier, actual comisar european pentru piață internă și servicii.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Meteorologii ANM au anunțat cum va fi vremea la început de toamnă. La ce temperaturi să ne așteptăm
Fanatik.ro
Gigi Becali a început să râdă în hohote după ce Bobonete a devenit acționar la Craiova: „Las Fierbinți?! Acum decapitez 16!”. Exclusiv
Capital.ro
Alertă în Galați și Tulcea. Autoritățile au emis un mesaj RO-Alert. Pot cădea obiecte din spațiul aerian
Playtech.ro
De ce se împart struguri și prune de Sfânta Maria Mare. Ce spune tradiția despre fructele duse la biserică pe 15 august
Adevarul
Testul auto care a împărțit internetul. „Să le suspende permisele celor care au greșit!” Care este ordinea corectă de trecere
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
NEWS ALERT! A căzut o dronă în nordul județului Tulcea! Autoritățile au emis o alertă extremă pentru populație
iamsport.ro
Uluitor! Fostul atacant din SuperLiga zbura mii de kilometri doar ca să se tundă: ”Este iluzia că acel salariu vine la infinit”
MediaFlux
Roxana Dobre, soția lui Florin Salam, ajutor nesperat în stradă! Cine i-a luat toate bagajele din mână Foto și Video Paparazzi
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat