Bashar al-Assad, acuzat pentru prima oară de anchetatori ONU de folosirea armelor chimice

Președintele sirian Bashar al-Assad este considerat, pentru prima dată într-un raport oficial ONU, răspunzător de folosirea armelor chimice, transmite Reuters.
Filip Stan
13 ian. 2017, 20:14
Bashar al-Assad, acuzat pentru prima oară de anchetatori ONU de folosirea armelor chimice

Agenția de presă informează că a consultat în exclusivitate un raport al anchetatorilor internațional ai Națiunilor Unite și ai Organizației pentru Interzicerea Armelor Chimice (OIAC), ale căror investigații identificaseră anterior doar unități militare, fără a numi comandanți sau alte oficialități. Este pentru prima dată când cele două organizații internaționale prezintă o listă de persoane legate de mai multe atacuri cu bombe cu clor în Siria, în 2014-2015. Pe listă figurează și președintele al-Assad, și fratele mai mic al acestuia, Maher, ceea ce potrivit unei surse a Reuters ar arăta că ordinele de a folosi arme chimice în conflictul civil a venit de la vârf.

Frații al-Assad nu au comentat direct afirmațiile. O oficialitate guvernamentală de la Damasc a afirmat că acuzațiile de atacuri cu arme chimice „nu au suport real”.

Ancheta comună ONU/OIAC cunoscută ca Mecanismul Comun de Investigație (Joint Investigative Mechanism — JIM) a fost efectuată de trei experți independenți, cu sprijinul unei echipe tehnice și administrative, pe baza unui mandat al Consiliului de Securitate al ONU. Lista de suspecți menționată de Reuters nu a fost făcută publică, iar șefa JIM, Virginia Gamba, a negat existența ei. „Nu este prevăzută în acest moment nicio identificare a unor indivizi”, a transmis ea printr-un e-mail agenției de presă citate.

DailyBusiness
Lavrov acuză declarații „inexacte” ale lui Rubio și cere clarificări privind rolul SUA în soluționarea conflictului din Ucraina
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Care sunt, de fapt, criteriile de departajere la CM 2026. Ce se întâmplă dacă două echipe termină la egalitate
Capital.ro
Se schimbă regulile pentru pensii. Vârsta de pensionare ar putea crește până la 70 de ani. Cine e vizat
Playtech.ro
Cod roșu de caniculă și restricții de trafic în România. Județele unde se vor depăși 40 de grade
Adevarul
Infractor prins după o urmărire spectaculoasă. Un șofer și-a oferit mașina polițistului: „Urcați în spate!”
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Victor Pițurcă, făcut praf de fostul apropiat al lui Gigi Becali: ”E pervers. Nu are principii și caracter!”
MediaFlux
Rusia tună și fulgeră la adresa României. Gestul lui Emil Boc a enervat oamenii lui Putin: ”Este scandalos”
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?