Bătăi, alcool şi furt în școli. Peste 4.000 de cazuri, numai în ultimele 3 luni

Conform datelor preliminare raportate de inspectoratele şcolare judeţene şi cel al Municipiului Bucureşti pentru ultimele 3 luni (martie - mai 2012), numărul cazurilor de violenţă, consum de alcool, discriminare şi însuşire de bunuri găsite petrecute în şcolile din România a fost de peste 4.000.
Romania TV
05 iun. 2012, 15:37
Bătăi, alcool şi furt în școli. Peste 4.000 de cazuri, numai în ultimele 3 luni

Având în vedere numărul mare de incidente violente raportate în şcoli la nivel naţional în ultima perioadă, Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului va demara elaborarea unui Plan Naţional de Acţiune pe termen mediu şi lung în vederea prevenirii şi combaterii acestui fenomen.

Deşi MECTS va finaliza centralizarea cifrei totale de incidente petrecute în şcoli pe tot parcursul anului şcolar 2011- 2012 pe 29 iunie, ministrul Liviu Pop va avea în perioada următoare consultări cu reprezentanţi ai societăţii civile, ai comitetelor şi asociaţiilor de părinţi, ONG-urilor de profil, dar şi cu structurile abilitate din Ministerul de Interne pentru a identifica soluţiile optime pentru stoparea actelor de violenţă în şcoli.

Pentru ultimele 3 luni (martie – mai 2012), numărul cazurilor de violenţă, consum de alcool, discriminare şi însuşire de bunuri găsite petrecute în şcolile din România a fost de 4131.

Ministrul Educaţiei, Liviu Pop, a susţinut că vor fi luate măsuri la nivelul Guvernului, care va decide modul de implementare a unui plan naţional de prevenire a violenţei în şcoli.
 

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Prima imagine de la accidentul în care a murit Tal Berkovich de la Chefi la cuțite! Unde mergea și cine o însoțea în mașină
Fanatik.ro
Transformarea uluitoare prin care a trecut câștigătorul de la Survivor România. ”L-a schimbat Dumnezeu”
Capital.ro
Cod Rutier 2026. Regulă pentru românii cu permis de conducere categoria B. Lista vehiculelor permise
Playtech.ro
Cele mai însorite destinaţii de iarnă din Europa. Nu ai nevoie de haine groase dacă ajungi aici în februarie
Adevarul
Unde s-ar ascunde, de fapt, Abdullah Ataș — milionarul care a omorât un polițist și a evadat
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
Scene neverosimile: discuția cu Gigi Corsicanu l-a scos din sărite pe Dan Șucu! Imaginile surprinse la Rapid - U Cluj
MediaFlux
Pensii februarie. Plățile s-ar putea face diferit pentru români. Ce schimbări ar aduce Ministerul Finanțelor pentru februarie
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil