Bătaie pe biletele de Revelion. Pensionarii au rupt uşile şi s-au călcat în picioare. „Sunt dornic de dans, trebuie să dansez” VIDEO

Pensionarii au rupt uşile pentru biletele la Revelionul organizat de Primărie. S-a întâmplat la Galati, unde bătrânii s-au asezat la coadă de luni dimineaţa, la ora 3. Când s-au deschis uşile, oamenii au dat buluc şi s-au călcat în picioare.
Romania TV
09 dec. 2019, 08:26
Bătaie pe biletele de Revelion. Pensionarii au rupt uşile şi s-au călcat în picioare.

Biletele pentru Revelionul Pensionarilor de la Galaţi s-au pus în vânzare prin casieria Teatrului Naţional de Operă şi Operetă „Nae Leonard”. Deşi casele s-au deschis la ora 8.00, bătrânii au luat cu asalt clădirea teatrului încă din puterea nopţii, primii aşezându-se la coadă de la 3 dimineaţa, în ciuda frigului pătrunzător de afară. Primul la rând a fost un pensionar de 82 de ani care a venit pe jos deoarece autobuzele nu circulă noaptea.

„Am venit pe jos, din Țiglina 1. Nu circula niciun autobuz, nici mașini taxi nu erau. Eu sunt dornic de dans, trebuie să dansez și din cauza asta am venit aici. Mergem an de an”, a declarat pensionarul de 82 de ani, citat de antidotul.ro.

După ora 6.00, la coadă s-au așezat zeci de persoane care s-au îmbrâncit, s-au certat și au fost la un pas să se ia la bătaie. „Noi pensionarii nu avem somn. Am vrut să fiu sigur că prind bilet, ca tot omul care e cu grijă. E primul an când cumpăr bilet la Revelionul Pensionarilor„, a explicat un pensionar.Potrivit municipalităţii, sunt disponibile 1.150 de locuri, iar preţul biletului pentru o persoană este de 80 lei, iar cei interesaţi vor trebui să prezinte ultimul cupon de pensie.

Revelionul Pensionarilor va avea loc la Patinoarul artificial „Dunărea” Galaţi, marţi, 31 decembrie 2019, începând cu ora 20.30, programul artistic fiind asigurat prin intermediul Teatrului Naţional de Operă şi Operetă „Nae Leonard” Galați. Astfel, vor întreţine atmosfera artiştii Ion Suruceanu, Cristina Vasopol, Aurică Totolici, formaţia „Unison” şi formaţia „Plai românesc” ce va prezenta obiceiuri şi datini populare. Meniul va cuprinde platou tradiţional ţărănesc, păstrav cu mămăligă, usturoi şi lămâie, mixt grill cu garnitură de legume mexicane şi plăcintă cu brânză. Se vor servi băuturi precum coniac, vin alb, şampanie, apă, suc şi cafea. Evenimentul este organizat de Primăria municipiului Galaţi, Fundaţia „Andreiana Juventus”, Teatrul Naţional de Operă şi Operetă „Nae Leonard” Galați şi Fundaţia „Sportul Gălăţean”.

DailyBusiness
Trump spune că Rusia și Ucraina sunt „poate foarte aproape” de un acord de pace, după întâlnirea cu Zelenski
Spynews
Incendiu puternic în București! Un depozit arde ca o torță. Au fost trimise mesaje RO-Alert
Fanatik.ro
Cel mai tare președinte din fotbal a povestit cum a ascuns valuta pe vremea comuniștilor: „Unde sunt banii, banditule?”
Capital.ro
Ion Iliescu a păcălit întreaga Românie. Adevărul despre Revoluția din 1989: A fost nevoie să fie inventat un dușman
Playtech.ro
Cum cureți rapid oale și cratițe de grăsime, chiar și în apă rece. Trucuri testate
Adevarul
Țara care solicită anularea tuturor vizelor pentru cetățenii americani, după extinderea interdicției de călătorie impuse de Trump
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Mișcare seismică într-o zonă neobișnuită din România! Ce magnitudine a avut seismul
iamsport.ro
Bölöni a dezvăluit adevăratul motiv pentru care a plecat de la naționala României: ”Sunt numit trădător și om de bani, mă doare”
MediaFlux
Alertă națională! Cazuri periculoase de gripă severă
stirilekanald.ro
Crimă șocantă de Crăciun! Un bărbat de 36 de ani, ucis într-un scandal cu peste 20 de persoane. Victima a fost lovită în zona capului de 4 persoane, inclusiv un minor de 14 ani, pe care nu îi cunoștea
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend