Bătaie între tabăra lui Cezar Preda şi susţinătorii USL. Două persoane au ajuns la spital

Campania electorală pentru alegerile parlamentare înregistrează şi primele violenţe fizice. Susţinătorii prim-vicepreşedintelui PDL Cezar Preda şi cei ai contracandidatului său, social-democratul Marcel Ciolacu s-au luat vineri la bătaie în comuna Mărăcineni din judeţul Buzău. Deznodământul: două persoane spitalizate şi trei plângeri penale.
Romania TV
24 nov. 2012, 15:36
Bătaie între tabăra lui Cezar Preda şi susţinătorii USL. Două persoane au ajuns la spital

Două persoane au ajuns la Spitalul Judeţean Buzău, după ce au fost implicate într-un conflict izbucnit, sâmbătă, în localitatea buzoiană Mărăcineni, între două echipe de campanie ale USL şi ARD. Potrivit comisarului şef Florina Crucianu de la IPJ Buzău, conflictul a izbucnit în localitatea buzoiană Mărăcineni, fiind anunţat la 112. În momentul în care poliţiştii au ajuns la locul indicat, au găsit două tabere de susţinători a doi candidaţi la alegerile parlamentare din 9 decembrie, care se jigneau reciproc, infomrează Mediafax.

Conform sursei citate, conflictul a fost aplanat la sosirea poliţiştilor, care fac cercetări pentru a stabili cu exactitate ce s-a întamplat. Crucianu spune că au fost depuse deja trei plângeri penale, două pentru lovire şi alte violenţe împotriva a trei localnici din Mărăcineni şi o plângere penală pentru furt şi distrugere împotriva unei localnice.

Potrivit poliţiştilor, conflictul a izbucnit în momentul în care o caravană a ARD, susţintoare a deputatului Cezar Preda, candidat pe Colegiul Camera Deputaţilor Buzău, se deplasa în localitatea Mărăcineni, îndemnîndu-i pe localnici să voteze cu liderul PDL Buzău. Mesajul susţinătorilor lui Preda era transmis printr-o staţie amplasată pe un autoturism. În aceleaşi momente, o maşină cu susţinători ai contracandidatului lui Cezar Preda, Marcel Ciolacu, de asemenea candidat pe Colegiul 7 Camera Deputaţilor din partea USL, se deplasa în faţa caravanei ARD, împărţind flyere inscripţionate cu măsurile luate de PDL în timpul guvernării Boc, respectiv tăierea salariilor şi pensiilor ori impozite mai mari.

Incidentul este comentat diferit şi de către cei doi contracandidaţi. În timp ce Cezar preda susţine că nu a fost prezent la locul violenţelor, Marcel Ciolac afirmă că prim-vicepreşedintele democrat-liberal a fost martor al agresiunilor.

„Eu nu am fost acolo, eram la 200 de metri. Am auzit că sa întâmplat un incident în spatele caravanei. Am aflat la ora trei şi jumătate de incident când am fost sunat de presa locală. Am înţeles că în caravana noastră a intrat o maşină de la USL. În rest am aflat la vreo cinci şase ore după aceea. E prima campanie electorală când se fac astfel de provocări. Nu-mi dau seama de ce trebuie asemenea provocări. Niciodată într-o campanie electorală în care a fost implicat Cezar Preda nu a avut loc un incident. Eu dacă văd un contracandidat plec pe o altă stradă şi resping orice provocare. dacă cineva a avut de suferit, cei vinovaţi să suporte consecinţele”, a precizat Cezar Preda, la România TV.

Marcel Ciolacu susţine însă că prim-vicepreşedintele PDL a fost prezent la incident.

„Domnul Preda era de faţă. E o minciună grosolană că nu era acolo. Noi am avut cinci oameni, ei au avut o sută de oameni. Noroc că a intervenit Poliţia pentru că astfel nu ştiu ce s-ar fi întâmplat. Agresorii au fost şi identificaţi, iar lucrurile sunt evidente. S-a intrat peste ei în maşină”, a declarat Ciolacu la România TV

DailyBusiness
România atinge pragul critic de 60% datorie publică. Guvernul promite măsuri drastice: „Facem curățenie în sinecuri și cheltuieli discreționare”
Spynews
Legătura între coșmaruri și riscul de deces precoce. Sfaturi pentru gestionarea stresului
Bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
Fanatik.ro
Zodiile pentru care destinul trece printr-o transformare totală. Se vede străinătatea, apar locuri de muncă noi, oportunități financiare și chiar povești de dragoste
Capital.ro
Marea actriță ne-a părăsit. Era cea mai frumoasă: A devenit o stea pe cer
Playtech.ro
Lovitură pentru românii care vor să cumpere locuință cu TVA de 9%: Guvernul impune avans de 20%
DailyBusiness
RAR publică date oficiale privind consumul și emisiile de CO2 ale autoturismelor înmatriculate în România. Ce trebuie să știe șoferii
Adevarul
Mărturia unui mercenar cubanez care a dezertat din armata rusă: „Ne loveau pentru a scoate frica din noi”
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Scene dureroase la înmormântarea lui Mihai Leu. Soția lui, Anna, a plâns în hohote lângă sicriul marelui sportiv | FOTO
Spynews
Ultima postare a motociclistului italian, înainte să moară! Bărbatul era fascinat de urșii din România | FOTO
Evz.ro
Bătălia chiriilor în 2025. Orașele unde găsești cele mai mici prețuri și recordurile de scumpiri
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
kanald.ro
Accident naval în Tulcea, pe brațul Sulina! Cinci persoane au ajuns la spital, după ce o barcă a intrat în mal
Cancan.ro
BREAKING! Ilie Bolojan taie pensiile speciale: Vor fi ATACATE! A făcut anunțul bombă în urmă cu puțin timp
Playsport.ro
Unde sunt radarele fixe din România, detaliul esențial oferit de Poliția Română. Aici se...
Capital.ro
Marele actor pe care l-a pierdut România. A fost o emblemă a țării
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
stirilekanald.ro
O fetiță de 9 ani a îndurat șase ore de chin până când a murit. Propria mamă a lăsat-o în mașină, în soare, cât ea era la muncă
Primul semn neobișnuit de cancer de colon, potrivit medicilor
MediaFlux
Avertismentul oamenilor de știință. Rotația Pământului se accelerează în mod neașteptat. Cea mai scurtă zi din istorie
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Pion într-un joc diplomatic controversat. Ce s-a întâmplat cu femeia vândută de Nicolae Ceușescu unui canibal african