Bătrânul avion de spionaj american U-2 este mai eficient decât cea mai nouă dronă

Vechiul avion de spionaj de tip U-2, care a intrat în funcţiune la sfârşitul anilor '50, va continua să zboare până în 2025, deoarece avionul fără pilot care trebuia să-l înlocuiască nu este considerat la fel de eficient, a anunţat luni Pentagonul.
Romania TV
14 feb. 2012, 09:22
Bătrânul avion de spionaj american U-2 este mai eficient decât cea mai nouă dronă

În vânătoarea de economii lansată de Departamentul Apărării, U-2 se dovedeşte mai ieftin decât cea de-a treia versiune a avionului fără pilot Global Hawk, versiunea Block 30, care trebuia să-l înlocuiască înainte de 2015.

Pentagonul a anulat la sfârşitul lui ianuarie achiziţionarea a 18 aparate Global Hawk Block 30 şi a anunţat luni „prelungirea operaţiunilor U-2 până în anul fiscal 2025”.

Avionul „Global Hawk Block 30 promitea mult la început, urmând să înlocuiască U-2 pentru un cost mai mic”, a explicat generalul Larry Spencer, responsabil cu probleme bugetare al Pentagonului.

Avioanele Global Hawk şi U-2 sunt aparate de recunoaştere care zboară la altitudine mare. Ele pot fi echipate cu mijloace de spionaj electronic şi imagistică, chiar dacă U-2 nu poate zbura cu ambele mijloace deodată.

„Capturile sunt echivalente pentru ambele aparate, dar capacităţile de imagine ale U-2 sunt mult superioare”, a afirmat generalul Spencer.

Camera aparatului U-2 este considerată capabilă să descopere camuflajele inamice.

Perfecţionările necesare vor oferi aceleaşi capacităţi avionului fără pilot abia spre anul 2020, pentru un „cost prohibitiv”, conform acestuia.

Costul unei ore de zbor a aparatului U-2 este de 31.000 de dolari, cu 4.000 de dolari mai mic decât pentru un Global Hawk, deşi avionul fără pilot are o durabilitate mai mare decât cea a unui pilot.

Avionul de spionaj şi-a început misiunile de recunoaştere deasupra Uniunii Sovietice în 1956 şi a provocat un incident internaţional în 1960, când aparatul U-2 pilotat de Gary Powers a fost doborât deasupra teritoriului sovietic.

Tot un U-2 a descoperit instalarea rachetelor nucleare sovietice în Cuba în octombrie 1962.

Avioanele aflate încă în serviciu, al căror număr nu a fost menţionat de Forţele aeriene, au fost construite în anii ’80. O nouă versiune a avionului fără pilot Global Hawk, Block 40, rămâne în prezent în fază de proiectare şi urmează să înceapă testele operative în 2014.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Fiul lui Nicolae Guță a fost prins drogat și fără permis la volan. A fost reținut de poliție
Fanatik.ro
Fostul internațional al României îl critică pe Ionuţ Radu: “Dacă făceam poze cu capul în jos, îmi dădea nea Ţiţi două palme!”. Exclusiv
Capital.ro
Lege pentru proprietarii de apartamente. Au nevoie de adeverință de la asociația de proprietari
Playtech.ro
Transferurile în euro vor ajunge în cel mult 10 secunde. Ce reguli noi se aplică și ce comisioane vor plăti clienții
Adevarul
Iranul a lovit radarele sistemelor antirachetă ale SUA din Orientul Mijlociu
wowbiz.ro
S-a dat alarma în Covasna! Autoritățile au început căutările după ce Emil Gânj ar fi fost văzut într-o pădure
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Nicolae, un bărbat de 57 de ani din Pitești, s-a stins în brațele medicilor, după ce i s-a făcut rău. Acasă îl aștepta o fiică
iamsport.ro
”Nu cred așa ceva!”. Fostul căpitan de la FCSB, reacție incredibilă când a auzit că Mirel Rădoi revine la echipa finanțată de Gigi Becali
MediaFlux
EXCLUSIV Ce se întâmplă cu recalcularea pensiilor. Termen extins pentru transferul dosarelor de pensii. Date oficiale de la Casa de Pensii
stirilekanald.ro
Bărbat ucis de propriul frate și aruncat în...
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj