Băutura ce trebuie evitată când este caniculă afară. Doctorul Vlad Ciurea: ”Este periculos”

În zilele călduroase de vară, o băutură răcoritoare poate deveni foarte periculoasă pentru sănătatea mea, chiar dacă este consumată în cantități mici. Iată ce spune doctorul Vlad Ciurea.
Filip Stan
26 iun. 2024, 11:30
Băutura ce trebuie evitată când este caniculă afară. Doctorul Vlad Ciurea: ”Este periculos”

Prof. dr. Vlad Ciurea avertizează asupra riscurilor asociate în condiții de temperaturi ridicate.

Te-ar putea interesa și Alertă meteo de fenomene extreme. Se anunță caniculă și disconfort termic ridicat. Unde vor lovi furtunile

„Cantități mici de alcool, în asociere cu căldura excesivă, ne fac să fim imprevizibili. Să facem mișcări greșite, să cădem, ceea ce este foarte simplu, să aluneci și să cazi. Am văzut căderi în piscină, accidentale, neintenționate.

Ori o cantitate mică de alcool poate să fie periculoasă. Nimeni nu este împotrivă, nici Guvernul, nici Parlamentul, s-a dat și decret, aveți voie o sticlă de bere rece în perioada de caniculă. Ne hidratează”, a explicat Vlad Ciurea, potrivit Antena3.ro.

Pe lângă riscurile imediate asociate cu canicula, alcoolul are efecte dăunătoare pe termen lung asupra creierului.

„Aveți voie limonadă, aveți voie un alcool foarte ușor. Alcoolul greu, alcoolul tare, alcoolul cu multe grade este periculos pentru că influențează decizia cerebrală. Pot să fac o prostie care poate să fie fatală. Mă refer la lucruri simple, nu mă refer la lucruri grave, de exemplu să te urci la volan sub influența alcoolului, ceea ce este foarte grav din toate punctele de vedere”, a spus specialistul.

”Alcoolul distruge neuronii”

De asemenea, consumul excesiv de alcool poate provoca atrofie cerebrală, distrugând neuronii și afectând grav sănătatea mentală.

Prof. dr. Ciurea recomandă limitarea consumului de alcool la cantități moderate, care să ofere plăcere fără a atinge nivelul de sațietate, pentru a preveni deteriorarea funcțiilor cerebrale și alte probleme de sănătate.

„Alcoolul distruge neuronii. Sunt persoane care vin foarte speriate și spun că le-a apărut atrofie cerebrală. Cum pot eu, în acel moment, să le spun că au băut alcool? Foarte vag încep să îi întreb dacă au mai consumat, din când în când, alcool, și atunci recunosc…

Se numește atrofie cerebrală. Și atunci trebuie să ne limităm, limite fiziologice. Atât cât să ne facă plăcere, nu mai mult, să rămână numai la nivel de plăcere, nu la nivel de sațietate”, a declarat prof. dr. Vlad Ciurea.

Te-ar putea interesa și Valul de caniculă se prelungeste, iar în mare parte a țării vor fi și furtuni. Noi alerte cod galben de la ANM

În zilele toride de vară, este esențial să alegi băuturi non-alcoolice pentru a ne hidrata corespunzător și pentru a evita riscurile majore asupra sănătății.

DailyBusiness
Banca Angliei este așteptată să mențină dobânda la 3,75%, în ciuda scumpirii petrolului și gazelor
Spynews
Haziran, pusă la zid pentru că stă în chirie! Soția lui Luis Gabriel, replică acidă: „Când plătești câteva mii...”
Fanatik.ro
După Aymen Boutoutaou, FCSB mai pregătește un transfer de răsunet! Mihai Stoica: „E cel mai bun jucător care a venit în România!”
Capital.ro
Ministrul Finanțelor avertizează asupra riscului unei crize de carburanți. Alexandru Nazare: Orice măsură trebuie să protejeze consumatorii
Playtech.ro
Inflație sau devalorizare? Diferența pe care mulți români nu o înțeleg și cum îți afectează, de fapt, banii
Adevarul
Autostrada care va face uitată aglomerația de pe DN1 Sibiu - Brașov. Cum se lucrează pe șantierul A13 Sibiu - Făgăraș
wowbiz.ro
El este militarul în vârstă de 26 de ani găsit mort în pădurea Babadag. Fusese dat dispărut
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 34 de ani și-a pierdut viața după ce și-a abandonat soția pe marginea unui drum din Italia. În mașină se afla și fiul lor de 9 ani
iamsport.ro
Se apropie sfârșitul pentru CFR Cluj! Ce decizie au luat toți jucătorii din lot
MediaFlux
Anca Alexandrescu, aruncată la coș de Realitatea Plus. Moderatoarea supriză care îi ia locul în prime-time
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România