BBC scrie despre farsa făcută de dexonline elevilor care au încercat să copieze în timpul simulărilor

Jurnaliştii BBC au scris joi după-amiază despre farsa făcută de platforma dexonline elevilor români care au încercat să copieze luni, în timpul simulărilor pentru evaluare naţională şi bacalaureat. Platforma a decis la începutul săptămânii să înlocuiască definiţiile pentru cuvintele ”pretutindeni/pretutindenea” şi ”a zărit/zărit”, după ce au devenit cele mai căutate definiţii în timpul desfăşurării simulărilor de la clasa a VIII-a şi a XII-a.
Ionela Marcu
16 mart. 2017, 15:28
BBC scrie despre farsa făcută de dexonline elevilor care au încercat să copieze în timpul simulărilor

Pe durata simulărilor care au avut loc luni, dexonline a înlocuit definiţiile pentru cuvintele date la subiecte, astfel: „pretutindenea, pretutindeni – pururi”; „a zări, zărit – a zori, zorit”; „felonie – făloşenie”. Acestea au fost, de altfel, cele mai căutate cuvinte în perioada simulărilor.

„Am dedus aceste cuvinte înainte să apucăm să vedem subiectele, urmărind pur şi simplu lista cu cele mai căutate cuvinte, în care acestea se detaşau clar. Iar statisticile confirmă că nu ne-am pregătit degeaba. Pentru pretutindeni/ pretutindenea şi a zări/ zărit, căutările au fost distribuite astfel: de la 8:00 la 8.59 au fost 9 căutări; de la 9.00 la 9.59 au fost 143 de căutări; de la 10.00 la 10.59 au fost 171 căutări; de la 11.00 la 11.59 au fost 989 căutări”, potrivit dexonline.blogspot.ro.

În ceea ce priveşte cuvântul „felonie”, administratorii platformei au precizat că înainte de ora 9.00 dimineaţa au observat o creştere a interesului pentru acest cuvânt, care a avut 35 de căutări.

„Am presupus că este şi el parte din subiecte, aşa că i-am «deturnat» şi lui definiţiile. Între 9.00 şi 12.00, cuvântul a mai adunat 335 de căutări. Totuşi, nu l-am regăsit nicăieri în enunţul subiectelor. După amiază, am lămurit şi misterul: domnul Andrei Pleşu publicase pe blogul său, chiar azi-dimineaţă, un articol în care folosea acest cuvânt. Nefericită coincidenţă”, scrie news.ro. 

Citeşte şi SIMULARE EVALUARE NAŢIONALĂ 2017, PERLE ROMÂNĂ. Elevii de clasa a VIII-a: „Rolul cratimei este să încalece două cuvinte”

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Oana Lis este în doliu! A pierdut cel mai drag om din viața ei
Fanatik.ro
Universitatea Craiova, lovitură de graţie pentru rivali! Încă doi acţionari vin la liderul SuperLigii
Capital.ro
Lege la bloc pentru lista de întreținere. Locatarii pot fi puși să plătească după estimări. Cum se face regularizarea
Playtech.ro
O fabrică de mobilă cu tradiție din România își închide porțile. Famos intră în lichidare pe fondul concurenței produselor ieftine din China
Adevarul
Succesul lui Chivu, clădit pe o tragedie și pe alegeri bine făcute. Cristi a transformat în combustibil durerea care i-a marcat tinerețea
wowbiz.ro
Oana Lis este în doliu! Vedeta trece prin momente extrem de dificile: „S-a dus mamaie…Of”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Trafic blocat pe Autostrada A3, după o ciocnire în lanț cu 7 mașini
iamsport.ro
Nicu Ceaușescu a izbucnit și i-a amenințat pe jucători sub privirile lui Gino Iorgulescu: ”Vă bateți joc! Dacă nu jucați, pun Internele pe voi!”
MediaFlux
Un virus mortal amenință omenirea. Trei decese au fost deja confirmate de hantavirus. OMS a declarat stare de alertă în sănătatea publică
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR